Film „Operacja Świt” – czy ucieczka z obozu jenieckiego w dżungli może się udać?

Operacja Świt to film wojenny Wernera Herzoga opowiadający o udanej uciecze z obozu jenieckiego założonego przez Wietnamczyków w dżungli w Laosie. Ten film to wielka pochwała pasji życia. Jedynej siły, która jest w stanie wyzwolić nas z niewoli.

W filmie wojennym pt. „Operacja ŚwitAmerykański pilot niemieckiego pochodzenia Dieter Dengler już podczas pierwszej swojej misji został zestrzelony i pojmany przez Wietnamczyków. W obozie jenieckim w dżungli w Laosie wraz z innymi więźniami poddawany był okrutnym torturom. Przy życiu trzymała go wiara, że uda mu się uciec i znowu zasiąść za sterami samolotu. Latanie od dziecka było jego pasją. Wraz z kolegami opracował plan wydostania się z obozu. Był jednym z niewielu, którym udało się przeżyć.

Film wojenny „Operacja Świt” został zrealizowany na podstawie dokumentu „Ucieczka z Laosu”, również w reżyserii Wernera Herzoga. Do innych dzieł wybitnego reżysera i scenarzysty należą filmy, m.in. „Aguirre, gniew boży”, „Fitzcarraldo”, „Nosferatu wampir”, „Królowa pustyni”.

W rolę Dietera Denglera wcielił się Christian Bale, znany z filmów takich jak „Imperium Słońca”, „American Psycho”, „Batman: Początek” , „Mroczny rycerz powstaje”, „Wrogowie publiczni”, „Prestiż”.

Oglądaj film wojenny „Operacja Świt” na na VOD. Za darmo!

Redakcja 31/08/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!