Nowe tradycje wigilijne. Nie tylko jemioła!

Dzielenie się opłatkiem, przyrządzanie dwunastu potraw i obdarowywanie się prezentami. Te tradycje wigilijne są znane nam wszystkim. Jednak niektóre z nich narodziły się dopiero względnie niedawno. Czy potrafisz je wymienić?

Dzielenie się opłatkiem, przyrządzanie dwunastu potraw i obdarowywanie się prezentami. Te tradycje wigilijne są znane nam wszystkim. Jednak niektóre inne narodziły się względnie niedawno i zdobyły popularność.

Jedną z takich tradycji jest zapalanie lampek choinkowych na słynnym nowojorskim placu Rockefeller Center. Tamtejsze bożonarodzeniowe drzewko jest jednym z najsłynniejszych na świecie. Każdego roku, w tygodniu następującym po Święcie Dziękczynienia, odbywa się uroczyste zapalenie zdobiących choinkę lampek. Ta świąteczna tradycja ma swoje początki w czasach Wielkiego Kryzysu. Po raz pierwszy Rockefeller Center Christmas Tree stanęło w tym miejscu w 1931 roku. Pod choinką w okresie świątecznym powstaje słynne wielkie lodowisko.

Inną znaną , lecz stosunkowo nową bożonarodzeniową tradycją w Stanach Zjednoczonych jest dekorowanie domów i ogródków w jak najbardziej bogaty i kolorowy sposób. Organizowane są potem specjalne konkursy na najpiękniej ozdobione domostwo.

O wiele mniej rozpowszechnioną tradycją jest ekologiczne kupowanie i pozbywanie się świątecznego drzewka. Choinkę, która stoi przy wigilijnym stole, kupuje się w doniczce, a nie ściętą i możliwą do "użytku" tylko raz. Po Świętach, kiedy drzewko zostaje rozebrane, wywozi się je do lasu i przesadza z doniczki do ziemi, gdzie może rosnąć jeszcze przez długie lata.

Coraz więcej osób tradycyjnie spędza każde Boże Narodzenie, w tym także wigilijny wieczór... w podróży. Zwłaszcza do ciepłych krajów, gdzie Polacy uciekają przed nieprzyjemną grudniową pogodą w kraju. Biura oferują specjalne świąteczne wyjazdy, a czasami nawet świąteczną wieczerzę w hotelowej restauracji.

Ci, którzy nie wyobrażają sobie Wigilii bez takich tradycyji, takich jak dzielenie się opłatkiem, też wprowadzają niekiedy nowomodne akcenty do sprawdzonych obyczajów. Można już kupić opłatki... zapachowe, na przyklad waniliowe lub kawowe.

 

Redakcja 30/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!