Ostatnia odsłona cyklu „Rosja od środka” – reportaż Darii Khlestkiny „Ostatnia limuzyna".

Co wiemy o dzisiejszej Rosji? Co wiemy o Rosjanach, czy też o ludziach, którzy często zamiast określać się mianem Rosjan wolą o sobie mówić „ludzie sowieccy"? Po raz ostatni przyjrzyjmy im się z bliska. FOKUS TV zaprasza na czwartą odsłonę cyklu poświęconego współczesnej Rosji – reportaż „Ostatnia limuzyna" – polska premiera filmu o fabryce samochodów ZiŁ.

Najcięższe więzienia w Rosji

Najcięższe więzienia w Rosji
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:45:00
Czy aby na pewno dobrze znamy naszych sąsiadów Rosjan? Czy orientujemy się, jacy są ci, którzy z nostalgią wspominają Stalina - zbrodniarza winnego śmierci kilkudziesięciu milionów osób oraz Lenina, ojca rewolucji, która pochłonęła kilkadziesiąt milionów ofiar, przyczyniła się do zniszczenia rosyjskiej kultury oraz pociągnęła za sobą izolację kraju na arenie międzynarodowej? Co wiemy o milionach dzisiejszych wielbicieli Władimira Putina, prezydenta, który karierę zaczynał w KGB jako agent werbujący współpracowników?

Co wiemy o dzisiejszej Rosji? O kraju, w którym przez lata panował komunistyczny terror, a ludzie byli poddawani intensywnemu i permanentnemu praniu mózgu, pozbawieni prawa do prywatnej własności, czy własnej inicjatywy, srogo karani za głoszenie poglądów odmiennych niż promowane przez władzę. Co wiemy o mieszkańcach tego kraju, którzy byli permanentnie okłamywani i zmuszani do życia w ciągłym zakłamaniu. Żyli w świadomości, że w każdej chwili mogą zostać zadenuncjowani, zaaresztowani i ukarani. Nieustannie odurzali się wódką, żeby zapomnieć o otaczającej ich szarej i smutnej rzeczywistości.

Ta upiorna epoka już się skończyła, ale czy ludzie radzieccy mogą z powrotem z dnia na dzień stać się zwykłymi ludźmi?


 

Redakcja 29/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!