Odtajnione akcje CIA, odcinek 5: Bomba w Bejrucie

W 1985 roku w Bejrucie szef CIA William Casey podejmuje decyzję o zamordowaniu w ścisłej tajemnicy libańskiego duchownego Sheikha Mohammeda Fadlallaha. Podległe mu służby nie mogą jednak dokonać zabójstwa politycznego. W tej sytuacji niezbędna była międzynarodowa współpraca służb.

Casey był przekonany, że Fadlallah to szef Hezbollahu, islamskiej organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za serię krwawych ataków, które pochłonęły setki Amerykanów, w tym 241 amerykańskich marines. Ograniczony przez dekret zakazujący CIA dokonywania zabójstw politycznych, Casey był zmuszony zwrócić się do służb Arabii Saudyjskiej, byłego oficera brytyjskiego SAS oraz członków libańskiej milicji chrześcijańskiej o sfinansowanie i przeprowadzenia operacji.

„Odtajnione akcje CIA” to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny odsłaniający kulisy najbardziej spektakularnych operacji objętych dotąd klauzulą tajności. Przywołuje prawdziwe wydarzenia, znane z takich filmów jak „Operacja Argo” (Argo) o odbiciu amerykańskich zakładników porwanych w Teheranie czy „Wróg numer jeden” (Zero Dark Thirty) o polowaniu CIA na Osamę Bin Ladena. Pokaże również metody pracy najlepszych szpiegów, którzy wytropili ludzi zagrażających bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Widzowie zobaczą m.in. kulisy akcji prowadzonych przeciwko Al-Kaidzie, Fidelowi Castro czy Che Guevarze.

.. Odtajnione akcje CIA – informacje o serialu i wszystkie odcinki na VOD. Za darmo!

Redakcja 13/10/2016

Zobacz też

Julia Pogrebińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Julia Pogrebińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] O Julii Pogrebińskiej zrobiło się głośno, kiedy kilka lat temu wraz z Magdaleną Boczarską zagrała w thrillerze erotycznym „W ukryciu”. Już niedługo będziemy mogli podziwiać ją w "Tańcu z Gwiazdami". Monika Kurska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Monika Kurska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Monika Kurska zna się z mężem jeszcze od czasów liceum. Jednak staż ich znajomości nie jest wystarczającym argumentem, by zraniona kobieta chciała wrócić do Jacka Kurskiego. Kim jest Monika Kurska? Godzina zero - zamach na papieża Jana Pawła II. Rekonstrukcja zdarzeń, przyczyny i kontekst ataku Godzina zero - zamach na papieża Jana Pawła II. Rekonstrukcja zdarzeń, przyczyny i kontekst ataku Czy wiecie, co się stało z kulą, którą wyjęto z ciała Jana Pawła II po zamachu? Pocisk umieszczony został w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii. Gdy papież, rok po zamachu, udał się na pielgrzymkę dziękczynną do Fatimy, po raz kolejny został zaatakowany - niezrównoważony psychicznie mężczyzna ugodził go nożem. Mimo krwawienia papież odprawił mszę. FOKUS TV zaprasza na program z cyklu „Godzina zero", który minuta po minucie odtwarza wydarzenia poprzedzające zamach na Jana Pawła II. Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!