Odtajnione akcje CIA, odcinek 2: Polowanie na zamachowców

Kiedy w 2000 roku, w porcie Aden w Jemenie USS Cole został zaatakowany bombami przez terrorystów samobójców z Al-Kaidy, 17 marynarzy zginęło w eksplozji, a ponad 40 zostało rannych. Do poszukiwania terrorystów, którzy stali za tym zamachem ruszyli agenci CIA. Oto kulisy tej operacji.

Do walki z terrorystami odpowiedzialnymi za bombowy zamach na USS Cole wezwano najlepszą z agencji amerykańskich szpiegowskich - CIA. CIA rozpoczęła śledztwo, które zajęło ponad 3 lata i ostatecznie stało się częścią wojny z terroryzmem, która nastąpiła po 11/09.

Stopniowo agenci CIA ułożyli listę nazwisk osób, które chcieli przesłuchać i przy pomocy policji jemeńskiej ustalili kluczowych podejrzanych. Ci z kolei podali nazwę lidera komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za zamach na USS Cole. To był Abdul Rahim, nazywany Al Nashri.

Śledzenie i aresztowanie Al Nashriego był teraz priorytetem, ale śledczy mieli problem: prezydenta Jemenu Abdula Mohammeda Saleha i jego najlepszych doradców raziła obecność Amerykanów, w związku z tym utrudniali im dostęp do podejrzanych.

.. Odtajnione akcje CIA – informacje o serialu i wszystkie odcinki na VOD. Za darmo!

A potem, po 11 września, sytuacja zmieniła się dramatycznie - prezydent Saleh, wiedząc, że jego kraj był związany z terroryzmem, stał się bardzo niespokojny, że Jemen może podzielić losy Afganistanu i stać się celem inwazji USA. Gdy przestaje utrudniać śledztwo CIA, szybko staje się jasne, że ojcem chrzestnym terroru w Jemenie, nawet większym niż Nashri, jest Abu Ali Al Harethi.

Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach Abu Ali Al Harethi zostaje zidentyfikowany, a gdy namierzono używany przez niego telefon satelitarny, także zlokalizowany przez CIA .


 

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

Jak opanować się i poradzić sobie ze złością w miejscu pracy? Jak opanować się i poradzić sobie ze złością w miejscu pracy? Wydarzyło się to w New Jersey w USA. Dwóch pracowników Sor Testing Labs przycinało krzewy na terenie przedsiębiorstwa. Jeden z nich uderzył kolegę w twarz ostrzem sekatora, rozcinając mu lewy policzek na długości kilkunastu centymetrów. Nie był to jedyny w USA przypadek agresji w miejscu pracy. Mówimy jak zapanować nad sobą, gdy w miejscu pracy ogarnie nas złość. Śnieżyca, zamieć i zawieja. Co robić, gdy się zacznie burza śnieżna? WIDEO Śnieżyca, zamieć i zawieja. Co robić, gdy się zacznie burza śnieżna? WIDEO Śnieg jest przyjacielem tylko w ferie zimowe i bawi tylko dzieci lepiące bałwany, pozostali, gdy widzą gwałtowne opady powinni pędzić po zimowe opony, łańcuchy na koła i wciągać śniegowce. Czym grozi śnieżyca? Jak się zachować podczas burzy śnieżnej? Jak uniknąć wypadku? Jak poradzić sobie z zauroczeniem?  Jak poradzić sobie z zauroczeniem? Zauroczenie ma to do siebie, że potrafi skutecznie odebrać nam wszelki rozsądek. To, że przez jakiś czas będziemy funkcjonować jak w śnie, nie jest jest jeszcze najgorsze. Co zrobić w sytuacji, jeśli zauroczenie ma gorszy wpływ i np. może doprowadzić do rozpadu rodziny? Oto nasze wskazówki. SEKS przykrym OBOWIĄZKIEM? Jak odzyskać RADOŚĆ W SYPIALNI? OCHOTA NA SEKS SEKS przykrym OBOWIĄZKIEM? Jak odzyskać RADOŚĆ W SYPIALNI? OCHOTA NA SEKS Seks nie musi być przykrym obowiązkiem. Często naprawdę małe zmiany mogą przynieść ogromne rezultaty. Podpowiemy ci, co możesz zrobić by seks znów zaczął cię cieszyć, bo od tego przecież jest, prawda? Seks? A mnie tak boli głowa... koniec z tym. Jak odzyskać radość w sypialni?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!