Opłatek: czym jest i skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkiem?

W wigilię dzielimy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Dlaczego dzielimy się właśnie opłatkiem, co to oznacza i skąd pochodzi taki zwyczaj? Co symbolizuje opłatek i skąd się wzięła jego nazwa?

 

Zdjęcie z artykułu: Opłatek: czym jest i skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkiem?
Zanim zasiądziemy do wigilijnej kolacji, zazwyczaj dzielimy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia.źródło:thinkstockphotos.com

Słowo opłatek wywodzi się z języka łacińskiego - "oblatum" i oznacza "dar ofiarny". Jest to bardzo cienki, biały płatek chleba. Wypieka się go, tak jak i chleb, z białej mąki i wody, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego pieczywa, bez dodatku drożdży. Dziś nikt nie wyobraża sobie, żeby wigilia nie zaczęła się od tego symbolicznego rytuału, jakim jest dzielenie się opłatkiem.

Kiedy opłatek pojawił się w Polsce?

Zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak nie można powiedzieć, że jest to wyłącznie polski zwyczaj wigilijny. Wigilia to czas dzielenia się opłatkiem również na Słowacji, Litwie, Ukrainie, a także w Czechach i we Włoszech, gdzie ten zwyczaj zawitał jeszcze przed Polską. 

Jaka jest historia opłatka?

Opłatkiem dzielono się już nawet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wówczas na mszę przynoszono własny chleb. Wtedy też powstało słowo "eulogie", co oznaczało zwyczaj błogosławienia dostarczonego chleba. Po błogosławieństwu księdza wierni zabierali chleb do domu, a nawet wysyłali bądź osobiście zanosili bliskim i przyjaciołom, którzy z różnych przyczyn nie mogli sami pójść do kościoła.

Co oznacza zwyczaj łamania się opłatkiem?

Opłatek wigilijny symbolizuje chęć pojednania i pogodzenia się z ewentualnymi wrogami. Oczywistym wydaje się, że nie chcemy siadać do wigilijnego stołu z kimś, z kim dzieli nas chociażby cienka nić nieporozumienia. Pragniemy, aby ten posiłek był przepełniony rodzinnym ciepłem, miłością i wzajemnym poszanowaniem. Ważnym, symbolicznym elementem jest słowo "chleb", które nierozłącznie towarzyszy opłatkowi. Opłatek, właśnie jako symboliczny chleb, ma przypominać chrześcijanom o słowach modlitwy "Ojcze nasz" - "chleba naszego powszedniego daj nam Panie". 

Redakcja 07/12/2015

Zobacz też

Co zrobić, jeśli jesteś dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej? Kto może ci pomóc? Co zrobić, jeśli jesteś dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej? Kto może ci pomóc? Jeżeli spotyka cię dyskryminacja w tego powodu, że jesteś gejem/lesbijką/transseksualistą w pracy, szkole lub gdziekolwiek – wcale nie jesteś bezbronny. Polskie prawo zabrania dyskryminacji osób z powodu ich orientacji seksualnej. Pamiętaj, nie bagatelizuj sprawy, pomagając sobie pomagasz też innym! Mówimy, co zrobić jeśli jesteś dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej? Kto może Ci pomóc? W jakich krajach geje/lesbijki mogą adoptować dzieci? Dlaczego Polacy się tego boją? W jakich krajach geje/lesbijki mogą adoptować dzieci? Dlaczego Polacy się tego boją? Kilkanaście krajów na świecie wprowadziło już prawo umożliwiające parom jednej płci adopcję dzieci. W Polsce geje i lesbijki wciąż nie mogą adoptować i wychowywać dzieci. Badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest wciąż niechętne tego typu adopcji. Jak założyć PROFIL NA PORTALU RANDKOWYM? Czego się wystrzegać? Jak założyć PROFIL NA PORTALU RANDKOWYM? Czego się wystrzegać? Profil na portalu randkowym to twoje narzędzie marketingowe – masz się przez niego jak najlepiej zaprezentować światu. Nie oznacza to, że masz wkładać nieprawdziwe zdjęcia lub opisy. Prezentujemy porady jak stworzyć idealny profil, który będzie przyciągał osoby, na których Ci najbardziej zależy! Owady w kuchni. Jak się pozbyć karaluchów i prusaków? Owady w kuchni. Jak się pozbyć karaluchów i prusaków? Karaluchy, prusaki czy inne insekty to zmora wielu gospodarstw domowych. Co robić, gdy do twojego domu wprowadzą się szkodniki? Czy trzeba zamówić dezynsekcję, czy karaluchów można się pozbyć w inny sposób?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!