Odmiany ziemniaków. Jakie ziemniaki wybrać do konkretnej potrawy?

Chcesz zrobić sałatkę? Kup ziemniaki Denar lub Impala. Jeśli jesteś amatorem frytek, wybierz odmianę Irys albo Irga, a gdy masz ochotę na kopytka lub pyzy, zdecyduj się na ziemniaki odmiany Aster lub Bryza. Podpowiadamy, które gatunki ziemniaków najlepiej nadają się do konkretnych potraw.
Zdjęcie z artykułu: Odmiany ziemniaków. Jakie ziemniaki wybrać do konkretnej potrawy?
Odmiany ziemniaków. Jakie ziemniaki wybrać do konkretnej potrawy?źródło:Thinkstockphotos.com

Polska ziemniakiem stoi, ale pod względem upodobań do poszczególnych odmian jest podzielona. Na terenach byłego zaboru rosyjskiego (Podlasie, Mazowsze, a zwłaszcza Warszawa) zdecydowanie wygrywają ziemniaki o białym miąższu, natomiast mieszkańcy byłych zaborów pruskiego i austriackiego (Poznań, Śląsk, Łódź) preferują te o żółtym zabarwieniu.

Jakie są podstawowe typy ziemniaków?

Możemy wyróżnić trzy typy ziemniaków:

Typ A ziemniaki sałatkowe, twarde, nie rozpadają się, o dużej wilgotności i małej zawartości skrobi – takie najlepiej nadają się na sałatki, kartofle smażone i w łupince oraz na grilla. Odmiany: Ditta , Denar, Lord Sante Velux, Vineta

Typ B – tzw. ziemniaki ogólnoużytkowe, uniwersalne, średniej twardości, nierozsypujące się, które przy końcu gotowania stają się kruche, zaś przy smażeniu miękkie wewnątrz, a z wierzchu chrupiące – z nich robisz wspaniałe frytki, czipsy czy placki, kartofelki z wody i zupy, doskonałe do duszenia i gotowania). Odmiany: Irga, Irys, Flaming, Orlik, Sante,

.. Łatwe i sprawdzone przepisy kulinarne

Typ Cziemniaki mączyste, zawierające więcej skrobi, łatwo rozpadające się o jasnym i sypkim miąższu (doskonałe na babki, farsze, kluski, purée, placki, pyzy, kopytka. Odmiany: Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun, Gustaw (nowa)

Jeśli nie mamy pewności, jaką odmianę oferuje sprzedawca, możemy przeprowadzić mały test: kroimy kartofel w poprzek na pół i przez chwilę pocierajmy o siebie połówki. Jeżeli pokaże się woda, są to ziemniaki twarde, raczej na sałatki, zapiekanki czy do smażenia. Gdy obie połówki kleją się do siebie, nadają się na kluski, pyzy lub puree.

Jak kupować ziemniaki?

Ziemniaki najlepiej kupować od znanego, sprawdzonego dostawcy, ale nie zawsze mamy taką możliwość.

  1. >Zwróć uwagę na wygląd bulw. Ziemniaki nie mogą być uszkodzone, chore lub nadgniłe, bo ziemniaki będą się szybko psuły.
  2. Wszystkie bulwy powinny mieć podobną wielkość, barwę i fakturę skórki. Gładka skórka świadczy o wysokiej jakości ziemniaków. Skórka bulw powinna być gładka, a miąższ o jednolitej barwie. Im bardziej chropowata łupina, zróżnicowana wielkość oraz kształt kartofli, tym większe prawdopodobieństwo, że przy ich uprawie przesadzono z nawożeniem gleby.
  3. Wybieraj raczej jasne bulwy; jeśli mają ciemna skórkę, może to świadczyć o intensywnym nawożeniu, czyli mają więcej azotanów
  4. Jeśli ziemniaki mają „oczka”, to lepsze są te z płytkimi „oczkami” (mniejsze straty witamin i składników mineralnych podczas obierania).
  5. Gdy bulwy ziemniaka są zazielenione, to znaczy, że były zbyt długo wystawione na działanie światła, a przez to mają podwyższoną zawartość solaniny. Takie bulwy powinniśmy odrzucać, bo substancja ta nie rozkłada się podczas gotowania i może być przyczyną zatruć pokarmowych
  6. Nie kupuj ziemniaków kiełkujących, bo w kiełkach najbardziej kumulują się toksyczne związki podejrzewane o właściwości rakotwórcze.

Pamiętajmy, żeby podczas obierania ziemniaków starannie wycinać wszystkie kiełki.

Jakie ziemniaki wybrać?

Dr Wojciech Nowacki z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin o ziemniakach mówi:

„W Polsce mamy zarejestrowanych ponad sto odmian ziemniaków. Kolor miąższu nie ma wpływu na zawartość składników odżywczych np. witaminy C czy potasu. Warto natomiast pamiętać, że ziemniaki sałatkowe, twarde, mają najmniej kalorii (zawierają mało skrobi), a im bardziej są mączyste, tym bardziej kaloryczne. Smak ziemniaków oceniany jest przez fachowców w skali 9-stopniowej, a w sklepach najczęściej spotykamy ziemniaki oceniane na 6,5 – 7. Odmiany uznane za najsmaczniejsze to z białych – Welox, Denar, Irys, Irga, a z żółtych – Denar, Flaming, Wineta. Polacy wolą ziemniaki rozsypujące się na talerzu, podczas gdy w Europie zachodniej najpopularniejsze są odmiany twarde typu A, o ciemnożółtej barwie miąższu”.

Redakcja 26/01/2016

Zobacz też

Katastrofy lotnicze - poszkodowani w wypadkach, eksperci i specjaliści w programie poświęconym największym tragediom w przestworzach Katastrofy lotnicze - poszkodowani w wypadkach, eksperci i specjaliści w programie poświęconym największym tragediom w przestworzach Katastrofy lotnicze - zapewne nie da się całkowicie ich wyeliminować. Można jednak minimalizować ich ryzyko, zwiększać bezpieczeństwo pasażerów i wyciągać wnioski z tragedii, do których doszło w przestworzach. FOKUS TV zaprasza na program poświęcony wypadkom lotniczym, ich przyczynom, przebiegowi i następstwom. Megafabryki: jak powstaje Swiss Army Knife, czyli szwajcarski nóż oficerski? Megafabryki: jak powstaje Swiss Army Knife, czyli szwajcarski nóż oficerski? Swiss Army Knife to kultowy szwajcarski nóż oficerski. Wielofunkcyjny i wielozadaniowy. Uratował już niejedno życie i pomógł niejednemu jego właścicielowi w trudnej sytuacji. Chcecie zobaczyć gdzie i w jaki sposób jest produkowany? Zobacz, jak produkowany jest kultowy scyzoryk Victorinox! II wojna światowa - za kulisami działań wojennych. FOKUS TV zaprasza na rosyjski serial Konwój PQ-17 II wojna światowa - za kulisami działań wojennych. FOKUS TV zaprasza na rosyjski serial Konwój PQ-17 II wojna światowa - w ten największy konflikt XX wieku zaangażowani byli nie tylko żołnierze walczący na froncie. Walka, mniej spektakularna, ale równie zacięta toczyła się także na zapleczu, pomiędzy członkami partyzanckich oddziałów i zwykłymi cywilami. FOKUS TV zaprasza na rosyjski serial „Konwój PQ-17"!  Prawo jazdy na ciężkie pojazdy - Kontener i jego pogromcy. Kirsten i Will obsługują dźwig portowy! Prawo jazdy na ciężkie pojazdy - Kontener i jego pogromcy. Kirsten i Will obsługują dźwig portowy! Kontener - jak go podnieść, przenieść i postawić na właściwym miejscu? Aktor Will Mellor i dziennikarka Kirsten O’Brien już wkrótce dowiedzą się, jak to się robi! Czy dźwig portowy będzie im posłuszny? FOKUS TV zaprasza na program „Prawo jazdy na ciężkie pojazdy"!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!