Ojczyzna gangów – jak działa Mara Salvatrucha grupa przestępcza imigrantów z Salwadoru w Los Angeles

Mara Salvatrucha to, jak twierdzą niektórzy, najgroźniejszy gang w Los Angeles. Jego członkami są imigranci przybyli do USA z Salwadoru, powstał dla obrony przed zorganizowanymi grupami przestępczymi Meksykanów i Afroamerykanów.
W pierwszych dniach grudnia 2007 bracia Ruben i Manuel Salinas miło spędzają czas w restauracji Las Jarochitas w Greensboro w Północnej Karolinie. Lokal jest wypełniony dekoracjami świątecznymi, w powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Nagle w pomieszczeniu, w którym się znajdują wywiązuje się awantura. Jeden z gości strzela do braci z półautomatycznego pistoletu. Trafia w głowę Manuela i w pierś Rubena, zabijając ich na miejscu. Zabójca oddaje jeszcze kilka strzałów i rani kolejną osobę. Tuż przed pociągnięciem za spust krzyczy: „Jesteśmy Mara Salvatrucha”.

Wychodząc od rekonstrukcji zabójstwa z 2007 roku film „Ojczyzna gangów" pokazuje historię powstania i działania grupy Mara Salvatrucha, zwanej też MS-13 – organizacji przestępczej, która powstała w Los Angeles na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Członków Mara Salvatrucha można poznać po tatuażach, którymi pokrywają często nawet całe ciało, łącznie z twarzą. Posługują się własnym językiem, złożonym z tylko im znanych gestów i znaków. Słyną z okrucieństwa i kontrkulturowego kodeksu moralnego, opierającego się na obowiązku zemsty za wyrządzone krzywdy i bezlitosnego systemu kar. Czy policji i agencjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne uda się rozpracować gang i rozbić go? 

Redakcja 22/07/2014

Zobacz też

Starożytni kosmici. Czy przed tysiącami lat Ziemię odwiedzali obcy? Starożytni kosmici. Czy przed tysiącami lat Ziemię odwiedzali obcy? Świat od lat elektryzują doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach latających i bliskich spotkaniach z obcymi. Istnieją przypuszczenia, że podobne sytuacje miały miejsce w dalekiej przeszłości. Nie tylko nasi przodkowie, ale nawet dinozaury mogły mieć do czynienia z nieproszonymi gośćmi z kosmosu. Wojny owadów. Seria dokumentalna o brutalnym świecie drobnych stworzeń. ZDJĘCIA Wojny owadów. Seria dokumentalna o brutalnym świecie drobnych stworzeń. ZDJĘCIA Owady idą na wojnę. Na naszych oczach stoczą walki na śmierć i życie. Będą atakować przeciwnika, użyją swoich niebezpiecznych broni i nie cofną się przed niczym. Zwycięzca będzie tylko jeden. Zobacz niesamowite pojedynki pająków, mrówek i wielkich gąsienic. Milczenie w imię Boga. Dokument o pedofilii we włoskim Kościele Milczenie w imię Boga. Dokument o pedofilii we włoskim Kościele Włochy. Kraj, w którym Kościół katolicki wpływa na życie polityczne, społeczne i gospodarcze silniej niż w pozostałych państwach. Ten wpływ leży u podstawy sytuacji, o której wielu związanych z instytucją Kościoła wolałoby nie mówić.Pedofilia wśród kleru jest tu pilnie strzeżonym sekretem. Andrzej Wajda: biografia. Kariera, filmy, rodzina Andrzej Wajda: biografia. Kariera, filmy, rodzina Andrzej Wajda był legendą kinematografii.„Kanałem” oraz „Popiołem i diamentem” współtworzył polską szkołę filmową, a „Człowiekiem z marmuru” i „Dyrygentem” nurt kina moralnego niepokoju. Na ekrany kin przeniósł „Wesele”, „Pana Tadeusza” i „Zemstę”. Co warto wiedzieć o twórczości i rodzinie wielkiego reżysera?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!