Opowieści o duchach - o czym jest ten program?

Bardzo lubiany przez was program to „Opowieści o duchach". Czy duchy istnieją? Czy w opowieściach o nich jest ziarno prawdy?Dziś osoby  uznawane za medium nie reklamują się już w gazetach, niewiele się o nich mówi, a otwartych seansów spirytystycznych już się nie organizuje. Ale jeszcze niedawno kontakty z duchami były na porządku dziennym - również w Polsce. Co więcej, nasz kraj, tuż po odzyskaniu niepodległości był jednym z europejskich centrów spirytyzmu!

Z usług wróży i jasnowidzów korzystał marszałek Józef Piłsudski. Cyganka przepowiedziała mu kiedyś, że zostanie carem. Zupełnie na poważnie zjawiskami paranormalnymi zajmował się mąż Marii Skłodowskiej-Curie - Piotr Curie. Pod koniec XIX wieku media, mające kontakty z duchami były znane i uwielbiane, a na ich seanse waliły tłumy.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce korzystanie z usług wróżów i wróżek, którzy czytali przyszłość z kart czy z fusów, stawiali także horoskopy było codziennością. Niesamowitą popularnością cieszyły się seanse spirytystyczne, podczas których przy wirujących stolikach kontaktowano się ze zmarłymi. Mnożyły się towarzystwa metapsychiczne. Należeli do nich polscy naukowcy, intelektualiści i ludzie elit, arystokraci i profesorowie wyższych uczelni, choć z czasem zainteresowanie zjawiskami parapsychologicznymi dotarło także do niższych sfer. Popularne w owych czasach medium Jan Guzik prowadził często nawet po trzy seanse spirytystyczne jednego wieczoru.

W dwudziestoleciu międzywojennym Polska włączyła się w nurt, który w Europie pojawił się już znaczenie wcześniej. Czy słyszeliście o Eusapi Palladino, która była jednym z najsłynniejszych mediów w historii? Palladino działała w Paryżu, w drugiej połowie XIX wieku, a w jej seansach brali udział naukowcy i intelektualiści, m.in. Piotr Curie, mąż Marii Skłodowskiej-Curie, podobnie, jak ona, naukowiec i noblista. Piotr Curie uważał, że zjawiska paranormalne muszą mieć naukowe wyjaśnienie, a badania nad nimi mogą pomóc w odpowiedzi na pytania, które stawiała sobie w owych czasach nauka. Regularnie spotykał się z Palladino, żeby z naukowego punktu widzenia analizować jej niezwykłe umiejętności. Palladino wystąpiła również i w Warszawie, a w jednym z jej seansów wziął udział Bolesław Prus. Pochodząca z Włoch kobieta potrafiła lewitować, wydzielała tajemnicze substancje, komunikowała się ze zmarłymi i materializowała ich wizerunki czy odciski rąk. Sprawiała, że instrumenty samodzielnie grały, przesuwała meble...

Ale to wszystko należy już do przeszłości. Dzisiejsi łowcy duchów posługują się już zupełnie innymi narzędziami, korzystając z najnowszych technologii i nowoczesnych urządzeń do rejestracji obrazu i dźwięku... Chcecie wiedzieć, jak pracują i czy udaje im się zebrać niezbite dowody na istnienie duchów? Chcecie poznać współczesne media, pomagające ludziom, którzy twierdzą, że ich domostwa nawiedzane są przez duchy?


Oglądaj serial sensacyjny Opowieści o duchach na antenie FOKUS TV i na www.fokus.tv/player i zobacz jak działają współcześni łowcy duchów!

Redakcja 30/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!