Wielkanoc - dlaczego Noc Zmartwychwstania to najważniejsze święto chrześcijan?

Dzisiejsza komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia, zawłaszczenie bożonarodzeniowych symboli przez marketing i handel sprawia, że więcej mówi się o Bożym Narodzeniu niż o Wielkanocy. Ale to właśnie Wielkanoc jest najważniejszym świętem Kościoła – wspólnoty wiernych na całym świecie.
Zdjęcie z artykułu: Wielkanoc - dlaczego Noc Zmartwychwstania to najważniejsze święto chrześcijan?
Zmartwychwstanieźródło:pixabay.com/ 586300

Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone prawie w każdym kraju – jest największym świętem chrześcijańskim. To najstarsze święto Kościoła zostało ustanowione w II wieku naszej ery. W 325 roku Sobór Nicejski określił termin obchodów Święta Zmartwychwstania Pańskiego w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (między 22 marca a 25 kwietnia). Wielkanoc wyznacza także terminy innych tzw. ruchomych świąt kościelnych, np. Bożego Ciała czy Wniebowstąpienia.

Obchody Wielkiej Nocy

Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół wspomina obrzędy Wieczernika – najważniejszy z nich to ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Święci się wtedy oleje, zawiązuje dzwony, a po porannej mszy wynosi z ołtarza Najświętszy Sakrament.

Wielki Piątek jest dniem największej żałoby w Kościele. To jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się Mszy św. W godzinach popołudniowych w kościołach ustawiane są Groby Pańskie. Adoracja Jezusa w grobie, rozpoczęta w Wielki Piątek, trwa przez całą sobotę aż do niedzielnej Rezurekcji.

Wielka Sobota to dzień, w którym w kościele święci się pokarmy oraz ogień i wodę. Wierni odwiedzają też Groby Pańskie w innych kościołach. Wieczorem odbywa się najbardziej uroczyste nabożeństwo Wigilii Paschalnej, podczas którego tradycyjnie odnawia się obietnice chrztu świętego.

W niedzielny poranek następuje Rezurekcja – Msza św. i procesja po ulicach miast lub wokół kościoła z Przenajświętszym Sakramentem wyniesionym z Grobu Pańskiego.

Ważne przygotowanie do Świąt Wielkanocnych

Wielkanoc poprzedzona jest ponadto wielkim postem (pełnych 6 tygodni), który ma znaczenie oczyszczające i umartwiające, powinien przybliżać tajemnice wiary i przygotować wiernych do godnego uczestnictwa w Świętach Wielkanocnych. Odbywają się wtedy liczne rekolekcje, a także specjalne spotkania modlitewne, np. Gorzkie Żale.

Święta Bożego Narodzenia wprowadzone później

Boże Narodzenie jest znacznie młodszym świętem. Obchody kościelne Wigilii Bożego Narodzenia, a także post i czuwanie adwentowe zostały wprowadzone do liturgii dopiero w VI wieku, natomiast samo Boże Narodzenie – w połowie wieku IV. Najstarszym świadectwem obchodów narodzenia Chrystusa 25 grudnia jest wzmianka w rzymskim kalendarzu świąt kościelnych z 354 roku (VIII Calendas Januarii Natus Christus in Bethlehem Judae). Dotyczy ona sprawowania w tym dniu liturgii z okazji narodzenia Chrystusa.

Redakcja 15/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!