Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce: co trzeba mieć w samochodzie?

Przewóz w aucie takich przedmiotów, jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowa żarówka czy kamizelka odblaskowa, w różnych europejskich państwach jest uregulowany odmiennymi przepisami. Które z tych elementów muszą obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu pojazdu w Polsce?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczącym niezbędnego wyposażenia samochodu, w każdym pojeździe powinny znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak tych wymaganych przedmiotów oraz umieszczenie ich w trudno dostępnym miejscu są równoznaczne z ukaraniem kierowcy.

Gaśnica, niezbędna w przypadku pożaru, powinna być poddawana przeglądom przynajmniej raz w roku, a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram. Trójkąt, będący podstawą do sygnalizowania awaryjnego postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej, ma być obligatoryjnie używany także również w przypadku samochodu holowanego.

Za brak tych elementów w trakcie kontroli drogowej policjant ma prawo wypisać mandat karny. Niedopełnienie obowiązku posiadania trójkąta i gaśnicy przyczynić się może także do negatywnego wyniku przeglądu technicznego pojazdu. 

Posiadanie apteczki w samochodzie w Polsce nie jest konieczne. Tak samo w kraju nad Wisłą nie wymaga się kamizelki odblaskowej czy zestawu zapasowych żarówek. Rzeczy te jednak warto zawsze mieć przygotowane w pogotowiu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne, a przy okazji dzięki nim zachowamy bezpieczeństwo innych oraz własne.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/06/2013

Zobacz też

PIOTR CIEŚLIŃSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Lidzbarka Warmińskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła PIOTR CIEŚLIŃSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Lidzbarka Warmińskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Piotr Cieśliński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 34 (OKW Elbląg). Ekonomista, samorządowiec i aktywny członek wielu zespołów i komisji sejmowych. W obecnej kadencji kontynuuje prace w Komisji Gospodarki oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Należy też do parlamentarnego zespołu ds. turystyki i utworzonego przez warmińsko-mazurskich parlamentarzystów zespołu „Mazury Cud Natury”. JANUSZ CICHOŃ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Olsztyna. Zobacz SYLWETKĘ posła JANUSZ CICHOŃ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Olsztyna. Zobacz SYLWETKĘ posła Janusz Cichoń, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 35 (OKW Olsztyn). Wykładowca akademicki, działacz samorządowy oraz wielki pasjonat pszczelarstwa. IZABELA LESZCZYNA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Częstochowy. Zobacz SYLWETKĘ posła IZABELA LESZCZYNA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Częstochowy. Zobacz SYLWETKĘ posła Izabela Leszczyna, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 28 (OKW Częstochowa). Ekspert do spraw edukacji, działaczka na rzecz województwa śląskiego oraz aktywny polityk. MAŁGORZATA CHOMYCZ, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Leska . Zobacz SYLWETKĘ posła MAŁGORZATA CHOMYCZ, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Leska . Zobacz SYLWETKĘ posła Małgorzata Chomycz, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 22 (OKW Krosno). Pasjonatka literatury starogreckiej, tłumacz, a także obiecujący polityk lokalny.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!