Ojczyzna gangów – jak działa Mara Salvatrucha grupa przestępcza imigrantów z Salwadoru w Los Angeles

Mara Salvatrucha to, jak twierdzą niektórzy, najgroźniejszy gang w Los Angeles. Jego członkami są imigranci przybyli do USA z Salwadoru, powstał dla obrony przed zorganizowanymi grupami przestępczymi Meksykanów i Afroamerykanów.
W pierwszych dniach grudnia 2007 bracia Ruben i Manuel Salinas miło spędzają czas w restauracji Las Jarochitas w Greensboro w Północnej Karolinie. Lokal jest wypełniony dekoracjami świątecznymi, w powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Nagle w pomieszczeniu, w którym się znajdują wywiązuje się awantura. Jeden z gości strzela do braci z półautomatycznego pistoletu. Trafia w głowę Manuela i w pierś Rubena, zabijając ich na miejscu. Zabójca oddaje jeszcze kilka strzałów i rani kolejną osobę. Tuż przed pociągnięciem za spust krzyczy: „Jesteśmy Mara Salvatrucha”.

Wychodząc od rekonstrukcji zabójstwa z 2007 roku film „Ojczyzna gangów" pokazuje historię powstania i działania grupy Mara Salvatrucha, zwanej też MS-13 – organizacji przestępczej, która powstała w Los Angeles na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Członków Mara Salvatrucha można poznać po tatuażach, którymi pokrywają często nawet całe ciało, łącznie z twarzą. Posługują się własnym językiem, złożonym z tylko im znanych gestów i znaków. Słyną z okrucieństwa i kontrkulturowego kodeksu moralnego, opierającego się na obowiązku zemsty za wyrządzone krzywdy i bezlitosnego systemu kar. Czy policji i agencjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne uda się rozpracować gang i rozbić go? 

Redakcja 19/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!