Odprowadzanie ścieków. Kanalizacja czy oczyszczalnia ścieków?

Podłączenie domu do kanalizacji czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków? Czy masz wybór? Planując budowę domu trzeba podejmować wiele decyzji rzutujących na wygodę i koszt jego późniejszej eksploatacji, na przykład ustalić sposób dostarczenia wody czy odprowadzenia ścieków. Często decyzje te są uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu.

Decyzja o sposobie odprowadzania ścieków nie zawsze zależy od inwestora. Nie ważne, że najwygodniej usuwać je do sieci kanalizacyjnej. Jeżeli obszar, na którym jest usytuowana działka nie ma takiej sieci, indywidualny inwestor nic nie może z tym zrobić. Musi sobie radzić inaczej – zbudować szambo, albo sprawdzić możliwość zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków (decydują o tym ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przepisy szczególne, między innymi z zakresu ochrony środowiska).

W odwrotnej sytuacji też nie jest łatwiej. Gdy w okolicy jest sieć kanalizacyjna, trzeba zapomnieć o budowie przydomowej oczyszczalni, choćby się było zwolennikiem tego rodzaju rozwiązań, albo nie chciało płacić comiesięcznych rachunków za odprowadzanie ścieków. Na obszarach skanalizowanych właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączyć się do sieci kanalizacji sanitarnej, czy im się to podoba, czy nie. Za to nieruchomość, która ma już przydomową oczyszczalnię, po wybudowaniu w okolicy sieci kanalizacyjnej, może nadal z niej korzystać.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!