Odtajnione akcje CIA, odcinek 2: Polowanie na zamachowców. WIDEO

Kiedy w 2000 roku, w porcie Aden w Jemenie USS Cole został zaatakowany bombami przez terrorystów samobójców z Al-Kaidy, 17 marynarzy zginęło w eksplozji, a ponad 40 zostało rannych. Do poszukiwania terrorystów, którzy stali za tym zamachem ruszyli agenci CIA. Oto kulisy tej operacji.

Do walki z terrorystami odpowiedzialnymi za bombowy zamach na USS Cole wezwano najlepszą z agencji amerykańskich szpiegowskich - CIA. CIA rozpoczęła śledztwo, które zajęło ponad 3 lata i ostatecznie stało się częścią wojny z terroryzmem, która nastąpiła po 11/09.

Stopniowo agenci CIA ułożyli listę nazwisk osób, które chcieli przesłuchać i przy pomocy policji jemeńskiej ustalili kluczowych podejrzanych. Ci z kolei podali nazwę lidera komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za zamach na USS Cole. To był Abdul Rahim, nazywany Al Nashri.

Śledzenie i aresztowanie Al Nashriego był teraz priorytetem, ale śledczy mieli problem: prezydenta Jemenu Abdula Mohammeda Saleha i jego najlepszych doradców raziła obecność Amerykanów, w związku z tym utrudniali im dostęp do podejrzanych.

.. Odtajnione akcje CIA – informacje o serialu i wszystkie odcinki na VOD. Za darmo!

A potem, po 11 września, sytuacja zmieniła się dramatycznie - prezydent Saleh, wiedząc, że jego kraj był związany z terroryzmem, stał się bardzo niespokojny, że Jemen może podzielić losy Afganistanu i stać się celem inwazji USA. Gdy przestaje utrudniać śledztwo CIA, szybko staje się jasne, że ojcem chrzestnym terroru w Jemenie, nawet większym niż Nashri, jest Abu Ali Al Harethi.

Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach Abu Ali Al Harethi zostaje zidentyfikowany, a gdy namierzono używany przez niego telefon satelitarny, także zlokalizowany przez CIA .


 

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

17 grudnia - Dzień Bez Przekleństw! Jakie są alternatywy dla polskich przekleństw? 17 grudnia - Dzień Bez Przekleństw! Jakie są alternatywy dla polskich przekleństw? 17 grudnia to Dzień Bez Przekleństw! Wyobraźcie sobie utopijny kraj, w którym każdy Polak kocha swoich rodaków. Dobra, przesadziliśmy. Takich rzeczy nie da się nawet wymarzyć. Ale spróbujmy inaczej - wyobraźcie sobie kraj, który jednego chociażby dnia nie używa przekleństw. Trudne, ale może możliwe? Jakie są alternatywy dla przekleństw? Podpowiadamy! Wezwanie od Taniezakupy.pl - czy trzeba zapłacić? Wezwanie od Taniezakupy.pl - czy trzeba zapłacić? O niejasnym regulaminie serwisu Taniezakupy.pl już w kwietniu ostrzegali internauci. Czy trzeba płacić za rejestrację? Sprawdź, co zrobić, kiedy otrzymasz wezwanie do zapłaty z serwisu Taniezakupy.pl. Mówimy, czy należy płacić za korzystanie z Taniezakupy.pl. Dowiedz, czym jest strona Taniezakupy.pl. Taniezakupy.pl - co to za serwis? Gdzie jest zarejestrowany? Taniezakupy.pl - co to za serwis? Gdzie jest zarejestrowany? Taniezakupy.pl to serwis kuszący odwiedzających informacjami o tanich zakupach, promocjach i wyprzedażach. Aby jednak mieć dostęp do konkretnych informacji trzeba się zalogować, a przy rejestracji "odhaczyć" znajomość regulaminu. I tu wychodzi nasze podejście do czytania notek prawnych... większość osób, które zarejestrowały się w serwisie - nie czytało regulaminu, a przez to nie wiedziało, że serwis jest płatny! Wojciech Kuczok: kim jest? Co osiągnął? Wojciech Kuczok: kim jest? Co osiągnął? Po pół roku małżeństwa Wojciech Kuczok rozwodzi się z Agatą Passent. To już kolejny nieudany związek jednego z najpopularniejszych polskich prozaików. Mówimy o życiu i karierze Wojciecha Kuczoka.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!