Nowe TERMINOWE PRAWO JAZDY. Jak je przedłużyć?

Od poniedziałku 21 stycznia 2013 roku wszystkie wydawane prawa jazdy nie będą już bezterminowe. Będą one ważne najdłużej przez 15 lat. Sprawdź, co trzeba będzie zrobić, aby przedłużyć ważność terminowego prawa jazdy. Czy konieczne będzie zdanie nowego egzaminu?

Upływ terminu ważności nowego dokumentu prawa jazdy nie wiąże się na szczęście z koniecznością zdawania od nowa egzaminu na prawo jazdy czy nawet ponawiania badań lekarskich (chyba, że pogorszy się w tym czasie stan zdrowia kierowcy). Wprowadzenie terminów ważności prawa jazdy ma na celu m.in. uaktualnienie zdjęcia w dokumencie.

Nowe prawa jazdy (które od 19 stycznia 2013 mają nowy wzór)  będą wydawane najdłużej na okres 15 lat. Po upływie tego czasu ważność będzie tracił tylko ten dokument. Badania lekarskie nadal będą wydawane bez daty granicznej.  

Terminowe prawo jazdy - jak je przedłużyć?

Przed upływem terminu ważności właściciel prawa jazdy będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu, tak jak się to robi w przypadku zbliżającego się końca ważności dowodu osobistego czy paszportu. Nowe terminowe prawo jazdy będzie wydawane bez konieczności ponawiania badań lekarskich osobom, które uzyskały wcześniej bezterminową zgodę lekarza na prowadzenie auta i w ciągu tych maksymalnie 15 lat ważności prawa jazdy nie doznały uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem lub nie pogorszył im się wzrok. Informacje na temat wypadków skutkujących uszczerbkiem zdrowia kierowcy będą przesyłane do wydziałów komunikacji m.in. przez policję.

W innym wypadku, tzn., jeśli kierowca dozna uszczerbku na zdrowiu lub zacznie nosić okulary będzie musiał dostarczyć od lekarza dokument określający czas, po upływie którego konieczne będzie wykonanie kolejnego badania. Na taki czas będzie wydane nowe terminowe prawo jazdy

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy na nowe?

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy nie będą musieli pędzić do urzędów, aby jak najszybciej wymienić dokument na nowy. Obowiązkowa wymiana starego prawa jazdy na nowe ma nastąpić dopiero w 2028 roku. Proces ten ma trwać 5 lat. 

Jednak w przypadku utraty przez kierowcę prawa jazdy (w wyniku np. zguby, kradzieży czy zniszczenia) otrzyma on nowy dokument, wydany maksymalnie na 15 lat. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

>> PYTANIA NA PRAWO JAZDY. Jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy 2013?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 21/01/2013

Zobacz też

Czy warto się myć? Wiele osób uważa, że nie. Zobacz, dlaczego się mylą. Czy warto się myć? Wiele osób uważa, że nie. Zobacz, dlaczego się mylą. O tym, że trzeba się regularnie myć wiedzą chyba wszyscy. Natomiast, że nie wszyscy stosują się do tego zalecenia, da się nie tylko... wyczuć i zbaczyć. Polacy śmierdzą, bo się nie myją. Rzadko też zmieniają ubrania i bieliznę! Mówimy, dlaczego ten brak nawyków jest nie tylko oznaką braku kultury, ale także grozi rozprzestrzenianiem się chorób! Czy będzie koniec świata 12 grudnia? Kto przepowiada go na dzień 12 XII 2012 roku? Czy będzie koniec świata 12 grudnia? Kto przepowiada go na dzień 12 XII 2012 roku? Liczni współcześni i dawni prorocy przewidywali, że koniec świata będzie miał miejsce 12 XII 2012 roku. Zobacz, dlaczego tak uważali i uważają? Co mówią o tej dacie proroctwo Oriona i kalendarz Majów? Jak znaleźć ukochaną osobę? Jak kogoś poznać? Jak znaleźć ukochaną osobę? Jak kogoś poznać? Znalezienie tego właściwego/tej właściwej to coraz większy problem. Świadczy o tym choćby coraz większa liczba rozwodów wśród młodych małżeństw. Czy jest więc jakaś idealna metoda na poznanie właściwej osoby? Speed dating – sposób na walentynki dla singla? Speed dating – sposób na walentynki dla singla? Nie chcesz sam lub sama spędzać kolejnych walentynek? Może szybka randka będzie sposobem na to, by kogoś poznać? Szybkie randki (speed dating), to od lat bardzo popularny sposób poznania partnera - praktykowany jednak przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W 1998 rokuy wmyślił je rabin z Los Angeles. Ostatnio także stają się znane w Polsce. Kto i gdzie je organizuje, jaki jest przebieg szybkich randek?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!