Obcy – Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią?

W 2009 roku z przylądka Canaveral na orbitę okołosłoneczną wystartował Teleskop Kepler agencji NASA. Cel misji? Poszukiwanie planet poza Układem Słonecznym, ze szczególnym uwzględnieniem takich, na których mogło rozwinąć się życie.
Czy istnieje życie poza Ziemią? Jak go szukać? Zgodnie ze strategią przyjętą przez badaczy życia pozaziemskiego z NASA w pierwszej kolejności należy odnaleźć planety podobne do Ziemi , krążące po porównywanych do ziemskiej orbitach dookoła gwiazdy o wielkości i mocy porównywanej do Słońca. Na tego rodzaju ciałach niebieskich mogą istnieć warunki, w których ma szansę rozwinąć się życie. Aby było to możliwe potrzebny jest węgiel organiczny oraz woda w stanie ciekłym, a także odpowiednia temperatura - nie nazbyt niska ani nazbyt wysoka.

Teleskop Kosmiczny Kepler krąży po orbicie dookoła Słońca, w obrębie Układu Słonecznego, już od pięciu lat. Odkrył w tym czasie kilkadziesiąt planet, w tym i takie, na których, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, mogło rozwinąć się życie. W programie „Obcy – Czy jesteśmy sami" wraz z naukowcami działającymi w ramach programu poszukiwania życia poza Ziemią agencji NASA przyjrzymy się bliżej jednej z nich - planecie Kepler-22b. Jest to pierwszy z obiektów odkrytych przez Keplera, znajdujący się w tzw. ekosferze - strefie warunków sprzyjających powstaniu życia. Planeta jest ponad dwa razy większa od Ziemi i usytuowana w odległości ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Naukowcy podejrzewają, że mogą na niej istnieć mikroorganizmy, a nawet rośliny. Czy odkryją życie na Keplerze-22b?
 

Redakcja 28/10/2014

Zobacz też

Muzeum Ikon Staroobrzędowców w Wojnowie. Jakie skarby kryje? Muzeum Ikon Staroobrzędowców w Wojnowie. Jakie skarby kryje? W sercu Mazur, nad brzegiem otoczonego łąkami i lasem jeziora Duś, powstało unikalne Muzeum Ikon Staroobrzędowców. Znajduje się w byłym klasztorze, założonym w 1847 roku we wsi Wojnowo przez przybyłych z Rosji wyznawców odłamu prawosławia. Klasztor, jego kaplica oraz umieszczone w niej ikony pozostają w oryginalnym kształcie – jak za ostatniej mniszki, która zmarła tu w 2006 roku. Handlarze bronią. Program o rodzinnym sklepie z militariami. ZDJĘCIA Handlarze bronią. Program o rodzinnym sklepie z militariami. ZDJĘCIA Bohaterowie serii „Handlarze bronią”, Christian Cranmer i jego syn Alex, podróżują po świecie w poszukiwaniu cennych militariów. Nie przeoczą niczego, co strzela i ma za sobą jakąś historię. Odnajdą to, odnowią i sprzedadzą z zyskiem. Poznaj szalonych tropicieli zabytkowej broni. Akcje ratunkowe w górach. Jak wygląda praca elitarnej brygady ratunkowej? WIDEO Akcje ratunkowe w górach. Jak wygląda praca elitarnej brygady ratunkowej? WIDEO Alpy przyciągają swoim naturalnym pięknem narciarzy i turystów z całego świata. Wysokie szczyty kryją jednak śmiertelne niebezpieczeństwo. Ekipa wyjątkowych ludzi ryzykuje swoje życie, aby nieść pomoc osobom, których zgubiła brawura i bezmyślność. Zobacz, jak wygląda praca elitarnej brygady ratunkowej w najwyższych górach Europy. Amerykańska księga tajemnic. Skandale, przestępstwa, legendy Amerykańska księga tajemnic. Skandale, przestępstwa, legendy Co dzieje się za drzwiami Białego Domu? Czy rząd Stanów Zjednoczonych ukrywa dowody na istnienie istot pozaziemskich? Jak działa Ku Klux Klan? Zobacz, jakie tajemnice skrywa historia Ameryki?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!