Opowieści o duchach - o czym jest ten program?

Bardzo lubiany przez was program to „Opowieści o duchach". Czy duchy istnieją? Czy w opowieściach o nich jest ziarno prawdy?Dziś osoby  uznawane za medium nie reklamują się już w gazetach, niewiele się o nich mówi, a otwartych seansów spirytystycznych już się nie organizuje. Ale jeszcze niedawno kontakty z duchami były na porządku dziennym - również w Polsce. Co więcej, nasz kraj, tuż po odzyskaniu niepodległości był jednym z europejskich centrów spirytyzmu!

Z usług wróży i jasnowidzów korzystał marszałek Józef Piłsudski. Cyganka przepowiedziała mu kiedyś, że zostanie carem. Zupełnie na poważnie zjawiskami paranormalnymi zajmował się mąż Marii Skłodowskiej-Curie - Piotr Curie. Pod koniec XIX wieku media, mające kontakty z duchami były znane i uwielbiane, a na ich seanse waliły tłumy.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce korzystanie z usług wróżów i wróżek, którzy czytali przyszłość z kart czy z fusów, stawiali także horoskopy było codziennością. Niesamowitą popularnością cieszyły się seanse spirytystyczne, podczas których przy wirujących stolikach kontaktowano się ze zmarłymi. Mnożyły się towarzystwa metapsychiczne. Należeli do nich polscy naukowcy, intelektualiści i ludzie elit, arystokraci i profesorowie wyższych uczelni, choć z czasem zainteresowanie zjawiskami parapsychologicznymi dotarło także do niższych sfer. Popularne w owych czasach medium Jan Guzik prowadził często nawet po trzy seanse spirytystyczne jednego wieczoru.

W dwudziestoleciu międzywojennym Polska włączyła się w nurt, który w Europie pojawił się już znaczenie wcześniej. Czy słyszeliście o Eusapi Palladino, która była jednym z najsłynniejszych mediów w historii? Palladino działała w Paryżu, w drugiej połowie XIX wieku, a w jej seansach brali udział naukowcy i intelektualiści, m.in. Piotr Curie, mąż Marii Skłodowskiej-Curie, podobnie, jak ona, naukowiec i noblista. Piotr Curie uważał, że zjawiska paranormalne muszą mieć naukowe wyjaśnienie, a badania nad nimi mogą pomóc w odpowiedzi na pytania, które stawiała sobie w owych czasach nauka. Regularnie spotykał się z Palladino, żeby z naukowego punktu widzenia analizować jej niezwykłe umiejętności. Palladino wystąpiła również i w Warszawie, a w jednym z jej seansów wziął udział Bolesław Prus. Pochodząca z Włoch kobieta potrafiła lewitować, wydzielała tajemnicze substancje, komunikowała się ze zmarłymi i materializowała ich wizerunki czy odciski rąk. Sprawiała, że instrumenty samodzielnie grały, przesuwała meble...

Ale to wszystko należy już do przeszłości. Dzisiejsi łowcy duchów posługują się już zupełnie innymi narzędziami, korzystając z najnowszych technologii i nowoczesnych urządzeń do rejestracji obrazu i dźwięku... Chcecie wiedzieć, jak pracują i czy udaje im się zebrać niezbite dowody na istnienie duchów? Chcecie poznać współczesne media, pomagające ludziom, którzy twierdzą, że ich domostwa nawiedzane są przez duchy?


Oglądaj serial sensacyjny Opowieści o duchach na antenie FOKUS TV i na www.fokus.tv/player i zobacz jak działają współcześni łowcy duchów!

Redakcja 30/10/2015

Zobacz też

Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? WIDEO Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? WIDEO Schizma, herezja i apostazja to ważne pojęcia w krytycznym podejściu do wiary. Nie każdy schizmatyk i heretyk pragnie apostazji, czyli oderwania się od wiary katolickiej. Apostata z kolei może, ale nie musi być heretykiem, czyli głosicielem poglądów sprzecznych z nauką Kościoła, z którego pragnie wystąpić. Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Współcześnie Kościół katolicki nie cieszy się tak duża popularnością jak kiedyś. Coraz więcej osób jest wierzącymi, ale niepraktykującymi. Część wiernych zaś całkowicie odsunęło się od religii i zdecydowało się na apostazję. Co to takiego? Na czym polega? Na czym polega procedura apostazji? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro, Agnieszka Ziółkowska, planuję apostazje? Kim jest Priscilla Chan, żona miliardera Marka Zuckerberga? Jak się poznali? Kim jest Priscilla Chan, żona miliardera Marka Zuckerberga? Jak się poznali? Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, ożenił się. Żoną Zuckerberga została jego wieloletnia partnerka Priscilla Chan. Kim jest Priscilla Chan? Jak Mark Zuckerberg poznał Priscillę Chan-Zuckerberg? Priscilla Chan, kim jest żona Marka Zuckerberga? Priscilla Chan, kim jest żona Marka Zuckerberga? Mark Zuckerberg zaskoczył wszystkich żeniąc się niedawno ze swoją wybranką. Ślub był trzymany w tajemnicy, a goście myśleli, że idą na imprezę z zupełnie innej okazji. Kim jest Priscilla Chan, żona miliardera i twórcy Facebooka?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!