Obcy – Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią?

W 2009 roku z przylądka Canaveral na orbitę okołosłoneczną wystartował Teleskop Kepler agencji NASA. Cel misji? Poszukiwanie planet poza Układem Słonecznym, ze szczególnym uwzględnieniem takich, na których mogło rozwinąć się życie.
Czy istnieje życie poza Ziemią? Jak go szukać? Zgodnie ze strategią przyjętą przez badaczy życia pozaziemskiego z NASA w pierwszej kolejności należy odnaleźć planety podobne do Ziemi , krążące po porównywanych do ziemskiej orbitach dookoła gwiazdy o wielkości i mocy porównywanej do Słońca. Na tego rodzaju ciałach niebieskich mogą istnieć warunki, w których ma szansę rozwinąć się życie. Aby było to możliwe potrzebny jest węgiel organiczny oraz woda w stanie ciekłym, a także odpowiednia temperatura - nie nazbyt niska ani nazbyt wysoka.

Teleskop Kosmiczny Kepler krąży po orbicie dookoła Słońca, w obrębie Układu Słonecznego, już od pięciu lat. Odkrył w tym czasie kilkadziesiąt planet, w tym i takie, na których, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, mogło rozwinąć się życie. W programie „Obcy – Czy jesteśmy sami" wraz z naukowcami działającymi w ramach programu poszukiwania życia poza Ziemią agencji NASA przyjrzymy się bliżej jednej z nich - planecie Kepler-22b. Jest to pierwszy z obiektów odkrytych przez Keplera, znajdujący się w tzw. ekosferze - strefie warunków sprzyjających powstaniu życia. Planeta jest ponad dwa razy większa od Ziemi i usytuowana w odległości ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Naukowcy podejrzewają, że mogą na niej istnieć mikroorganizmy, a nawet rośliny. Czy odkryją życie na Keplerze-22b?
 

Redakcja 28/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!