Opłatek: czym jest i skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkiem?

W wigilię dzielimy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Dlaczego dzielimy się właśnie opłatkiem, co to oznacza i skąd pochodzi taki zwyczaj? Co symbolizuje opłatek i skąd się wzięła jego nazwa?

 

Zdjęcie z artykułu: Opłatek: czym jest i skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkiem?
Zanim zasiądziemy do wigilijnej kolacji, zazwyczaj dzielimy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia.źródło:thinkstockphotos.com

Słowo opłatek wywodzi się z języka łacińskiego - "oblatum" i oznacza "dar ofiarny". Jest to bardzo cienki, biały płatek chleba. Wypieka się go, tak jak i chleb, z białej mąki i wody, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego pieczywa, bez dodatku drożdży. Dziś nikt nie wyobraża sobie, żeby wigilia nie zaczęła się od tego symbolicznego rytuału, jakim jest dzielenie się opłatkiem.

Kiedy opłatek pojawił się w Polsce?

Zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak nie można powiedzieć, że jest to wyłącznie polski zwyczaj wigilijny. Wigilia to czas dzielenia się opłatkiem również na Słowacji, Litwie, Ukrainie, a także w Czechach i we Włoszech, gdzie ten zwyczaj zawitał jeszcze przed Polską. 

Jaka jest historia opłatka?

Opłatkiem dzielono się już nawet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wówczas na mszę przynoszono własny chleb. Wtedy też powstało słowo "eulogie", co oznaczało zwyczaj błogosławienia dostarczonego chleba. Po błogosławieństwu księdza wierni zabierali chleb do domu, a nawet wysyłali bądź osobiście zanosili bliskim i przyjaciołom, którzy z różnych przyczyn nie mogli sami pójść do kościoła.

Co oznacza zwyczaj łamania się opłatkiem?

Opłatek wigilijny symbolizuje chęć pojednania i pogodzenia się z ewentualnymi wrogami. Oczywistym wydaje się, że nie chcemy siadać do wigilijnego stołu z kimś, z kim dzieli nas chociażby cienka nić nieporozumienia. Pragniemy, aby ten posiłek był przepełniony rodzinnym ciepłem, miłością i wzajemnym poszanowaniem. Ważnym, symbolicznym elementem jest słowo "chleb", które nierozłącznie towarzyszy opłatkowi. Opłatek, właśnie jako symboliczny chleb, ma przypominać chrześcijanom o słowach modlitwy "Ojcze nasz" - "chleba naszego powszedniego daj nam Panie". 

Redakcja 07/12/2015

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Wieloryby, łosie, niedźwiedzie i oczywiście renifery. Wśród zwierząt Skandynawii znajdziemy i te, które dobrze znamy z polskich lasów, i te zupełnie dla nas egzotyczne. Ich wszystkie tajemnice można poznać dzięki niezwykłemu serialowi dokumentalnemu "Dzika Skandynawia" w Fokus TV! Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny to fabularny film produkcji holendersko - belgijskiej, w reżyserii Martina Koolhovena, którego scenariusz oparty został na powieści Jana Terlouwa, opublikowanej pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w Holandii, w mroźne styczniowe dni 1945 roku. To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość w czasie dramatycznych przełomów, kiedy każda ludzka decyzja może mieć wielkie znaczenie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz też

H&M, Gap, Benetton - śmierć za ciuchy z sieciówek. FOKUS TV zaprasza na dokument Bangladesz - katastrofa na Rana Plaza H&M, Gap, Benetton - śmierć za ciuchy z sieciówek. FOKUS TV zaprasza na dokument Bangladesz - katastrofa na Rana Plaza H&M, Gap, Benetton - to między innymi te sieciówki produkowały odzież w fabryce w Bangladeszu, gdzie dokładnie dwa lata temu miała miejsce katastrofa budowlana. Zginęło w niej 1127 osób, a ponad 2500 odniosło obrażenia. Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Bangladesz - katastrofa na Rana Plaza", który opowiada o wydarzeniach tamtego feralnego dnia i ich skutkach. Tajemnice Biblii. Biblia okiem współczesnych naukowców Tajemnice Biblii. Biblia okiem współczesnych naukowców Biblia - czy święta księga to tekst zawierający metaforyczne, fikcyjne opowieści, czy też opisane w niej historie naprawdę się wydarzyły? Zapraszamy na cykl programów „Tajemnice Biblii", w którym tekst świętej księgi biorą pod lupę współcześni badacze reprezentujący różne dziedziny nauki. Historia świata odc. 8 - Hitler, Ghandi i Oppenheimer, lądowanie na księżycu i internet, czyli pełen sprzeczności XX wiek. FOKUS TV zaprasza! Historia świata odc. 8 - Hitler, Ghandi i Oppenheimer, lądowanie na księżycu i internet, czyli pełen sprzeczności XX wiek. FOKUS TV zaprasza! Hitler, Ghandi, Oppenheimer, Stalin i Gorbaczow, lądowanie na księżycu, wielkie wynalazki i internet, totalitaryzmy, wojny i Holocaust... XX wiek upłynął pod znakiem przeciwieństw. FOKUS TV zaprasza na ósmy, ostatni odcinek serii „Historia świata". Syberia - jaki jest prawdziwy mężczyzna w syberyjskiej tundrze? FOKUS TV zaprasza na film Jak zostać mężczyzną na Syberii Syberia - jaki jest prawdziwy mężczyzna w syberyjskiej tundrze? FOKUS TV zaprasza na film Jak zostać mężczyzną na Syberii Syberia - co w syberyjskiej głuszy oznaczają słowa „prawdziwy mężczyzna"? Jak wcielić w życie ideał mężczyzny obowiązujący w sercu syberyjskiej tundry? FOKUS TV zaprasza na film „Jak zostać mężczyzną na Syberii".

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!