Odtajnione akcje CIA, odcinek 5: Bomba w Bejrucie

W 1985 roku w Bejrucie szef CIA William Casey podejmuje decyzję o zamordowaniu w ścisłej tajemnicy libańskiego duchownego Sheikha Mohammeda Fadlallaha. Podległe mu służby nie mogą jednak dokonać zabójstwa politycznego. W tej sytuacji niezbędna była międzynarodowa współpraca służb.

Casey był przekonany, że Fadlallah to szef Hezbollahu, islamskiej organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za serię krwawych ataków, które pochłonęły setki Amerykanów, w tym 241 amerykańskich marines. Ograniczony przez dekret zakazujący CIA dokonywania zabójstw politycznych, Casey był zmuszony zwrócić się do służb Arabii Saudyjskiej, byłego oficera brytyjskiego SAS oraz członków libańskiej milicji chrześcijańskiej o sfinansowanie i przeprowadzenia operacji.

„Odtajnione akcje CIA” to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny odsłaniający kulisy najbardziej spektakularnych operacji objętych dotąd klauzulą tajności. Przywołuje prawdziwe wydarzenia, znane z takich filmów jak „Operacja Argo” (Argo) o odbiciu amerykańskich zakładników porwanych w Teheranie czy „Wróg numer jeden” (Zero Dark Thirty) o polowaniu CIA na Osamę Bin Ladena. Pokaże również metody pracy najlepszych szpiegów, którzy wytropili ludzi zagrażających bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Widzowie zobaczą m.in. kulisy akcji prowadzonych przeciwko Al-Kaidzie, Fidelowi Castro czy Che Guevarze.

.. Odtajnione akcje CIA – informacje o serialu i wszystkie odcinki na VOD. Za darmo!

Redakcja 13/10/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!