Ojczyzna gangów – jak działa Mara Salvatrucha grupa przestępcza imigrantów z Salwadoru w Los Angeles

Mara Salvatrucha to, jak twierdzą niektórzy, najgroźniejszy gang w Los Angeles. Jego członkami są imigranci przybyli do USA z Salwadoru, powstał dla obrony przed zorganizowanymi grupami przestępczymi Meksykanów i Afroamerykanów.
W pierwszych dniach grudnia 2007 bracia Ruben i Manuel Salinas miło spędzają czas w restauracji Las Jarochitas w Greensboro w Północnej Karolinie. Lokal jest wypełniony dekoracjami świątecznymi, w powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Nagle w pomieszczeniu, w którym się znajdują wywiązuje się awantura. Jeden z gości strzela do braci z półautomatycznego pistoletu. Trafia w głowę Manuela i w pierś Rubena, zabijając ich na miejscu. Zabójca oddaje jeszcze kilka strzałów i rani kolejną osobę. Tuż przed pociągnięciem za spust krzyczy: „Jesteśmy Mara Salvatrucha”.

Wychodząc od rekonstrukcji zabójstwa z 2007 roku film „Ojczyzna gangów" pokazuje historię powstania i działania grupy Mara Salvatrucha, zwanej też MS-13 – organizacji przestępczej, która powstała w Los Angeles na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Członków Mara Salvatrucha można poznać po tatuażach, którymi pokrywają często nawet całe ciało, łącznie z twarzą. Posługują się własnym językiem, złożonym z tylko im znanych gestów i znaków. Słyną z okrucieństwa i kontrkulturowego kodeksu moralnego, opierającego się na obowiązku zemsty za wyrządzone krzywdy i bezlitosnego systemu kar. Czy policji i agencjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne uda się rozpracować gang i rozbić go? 

Redakcja 22/07/2014

Zobacz też

„Na pełnym baku” w Centrum Zdrowia Dziecka. Specjalny odcinek programu motoryzacyjnego „Na pełnym baku” w Centrum Zdrowia Dziecka. Specjalny odcinek programu motoryzacyjnego Już 6 grudnia w serwisie fokus.tv specjalny, mikołajkowy odcinek programu motoryzacyjnego „Na pełnym baku”. Tym razem jego prowadzący, Kuba Marcinowicz nie będzie testował żadnego samochodu. Po delikatnej metamorfozie zmieni się w św. Mikołaja, który w swoich 140-konnych czerwonych saniach, razem z grupą elfów zawiezie prezenty dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Demon terroru. Osama bin Laden prywatnie Demon terroru. Osama bin Laden prywatnie 2 maja 2011 roku amerykańscy żołnierze zabili lidera Al-Kaidy i przejęli jego dokumenty i twarde dyski. Te materiały zostały udostępnione i wyłania się z nich pełniejszy obraz Osamy bin Ladena. Najsmaczniejsze miasta świata. Ishai Golan prezentuje najlepsze restauracje z całego globu. ZDJĘCIA Najsmaczniejsze miasta świata. Ishai Golan prezentuje najlepsze restauracje z całego globu. ZDJĘCIA Ishai Golan przedstawia przewodnik po najciekawszych restauracjach świata. W każdym mieście, które odwiedza, wybiera cztery lokale, które najlepiej oddają ducha miasta i tworzą najnowsze kulinarne trendy. Widzowie poznają od kuchni między innymi Barcelonę, Pragę, Rzym, Manilę, Stambuł, Amsterdam, Tel Awiw, Berlin i Madryt. Tabu USA. Naprawdę dziwne zachowania, zwyczaje i pasje Amerykanów. ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Tabu USA. Naprawdę dziwne zachowania, zwyczaje i pasje Amerykanów. ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Autorzy programu przyglądają się dziwnym zachowaniom, zwyczajom lub pasjom mieszkańców Stanów Zjednoczonych, które mogą wywoływać szok lub oburzenie. Odwiedzają m.in. osoby trudniące się niepopularnymi zawodami, a także ludzi, których wyróżnia nietypowy wygląd. Rozmawiają z nimi na trudne tematy dotyczące m.in. reakcji społeczeństwa na dziwne zwyczaje.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!