O wyższości Wielkanocy... Dlaczego Noc Zmartwychwstania to najważniejsze święto chrześcijan?

Dzisiejsza komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia, zawłaszczenie bożonarodzeniowych symboli przez marketing i handel sprawia, że więcej mówi się o Bożym Narodzeniu niż o Wielkanocy. Ale to właśnie Wielkanoc jest najważniejszym świętem Kościoła – wspólnoty wiernych na całym świecie. Mówimy, dlaczego Wielkanoc jest ważniejsza od Bożego Narodzenia.

Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone prawie w każdym kraju – jest największym świętem chrześcijańskim. To najstarsze święto Kościoła zostało ustanowione w II wieku naszej ery. W 325 roku Sobór Nicejski określił termin obchodów Święta Zmartwychwstania Pańskiego w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (między 22 marca a 25 kwietnia). Wielkanoc wyznacza także terminy innych tzw. ruchomych świąt kościelnych, np. Bożego Ciała czy Wniebowstąpienia.

Wielkanoc nie tylko najstarsza, ale i najdłuższa

Z wszystkich świat kościelnych obchody Wielkanocy trwają najdłużej. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową, ustanowioną na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Podczas liturgii tego dnia święci się w kościołach palmy wielkanocne. W Wielkim Tygodniu odbywają się widowiska pasyjne przedstawiające wydarzenia opisane w Piśmie Świętym, natomiast trzy najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia to: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

Obchody Wielkiej Nocy

Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół wspomina obrzędy Wieczernika – najważniejszy z nich to ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Święci się wtedy oleje, zawiązuje dzwony, a po porannej mszy wynosi z ołtarza Najświętszy Sakrament.

>>> Wielki Czwartek – co upamiętnia ten dzień? Jak wygląda nabożeństwo wielkoczwartkowe? [KLIKNIJ!]

Wielki Piątek jest dniem największej żałoby w Kościele. To jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się Mszy św. W godzinach popołudniowych w kościołach ustawiane są Groby Pańskie. Adoracja Jezusa w grobie, rozpoczęta w Wielki Piątek, trwa przez całą sobotę aż do niedzielnej Rezurekcji.

>>> Wielki Piątek – co upamiętnia ten dzień? Jakie zasady obowiązują katolików w Wielki Piątek? [KLIKNIJ!]

Wielka Sobota to dzień, w którym w kościele święci się pokarmy oraz ogień i wodę. Wierni odwiedzają też Groby Pańskie w innych kościołach. Wieczorem odbywa się natomiast nabożeństwo Wigilii Paschalnej, podczas którego tradycyjnie odnawia się obietnice chrztu świętego.

>>> Wielka Sobota – co upamiętnia? Jak Kościół ją obchodzi? [KLIKNIJ!]

Najważniejszy jednak moment Świąt Wielkanocnych to niedzielny poranek i Rezurekcja – Msza św. i procesja po ulicach miast lub wokół kościoła z Przenajświętszym Sakramentem wyniesionym z Grobu Pańskiego.

Ważne przygotowanie do Świąt Wielkanocnych

Wielkanoc poprzedzona jest ponadto wielkim postem (pełnych 6 tygodni), który ma znaczenie oczyszczające i umartwiające, powinien przybliżać tajemnice wiary i przygotować wiernych do godnego uczestnictwa w Świętach Wielkanocnych. Odbywają się wtedy liczne rekolekcje, a także specjalne spotkania modlitewne, np. Gorzkie Żale.

Święta Bożego Narodzenia wprowadzone później

Boże Narodzenie jest znacznie młodszym świętem. Obchody kościelne Wigilii Bożego Narodzenia, a także post i czuwanie adwentowe zostały wprowadzone do liturgii dopiero w VI wieku, natomiast samo Boże Narodzenie – w połowie wieku IV. Najstarszym świadectwem obchodów narodzenia Chrystusa 25 grudnia jest wzmianka w rzymskim kalendarzu świąt kościelnych z 354 roku (VIII Calendas Januarii Natus Christus in Bethlehem Judae). Dotyczy ona sprawowania w tym dniu liturgii z okazji narodzenia Chrystusa.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 19/03/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!