Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby

Halloween, mające europejski rodowód, powróciło na Stary Kontynent z Ameryki. Choć nie jest zakorzenione w polskiej tradycji, coraz częściej bywa akceptowane - szczególnie przez dzieci. Warto wiedzieć, jakie zabawy i obyczaje są tradycyjnie związane z tym świętem. Poznaj je z nami!

Halloween: Lampion z dyni

Ta dekoracja kojarząca się wyłącznie z Halloween jest coraz bardziej popularna i nawet ci, którzy "nie obchodzą" Halloween, chętnie ozdabiają dyniami swój dom. Lampiony z wydrążonej dyni łatwo jest zrobić, a miąższ owocu można łatwo wykorzystać do celów kulinarnych.

.. WIĘCEJ: Jak zrobić lampion z dyni na Halloween? WIDEO

Tradycja tworzenia wydrążonego warzywa ze światełkiem w środku powstała w Irlandii (najpierw była to rzepa, dyni do tworzenia lampionu zaczęto używać dopiero gdy przybyła do Europy z Ameryki). Światełko oznaczało błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. Lampion z dyni doczekał się w języku angielskim nazwy własnej - Jack-o'-lantern. Z nazwą Jack-o'-lantern łączy się historia bardzo chciwego mężczyzny o imieniu Jack. Gdy spotkał diabła, ten zaproponował mu bogactwo za duszę. Przed dniem Halloween diabeł przybył do Jacka, by zrealizować umowę. Jack uwięził diabła podstępem, ale mimo to umarł w Halloween. Po śmierci nie mógł wstąpić do nieba z powodu chciwości. Nie mógł także trafić do piekła, bo zażartował z diabła. W efekcie do dnia Sądu Ostatecznego ma się błąkać po ziemi  z latarnią.

Halloween: Przebrania

Tradycyjnym zwyczajem jest przebieranie się na Halloween. Kostiumy potworów, wampirów, duchów czy czarownic, a często również  "strasznych" postaci z telewizji zakładane są przede wszystkim przez dzieci, które tego dnia wędrują po okolicy. Bardzo często przebraniu towarzyszy także makijaż zmieniający  słodkiego aniołka, jakim jest nasze dziecko, w potworka...

.. WIĘCEJ: Ekspresowe przebranie na bal przebierańców. WIDEO!

Halloween: Cukierek albo psikus!

Dzieci, przebrane za ulubione straszne postaci, w Halloween wedrują od domu do domu albo od mieszkania do mieszkania i witają otwierających im drzwi dorosłych zdaniem "cukierek albo psikus". Oczekują drobnych słodkości w zamian za zaniechanie psikusa. Warto w ten dzień mieć w pobliżu drzwi zgromadzone cukierki, lizaki i inne drobne słodkości, by uradować "błąkające się" dzieciaki.

Halloween: Wróżby

W Polsce bawimy się wróżbami miesiąc później, w Andrzejki. Jednak w tradycji anglosaskiej Halloween to także wieczór wróżb na następny rok. Jakie są najpopularniejsze z nich? Jedną jest zabawa w łapanie zębami jabłek pływających w misce z wodą. Ten, komu się to uda, ma zagwarantowane szczęście na cały rok. Drugą popularną halloweenową wróżbą jest skakanie prze świece (12) ustawione w koło. Każda świeca symbolizuje konkretny miesiąc, a przeskoczenie przez nią bez zgaszenia płomienia oznacza, że w tym miesiącu towarzyszyć nam będzie powodzenie. Kolejną wróżbą popularną w Halloween jest wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość.

.. WIĘCEJ: Wróżby na Halloween. W co się bawić na halloweenowym przyjęciu? WIDEO

Tagi: halloween,

Redakcja 01/05/2016

Podobne

Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Ząbkowice Śląskie jak mało które miasto owiane jest aurą grozy i tajemniczości. Przed wojną nosiło nazwę Frankenstein i to tu powstało jedyne dziś na świecie Laboratorium Frankensteina. Dowiedz się, co łączy Frankensteina z Ząbkowicami. A najlepiej wybierz się do Ząbkowic na (pełen grozy) weekend! Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby Obrzędy i zwyczaje związane z Halloween. Świecące dynie, przebrania, cukierek albo psikus i wróżby Halloween, mające europejski rodowód, powróciło na Stary Kontynent z Ameryki. Choć nie jest zakorzenione w polskiej tradycji, coraz częściej bywa akceptowane - szczególnie przez dzieci. Warto wiedzieć, jakie zabawy i obyczaje są tradycyjnie związane z tym świętem. Poznaj je z nami! Jak zrobić świecący słoik? Oryginalny lampion nie tylko na Halloween Jak zrobić świecący słoik? Oryginalny lampion nie tylko na Halloween Świecący słoik to ciekawa dekoracja na Halloween, ale nie tylko. Taki oryginalny, świecący w ciemnościach lampion jest przede wszystkim wielką atrakcją dla dzieci, choć dorosłych zachwyca równie mocno. Świecący słoik może być dekoracją parapetu, balkonu, ogrodu, ale też może się stać elementem wystroju imprezy urodzinowej czy halloweenowej! Jego wykonanie jest proste i tanie. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić świecący słoik. Hotele, w których nie zaśniesz. Duchy pokojówek, znikający goście i... INFOGRAFIKA Hotele, w których nie zaśniesz. Duchy pokojówek, znikający goście i... INFOGRAFIKA Niektórych zjawisk paranormalnych doświadcza się na co dzień. Bywają nimi np. złe przeczucia, które z biegiem czasu okazują się trafne. Podobnie déja vu, czyli poczucie ponownego przeżywania danej sytuacji – wciąż jeszcze pozbawione wyjaśnienia naukowego. Także z pozoru bezpieczne pokoje hotelowe stają się miejscami niewytłumaczalnych zdarzeń.

Zobacz też

KRYSTYNA POŚLEDNIA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Wrześni. Zobacz SYLWETKĘ posła KRYSTYNA POŚLEDNIA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Wrześni. Zobacz SYLWETKĘ posła Krystyna Poślednia, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 37 (OKW Konin). Ekspert do spraw ochrony środowiska i samorządowiec z dużym doświadczeniem. Trzy razy startowała w wyborach parlamentarnych, dopiero za trzecim razem jej się udało. Krystyna Poślednia w jednym z wywiadów mówiła, że polityka to "gra zespołowa, a ja potrafię grać w drużynie".   AGNIESZKA POMASKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła AGNIESZKA POMASKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła Agnieszka Pomaska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 25 (OKW Gdańsk). Była sportsmenka i utytułowana zawodniczka żeglarstwa, a także działaczka regionalnych i wojewódzkich struktur partii.  Media bardzo szybko zainteresowały się młodą panią polityk - głównie ze względu na urodę. Agnieszka Pomaska przez wielu nazywana jest "tajną bronią PO". Zobacz sylwetkę posłanki. WITOLD PAHL, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wrocławia. Zobacz SYLWETKĘ posła WITOLD PAHL, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wrocławia. Zobacz SYLWETKĘ posła Witold Pahl, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 8 (OKW Zielona Góra). Radca prawny, społecznik i członek regionalnych struktur partii. MAŁGORZATA PĘPEK, posłanka PO. KIM JEST posłanka PO z Kocierza Rydzwałdzkiego. Zobacz SYLWETKĘ posła MAŁGORZATA PĘPEK, posłanka PO. KIM JEST posłanka PO z Kocierza Rydzwałdzkiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Małgorzata Pępek, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 27 (OKW Bielsko-Biała). Debiutantka w ławach sejmowych i wieloletnia działaczka regionalnych struktur PO. Prywatnie pasjonuje się narciarstwem, uwielbia czytać książki. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!