Obcy – Czy jesteśmy sami? Naukowcy z NASA, Teleskop Kepler i intrygujące pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią?

W 2009 roku z przylądka Canaveral na orbitę okołosłoneczną wystartował Teleskop Kepler agencji NASA. Cel misji? Poszukiwanie planet poza Układem Słonecznym, ze szczególnym uwzględnieniem takich, na których mogło rozwinąć się życie.
Czy istnieje życie poza Ziemią? Jak go szukać? Zgodnie ze strategią przyjętą przez badaczy życia pozaziemskiego z NASA w pierwszej kolejności należy odnaleźć planety podobne do Ziemi , krążące po porównywanych do ziemskiej orbitach dookoła gwiazdy o wielkości i mocy porównywanej do Słońca. Na tego rodzaju ciałach niebieskich mogą istnieć warunki, w których ma szansę rozwinąć się życie. Aby było to możliwe potrzebny jest węgiel organiczny oraz woda w stanie ciekłym, a także odpowiednia temperatura - nie nazbyt niska ani nazbyt wysoka.

Teleskop Kosmiczny Kepler krąży po orbicie dookoła Słońca, w obrębie Układu Słonecznego, już od pięciu lat. Odkrył w tym czasie kilkadziesiąt planet, w tym i takie, na których, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, mogło rozwinąć się życie. W programie „Obcy – Czy jesteśmy sami" wraz z naukowcami działającymi w ramach programu poszukiwania życia poza Ziemią agencji NASA przyjrzymy się bliżej jednej z nich - planecie Kepler-22b. Jest to pierwszy z obiektów odkrytych przez Keplera, znajdujący się w tzw. ekosferze - strefie warunków sprzyjających powstaniu życia. Planeta jest ponad dwa razy większa od Ziemi i usytuowana w odległości ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Naukowcy podejrzewają, że mogą na niej istnieć mikroorganizmy, a nawet rośliny. Czy odkryją życie na Keplerze-22b?
 

Redakcja 28/10/2014

Zobacz też

Zbrodnie przeciwko naturze – nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami domowymi Zbrodnie przeciwko naturze – nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami domowymi Policjanci, których łatwo skorumpować znajdą się pod każdą szerokością geograficzną. Również w Tajlandii, gdzie funkcjonariusze o słabych charakterach opłacani przez przemytników zwierząt. W turystycznych centrach tego kraju kwitnie wyjątkowo odrażający proceder – nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami domowymi. Wizyta u szamana – czy tradycyjna medycyna Afryki może być skuteczna? Wizyta u szamana – czy tradycyjna medycyna Afryki może być skuteczna? Zastanawialiście się kiedyś, czy jakakolwiek medycyna, poza zachodnią, może być skuteczna? Jeśli nurtowało was kiedykolwiek to pytanie, koniecznie obejrzyjcie czteroodcinkową serię, w której ochotnicy sprawdzają na własnej skórze skuteczność tradycyjnych alternatywnych terapii z czterech krajów. W czwartym odcinku serii – tradycyjna medycyna Afryki i wizyta w Kamerunie. Reklamacja po terminie gwarancji - czy jest możliwa? Reklamacja po terminie gwarancji - czy jest możliwa? Po upłynięciu terminu gwarancji nadal można reklamować kupiony przedmiot. Gwarancja to dokument wydawany dobrowolnie przez gwaranta, np. producenta, świadczący pośrednio o jakości sprzedanej rzeczy. Jest to dodatkowe uprawnienie konsumenta, który ma poza nim także uprawnienie podstawowe. Długi dorosłych dzieci - czy rodzice muszą je płacić? Długi dorosłych dzieci - czy rodzice muszą je płacić? Rodzice dorosłych dzieci, mieszkających z nimi pod jednym dachem, często obawiają się, że jeśli przestaną one spłacać zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe, ciężar spłaty długów spadnie na nich.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!