Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce: co trzeba mieć w samochodzie?

Przewóz w aucie takich przedmiotów, jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowa żarówka czy kamizelka odblaskowa, w różnych europejskich państwach jest uregulowany odmiennymi przepisami. Które z tych elementów muszą obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu pojazdu w Polsce?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczącym niezbędnego wyposażenia samochodu, w każdym pojeździe powinny znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak tych wymaganych przedmiotów oraz umieszczenie ich w trudno dostępnym miejscu są równoznaczne z ukaraniem kierowcy.

Gaśnica, niezbędna w przypadku pożaru, powinna być poddawana przeglądom przynajmniej raz w roku, a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram. Trójkąt, będący podstawą do sygnalizowania awaryjnego postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej, ma być obligatoryjnie używany także również w przypadku samochodu holowanego.

Za brak tych elementów w trakcie kontroli drogowej policjant ma prawo wypisać mandat karny. Niedopełnienie obowiązku posiadania trójkąta i gaśnicy przyczynić się może także do negatywnego wyniku przeglądu technicznego pojazdu. 

Posiadanie apteczki w samochodzie w Polsce nie jest konieczne. Tak samo w kraju nad Wisłą nie wymaga się kamizelki odblaskowej czy zestawu zapasowych żarówek. Rzeczy te jednak warto zawsze mieć przygotowane w pogotowiu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne, a przy okazji dzięki nim zachowamy bezpieczeństwo innych oraz własne.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/06/2013

Zobacz też

STANISŁAW KALEMBA, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Piekar. Zobacz SYLWETKĘ posła STANISŁAW KALEMBA, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Piekar. Zobacz SYLWETKĘ posła Stanisław Kalemba to poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 38 (OKW Piła). Honorowy obywatel Grodziska Wielkopolskiego i jeden z najdłużej zsiadających w ławach sejmowych posłów; w parlamencie zasiada od I kadencji, czy od 1991 roku. Obecnie bierze udział w pracach Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 31 lipca 2012 do 13 marca 2014 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi w drugim rządzie Donalda Tuska. EUGENIUSZ GRZESZCZAK, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Opactwa. Zobacz SYLWETKĘ posła EUGENIUSZ GRZESZCZAK, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Opactwa. Zobacz SYLWETKĘ posła Eugeniusz Grzeszczak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 37 (OKW Konin). Inżynier, założyciel i wiceprezes Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. JAROSŁAW GÓRCZYŃSKI, poseł BEZPARTYJNY - KIM JEST poseł BEZPARTYJNY z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła JAROSŁAW GÓRCZYŃSKI, poseł BEZPARTYJNY - KIM JEST poseł BEZPARTYJNY z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Górczyński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Inżynier, urzędnik i działacz samorządowy powiatu ostrowieckiego. W obecnej kadencji Sejmu RP bierze udział w pracach Komisji Spraw Zagranicznych, jest też członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej. MAREK GOS, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Białegostoku. Zobacz SYLWETKĘ posła MAREK GOS, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Białegostoku. Zobacz SYLWETKĘ posła Marek Gos, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Samorządowiec, inżynier rolnictwa i debiutant w sejmowych ławach. W obecnej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Zdrowia oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!