NOWE ZASADY BADAŃ TECHNICZNYCH pojazdów 2013 r. Drobne i istotne USTERKI. Nowy cennik badań

Obowiązkowe badania techniczne pojazdów funkcjonują według niezmienionych zasad od 2004 roku. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wniosła do Ministerstwa Transportu o zmiany w zapisie ustawy, w sprawie zakresu badań kontrolnych i nowej tabeli cennika. Co może się więc zmienić w 2013 roku? Rozporządzenie ministra transportu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych.

Sprawdź, czy twoje auto przejdzie przegląd

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej szykuje nowe rozporządzenie odnośnie rejestracji pojazdów. Przy tej okazji zmiany nie ominą sposobu przeprowadzania badań technicznych oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. 

Trzy kategorie rozróżniania usterek: USTERKI DROBNE, USTERKI ISTOTNE

Po wprowadzeniu zmian usterki w pojazdach będą się dzielić na: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Diagnosta przeprowadzający badanie otrzyma większą swobodę w orzekaniu o stanie technicznym pojazdu, zamiast kierować się twardymi przepisami.

Drobne usterki nie będą musiały być odnotowywane, a pojazdy będą dopuszczane do ruchu.

Usterki istotne wpłyną na negatywny wynik badań, pojazd nie otrzyma wpisu do dowodu rejestracyjnego, a kierowca dostanie zaświadczenie o negatywnym kontrolnym badaniu i termin 14 dni na usunięcie usterek. Usterki stwarzające zagrożenie powodują zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez diagnostę, a pojazd ma bezwzględny zakaz poruszania się po drogach. Na powtórne badanie będzie musiał się zgłosić do tej samej stacji.

Podwyżka cen za badanie techniczne. Ile kosztuje badanie techniczne auta?

Cennik wraz zasadami badań nie uległ zmianie od 2004 roku. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów apeluje do Ministerstwa Transportu o nową tabelę wysokości opłat. Tak więc w 2013 roku, gdy przepisy wejdą w życie, odświeżony cennik badań technicznych pojazdów może prezentować się następująco:

- Motorower - 80 zł
- Motocykl - 100 zł
- Czterokołowiec - 150 zł
- Samochód osobowy - 150 zł
- Autobus - 300 zł
- Ciężarowy do 3,5 t - 150 zł
- Ciężarowy od 3,5 t do 12 t - 200zł
- Ciężarowy powyżej 12 t - 250 zł
- Pojazd specjalny - 300 zł
- Przyczepa/naczepa do 750 kg - 100 zł
- Przyczepa/naczepa do 3,5 t - 150 zł
- Przyczepa/naczepa do 10 t - 200 zł
- Przyczepa/naczepa powyżej 10 t - 250 zł
- Przyczepa rolnicza - 150 zł
- Ciągnik rolniczy - 150 zł

Redakcja 01/05/2013

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!