Ostatki - zwyczaje ostatkowe i historia świętowania ostatnich dni karnawału

Ostatki to według tradycji kilka ostatnich dni karnawału. Czas szaleństw i zabawy przed Wielkim Postem. Dowiedz się, skąd się wywodzi tradycja ostatków i jakie są zwyczaje ostatkowe w różnych częściach Polski i świata.
Zdjęcie z artykułu: Ostatki -  zwyczaje ostatkowe i historia świętowania ostatnich dni karnawału
Karnawałowe szaleństwo zaczyna się w Polsce w tłusty czwartek i trwa do wtorku przed Popielcemźródło:thinkstocphotos.com

Tradycja na ostatki

Zabawy karnawałowe wywodzą się z obrzędów zimowych odprawianych w starożytności ku czci bogów urodzaju. W średniowieczu szczególnie hucznie obchodzono go w Hiszpanii i Portugalii, Francji, Niemczech i na Bałkanach.

W Polsce pierwsze wzmianki o wielkich rautach na dworach magnackich pochodzą z XVII wieku, choć tradycja karnawału znana była u nas już dużo wcześniej.

Ostatki, zwane w rożnych częściach Polski także śledzikiem, zapustami lub podkoziołkiem, zwyczajowo zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek przed rozpoczynającą Wielki Post Środą Popielcową. Dziś to czas, kiedy w rożnych klubach i restauracjach organizowane są liczne imprezy oraz bale, ale dawniej ostatki wiązały się nie tylko z zabawą taneczną, ale też wieloma zwyczajami i obrzędami, których należało przestrzegać.

Ostatki z tradycją w Polsce

Do ostatkowych zwyczajów należało choćby przywoływanie wiosny. Po wsi chodziły tzw. maszkary zapustne, czyli głośno hałasujący przebierańcy, którzy próbowali pobudzić przyrodę do życia. Często taką maszkarą, utożsamianą z demonem zimy, był słomiany niedźwiedź, którego prowadził mężczyzna w przebraniu parobka. W takim orszaku podążał też diabeł, baba i dziad oraz Cyganka i Żyd. Przebierańcy chodzili po domach, odgrywając swoje role. Na przykład dziad obcałowywał młode panny, baba kradła, a Cyganka wróżyła. Na koniec urządzano zabawę dla wszystkich mieszkańców.

Na Warmii szczególnie restrykcyjnie przestrzegano początku Wielkiego Postu. Ostatki, które rozpoczynało obżarstwo w tłusty czwartek, kończyły się zawsze we wtorek o północy. Zwykle o tej porze wieszano w kominie dokładnie wymytą patelnię, co symbolicznie oznaczało koniec z wszelkim tłuszczem w diecie przez najbliższe 40 dni. Punkt dwunasta cichła też muzyka i zaprzestawano wszelkich tańców. Wierzono, że jeśli ktoś złamie ten zakaz, przez resztę życia będzie tańczyć z diabłem.

Zwyczaje ostatkowe na świecie

Do najbardziej znanych zwyczajów ostatkowych należy hucznie obchodzone zakończenie karnawału w brazylijskim Rio de Janeiro. Ostatki rozpoczynają się tam zawsze w piątek przed Środą Popielcową i trwają przez 5 kolejnych dni. Długą tradycję mają też ostatki weneckie, kończące karnawał wielkim balem maskowym na placu św. Marka, czy nicejskie – z barwnym korowodem przechodzącym przez całe miasto.

Co ciekawe większość zachodniego świata nie obchodzi tłustego czwartku, ale... tłusty wtorek (ten przed Środą Popielcową) z francuskiego nazywany Mardi Gras. Tego dnia karnawałowe parady odbywają się na przykład w Nowym Orleanie. Z kolei w krajach anglosaskich (głównie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii) obchodzony jest wtorek naleśnikowy (Pancake Tuesday) i jak sama nazwa wskazuje jest znakomitym pretekstem do objadania się naleśnikami.

Redakcja 23/02/2017

Zobacz też

Korea Północna – wielka iluzja. Mistyfikacja na użytek mieszkańców i cudzoziemców Korea Północna – wielka iluzja. Mistyfikacja na użytek mieszkańców i cudzoziemców W filmie Korea Północna - wielka iluzja obnażone zostają mechanizmy propagandowe służące Na przykładzie Korei Północnej dokument przybliża mechanikę działania państw totalitarnych, w których promowany jest kult jednostki, a media oszukują obywateli. Lodowe tornado: gdy katastroficzne wizje zmieniają się w prawdę Lodowe tornado: gdy katastroficzne wizje zmieniają się w prawdę Lodowe tornado pustoszy Amerykę. Dlaczego doszło do takich anomalii pogodowych, które w swoich powieściach przewidział główny bohater filmu, pisarz Charlie Price. Czy to ludzie sprawili, że najczarniejsze sny stały się rzeczywistością? Półtonowy syn - ekstremalna otyłość wśród nastolatków Półtonowy syn - ekstremalna otyłość wśród nastolatków Półtonowy syn to film dokumentalny poruszający problem otyłości wśród dzieci i nastolatków. To coraz większy problem, pojawiający się w coraz większej liczbie krajów, w tym i w Polsce. Jak walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi, które prowadzą do otyłości wśród najmłodszych członków społeczeństwa? Jak leczyć otyłe dzieci i młodzież? 1945 - okrutny pokój. Jak  koniec wojny ruinował życie 1945 - okrutny pokój. Jak koniec wojny ruinował życie 1945 - okrutny pokój to wstrząsający i kontrowersyjny film dokumentalny ukazujący losy zwykłych Niemców po zakończeniu II wojny światowej. Twórcy filmu sięgnęli do archiwalnych nieznanych zdjęć i filmów, do zeznań naocznych świadków tego, jak postępowano ze zwyciężonymi w 1945 roku. Film kontrowersyjny dla mieszkańców naszej części Europy, gdzie wielu osobom poczucie krzywdy i pragnienie zemsty wydawały się i nadal wydają uzasadnione.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!