Odtajnione akcje CIA, odcinek 1: Akcja Celestial Balance

W pierwszym odcinku serialu Odtajnione akcje CIA zapoznamy się z przebiegiem akcji „Celestial Balance”. To kryptonim akcji CIA, której celem było odnalezienie terrorystów Al-Kaidy odpowiedzialnych za ataki we Wschodniej Afryce, w tym m.in. za podłożenie bomby pod ambasady USA w Nairobi i Tanzanii w 1998 roku.

Gdy 7 sierpnia 1998 roku przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Nairobi wybucha samochód-pułapka, wskutek samobójczego ataku terrorystów ginie 212 osób, a 4.000 jest rannych! W tym samym czasie do podobnego zamachu dochodzi przed ambasadą USA w Tanzanii. Staje się jasne, że za atakami stoi duża zorganizowana grupa. Podczas przesłuchania jeden z zamachowców zdradza jej nazwę – to Al-Kaida, której przywódcami są Fazul Mohammed Ali i Ali Saleh Nabhan.

Od tej chwili ludzie ci są najbardziej poszukiwanymi na liście CIA. Agenci wysyłają do Somalii człowieka, który jako jedyny będzie w stanie zinfiltrować stolicę kraju, Mogadiszu, i zdobyć cenne informacje. Jest nim legendarny agent operacyjny John Bennett, który przekupuje ludzi za informacje i korzysta z usług lokalnych „łowców nagród”.

.. Odtajnione akcje CIA – informacje o serialu i wszystkie odcinki na VOD. Za darmo!

Poszukiwania trwają długo. W końcu CIA namierza kryjówkę terrorystów, odpowiedzialnych za ataki we Wschodniej Afryce. Agenci używają zaawansowanych technologicznie dronów „Scaneagles”. Dzięki nim mogą prowadzić operację wymierzoną przeciwko terrorystom, z dala od cywilów. CIA śledzi samochód, którym porusza się Ali Saleh Nabhan. 14 września 2009 roku oddział komandosów Seal Team 6 dokonuje nalotu na pozycję rebeliantów. To tajna operacja o kryptonimie „Celestial Balance”, w wyniku której giną 4 osoby, w tym Ali Saleh Nabhan. Drugi terrorysta Fazul Mohammed Ali zostaje zabity niecałe 2 lata później przez somalijską armię, prawdopodobnie dzięki informacjom dostarczonym przez CIA.

 

Redakcja 10/11/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!