Opowieści o T-shircie – fascynująca historia podkoszulka w filmie dokumentalnym

Czy wiecie, w którym roku uszyto pierwszy T-shirt? Czy domyślacie się, kto go zaprojektował? Czy bawełniane podkoszulki z krótkim rękawem noszą Eskimosi i czy znajdują się na wyposażeniu kosmonautów? Czy Leonid Breżniew nosił T-shirty? Czy nosi je papież Franciszek?Kultowa część garderoby, którą każdy, dosłownie każdy, ma w swojej szafie. Fenomen mody i popkultury. Dyskretny przyjaciel i magiczne ubranie, które pasuje niemal do każdej stylizacji! Dla kobiet, dla mężczyzn i dla dzieci. Dla niemowląt i dla starców! Dla rockmanów i celebrytek. Księży i satanistów. Jest jednym z pierwszych artefaktów i symboli cywilizacji, które przejmują żyjące wcześniej w buszu plemiona, a także sztandarem niezależności nastolatków, którzy za jego pomocą komunikują światu, jakie idee określają ich tożsamość. T-shirt to nośnik manifestów politycznych, społecznych i modowych, będący sam w sobie medium i przekazem.

W dokumencie o kultowych bawełnianych koszulkach z krótkim rękawem nie zabraknie celebrytów T-shirtowego uniwersum. Richard Hell - niegdyś lider punkrockowej grupy The Voidoids, twórca piosenek, pisarz, uważany za współtwórcę stylu punkowego, jako pierwszy nosił podarte i pomazane T-shirty, z dziurami spinanymi agrafkami. Dov Charney - sprzedawał T-shirty na ulicach Montrealu zanim założył American Apparel. Tony Alva – mistrz świata w deskorolce, dobrze wie, jak istotną rolę T-shirty odgrywają w środowisku ludzi jeżdżących na desce. Mark the Cobrasnake - legenda internetu, skupuje najdziwniejsze T-shirty i sprzedaje je w internecie.
 

Redakcja 25/01/2015

Zobacz też

Technologia "szycia i klejenia” ze sklejki wodoodpornej - kto ją wymyślił i jakie są tego konsekwencje? Technologia "szycia i klejenia” ze sklejki wodoodpornej - kto ją wymyślił i jakie są tego konsekwencje? Żeglowanie małymi jachtami spowodowało w krajach anglosaskich wzrost zainteresowani żeglarstwem jako formą aktywności fizycznej. Stało się tak dzięki uproszczeniu technologii budowy, co znacznie obniżyło koszty produkcji małych łodzi i doprowadziło do rozpowszechnienia żeglarstwa wśród osób z niższych klas społecznych. Idiota za granicą - komediowy program podróżniczy. Odcinek 2: Pilkington w Indiach Idiota za granicą - komediowy program podróżniczy. Odcinek 2: Pilkington w Indiach Tytułowy idiota to Karl Pilkington, pracownik techniczny radia bez wykształcenia, który zyskał sławę, uwielbienie i międzynarodową popularność dzięki absurdalnym i ignoranckim spostrzeżeniom na rozliczne tematy, które wygłaszał w audycji radiowej The Ricky Gervais Show. Pilkington wyrusza w podróż dookoła świata, żeby z właściwą sobie ignorancją i we właściwym sobie stylu komentować to, co tam zobaczy. Dzieci z Leningradzkiego - przejmujący dokument o bezdomnych dzieciach mieszkających na ulicach Moskwy Dzieci z Leningradzkiego - przejmujący dokument o bezdomnych dzieciach mieszkających na ulicach Moskwy „Dzieci z Leningradzkiego" to polski film dokumentalny zrealizowany przez Hannę Polak i Andrzeja Celińskiego, opowiadający o małych bezdomnych mieszkańcach rosyjskiej stolicy. Madera - informacje praktyczne Madera - informacje praktyczne Madera to piękna górzysta wyspa należąca do Portugalii, choć położona na wysokości Maroka. Dzikie urwiska, ciepły ocean i wspaniałe widoki - czy można chcieć więcej? Jak dojechac na Maderę i co zwiedzać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!