Ostatnia zima wojny - opis filmu

Ostatnia zima wojny to fabularny film produkcji holendersko - belgijskiej, w reżyserii Martina Koolhovena, którego scenariusz oparty został na powieści Jana Terlouwa, opublikowanej pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w Holandii, w mroźne styczniowe dni 1945 roku. To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość w czasie dramatycznych przełomów, kiedy każda ludzka decyzja może mieć wielkie znaczenie.
Zdjęcie z artykułu: Ostatnia zima wojny - opis filmu
Film Ostatnia zima wojny opowiada historię 13-latka postawionego wobec dramatycznych wyborówźródło:FOKUS TV

Akcja filmu Ostatnia zima wojny rozgrywa się w styczniu 1945 roku, w Holandii. Wciąż trwa wojna i okupacja, naziści są także w małej holenderskiej wsi, w której mieszka wraz z rodziną 13-letni Michiel (jego rolę gra Martjin Lakemeier). Nastoletni Michiel jest świadkiem upadku angielskiego samolotu w lesie. W pobliżu miejsca katastrofy odnajduje zestrzelonego angielskiego pilota, Jacka. Pilot co prawda jest ranny, ale tym bardziej nie chce wpaść w ręce nazistów, tylko pragnie skontaktować się z ruchem oporu.  Michiel postanawia na własną rękę pomóc mu  dostać się do pobliskiego miasteczka, by umożliwić Jackowi kontakt z ludźmi aktywnie walczącymi z nazistami. Po szeregu nieudanych prób wciąga do spisku siostrę i wujka. We troje postanawiają zaryzykować życiem, żeby pomóc Anglikowi.

Czy ich wysiłki doprowadzą do szczęśliwego końca? Czy też Michiel będzie musiał przejść przyspieszony kurs dojrzewania na skutek tragicznych przejść?

Film Ostatnia zima wojny na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player w czwartek o 20:05

Redakcja 25/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!