Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce: co trzeba mieć w samochodzie?

Przewóz w aucie takich przedmiotów, jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowa żarówka czy kamizelka odblaskowa, w różnych europejskich państwach jest uregulowany odmiennymi przepisami. Które z tych elementów muszą obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu pojazdu w Polsce?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczącym niezbędnego wyposażenia samochodu, w każdym pojeździe powinny znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak tych wymaganych przedmiotów oraz umieszczenie ich w trudno dostępnym miejscu są równoznaczne z ukaraniem kierowcy.

Gaśnica, niezbędna w przypadku pożaru, powinna być poddawana przeglądom przynajmniej raz w roku, a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram. Trójkąt, będący podstawą do sygnalizowania awaryjnego postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej, ma być obligatoryjnie używany także również w przypadku samochodu holowanego.

Za brak tych elementów w trakcie kontroli drogowej policjant ma prawo wypisać mandat karny. Niedopełnienie obowiązku posiadania trójkąta i gaśnicy przyczynić się może także do negatywnego wyniku przeglądu technicznego pojazdu. 

Posiadanie apteczki w samochodzie w Polsce nie jest konieczne. Tak samo w kraju nad Wisłą nie wymaga się kamizelki odblaskowej czy zestawu zapasowych żarówek. Rzeczy te jednak warto zawsze mieć przygotowane w pogotowiu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne, a przy okazji dzięki nim zachowamy bezpieczeństwo innych oraz własne.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Czy zbliża się KONIEC ŚWIATA? Czy Benedykt XVI jest przedostatnim papieżem? Proroctwa św. Malachiasza Czy zbliża się KONIEC ŚWIATA? Czy Benedykt XVI jest przedostatnim papieżem? Proroctwa św. Malachiasza Według interpretacji przepowiedni św. Malachiasza, rządy Antychrysta są już bardzo blisko. Watykanem rządzić będzie już tylko jeden papież, ostatni w historii. Czy rzeczywiście będziemy świadkami strasznych wydarzeń końca czasów? Co w święta robią osoby, które nie są katolikami? Jak święta spędzają wyznawcy innych religii? Co w święta robią osoby, które nie są katolikami? Jak święta spędzają wyznawcy innych religii? Czasy, gdy Polska była krajem monokulturowym, jednej dominującej religii, powoli odchodzą w przeszłość. Coraz więcej osób nie czuje się katolikami i ma kłopot z religijnymi uroczystościami, takimi jak święta Bożego Narodzenia. Co wtedy robią? Jak ten spędzają świąteczny dla nas czas? DREWNIANY KARMNIK DLA PTAKÓW. Jak zrobić karmnik z drewna dla ptaków? DREWNIANY KARMNIK DLA PTAKÓW. Jak zrobić karmnik z drewna dla ptaków? Karmnik z drewna dla ptaków możemy zbudować sami. Warto, bo dokarmianie ptaków w zimie to obowiązek każdego, kto szanuje przyrodę. Wydawałoby się, że zbudowanie karmnika z drewna wymaga specjalnych umiejętności. Otóż nie. Wystarczy kawałek sklejki, kilka listewek, odrobina zdolności manualnych i karmnik gotowy. Mówimy, jak zbudować karmnik z drewna dla ptaków. Jak uniknąć MANDATU za przekroczenie prędkości? Gdzie są RADARY? Co zrobić, gdy zatrzyma cię DROGÓWKA? Jak uniknąć MANDATU za przekroczenie prędkości? Gdzie są RADARY? Co zrobić, gdy zatrzyma cię DROGÓWKA? Mandat to nie tylko stracone pieniądze, ale również punkty, które nierzadko stanowią jeszcze większy problem. Jak uniknąć spotkania z policjantami? Co zrobić, by uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości, gdy już zostaniemy zatrzymani?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!