Opłatek bezglutenowy. Gdzie kupić? Ile kosztuje? Z czego powstaje?

Opłatek na wigilię bez glutenu? Dla chorych na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, to świąteczna konieczność, a dla zwolenników unikania glutenu także przez osoby zdrowe - świadomy wybór. Gdzie kupić taki opłatek i z czego jest on zrobiony?
Zdjęcie z artykułu: Opłatek bezglutenowy. Gdzie kupić? Ile kosztuje? Z czego powstaje?
Opłatek to ważna część wigilijnej tradycji. Osoby ciepiące na celiaklię albo stosujące dietę bezglutenową mogą kupić już opłatek bez glutenu.źródło:thinkstockphotos.com

Opłatek bez glutenu w czasach, kiedy szkodliwość tej substancji bywa wyolbrzymiana, a dieta bezglutenowa nadużywana, brzmi to jak żart lub przejaw dziwactwa. Ale dla chorych na celiakię i dla osób mających stwierdzoną alergię na gluten poszukiwania takiego opłatka to świąteczna konieczność, zaś panująca ostatnio moda na bezglutenowe życie pomaga im w przeżyciu wigilii i Bożego Narodzenia na równi z osobami zdrowymi, bez stanu zapalnego jelita i bez wyrzeczeń.

Gdzie kupić opłatek bezglutenowy i z czego jest on zrobiony?

Opłatek bezglutenowy produkują firmy, które specjalizują się w żywności przeznaczonej dla chorych na celiakię - między innymi Glutenex i Bezgluten. Warto więc zajrzeć na strony internetowe tych firm. Opłatki bezglutenowe są też sprzedawane w niektórych parafiach. Trzeba jednak sprawdzić, czy na opakowaniu na pewno jest właściwe oznakowanie. Koszt takiego zakupu nie jest wysoki. Przykładowa cena za opakowanie zawierające trzy opłatki to 3,90. Czasem może być o kilka złotych wyższa, nie jest to jednak z pewnością produkt luksusowy, dostępny tylko dla bogatych.

.. Jak samemu zrobić opłatek?

Opłatki dla chorych na celiakię pieczone są z wykorzystaniem produktów, które nie zawierają glutenu, a więc na przykład ze skrobi pszennej bezglutenowej, skrobi kukurydzianej, mąki kukurydzianej. Niektóre opłatki zawierają chemiczne dodatki do żywności, spulchniacze czy konserwanty, ale niektóre są wypieczone wyłącznie ze skrobi bezglutenowej i wody. Można zresztą spróbować samemu zrobić taki opłatek właśnie z tych składników.

Pomoc w kwestii bezglutenowych świąt, a także bezglutenowej codzienności można uzyskać u Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Cenne informacje znajdują się na stronie internetowej celiakia.pl.

Zofia Dąbrowska 20/12/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!