NOWE PRAWO JAZDY. Czym się wyróżnia NOWY WZÓR? Kiedy trzeba wymienić dokument na nowy?

Od 19 stycznia 2013 roku osoby, które zdadzą egzamin na prawo jazdy otrzymają już nowe blankiety dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Nowy wzór prawa jazdy nie oznacza, że ci z wcześniej wydanymi dokumentami będą musieli je natychmiast wymieniać.

Zmiany na blankiecie prawa jazdy

Za produkcję i zabezpieczenia nowych praw jazdy odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Nowy wzór dokumentu różni się nieco grafiką od ostatnio wydawanych, zachowuje podobną kolorystykę, a przede wszystkim różni się nowoczesnymi zabezpieczeniami. Dokument jest nieco inaczej zatytułowany. Teraz głównym napisem w kolorze niebieskim jest PRAWO JAZDY, a obok kolorem zielonym umieszczono napis RZECZPOSPOLITA POLSKA. Na blankiecie są dwa zdjęcia – z lewej zdjęcie kolorowe, a z prawej mniejsze czarno-białe (tzw. duch). W dole zdjęcia kolorowego wpisywany jest numer PESEL. Pod zdjęciem mniejszym jest znak PL naniesiony metodą MLI - jest to złożony obraz laserowy, zawierający co najmniej dwa obiekty graficzne widoczne naprzemiennie pod różnymi kątami.
Na odwrocie kod kreskowy nałożony jest na kontur mapy Polski. Legenda do poszczególnych rubryk prawa jazdy znajdująca się dotychczas z lewej strony blankietu, została przeniesiona w wierszach prostopadłych na prawy margines.

Prawo jazdy dobrze zabezpieczone

Wśród zabezpieczeń charakteryzujących nowe prawa jazdy są takie elementy jak: mikrodruk negatywny, mikrodruk pozytywowy, hologram, druk irysowy (zabezpieczenie druku polegające na stosowaniu płynnych przejść barwnych przy pełnym pokryciu farby przez drukowanie kilkoma farbami - na wałkach farbowych dochodzi do mieszania się farb, przez co na druku powstają wielobarwne przejścia – irysy), tło gibszowe (jedno- lub wielobarwny rysunek złożony z cienkich, przecinających się linii), jest tam również tłoczenie powierzchni wyczuwalne dotykiem.

Kiedy wymiana na nowe prawa jazdy

Prawa jazdy wydane po 19 stycznia 2013 mają termin ważności 15 lat. Osoby, które dzisiaj legitymują się prawem jazdy wydanym bezterminowo nie muszą ich wymieniać natychmiast. Operacja wymiany tych dokumentów odbędzie się w latach 2028-2033 i nie będą w takim przypadku potrzebne badania lekarskie, chyba że na starym dokumencie było takie zastrzeżenie. Nowy blankiet otrzymają kierowcy, którzy będą wymieniać prawo jazdy ze względu na zagubienie lub kradzież, zmianę miejsca zamieszkania, gdy stracili prawo jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych lub na skutek wyroku sądu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/01/2013

Zobacz też

Basen w ogrodzie - jak wybrać basen ogrodowy? Basen w ogrodzie - jak wybrać basen ogrodowy? W upalne dni basen staje się główną atrakcją ogrodu i skupia wokół siebie całą rodzinę. Zobacz jak wybrać basen ogrodowy i jak o niego dbać. SZERMIERKA – jakie są zasady? Czym różnią się pojedynki na szpady, szable i florety? SZERMIERKA – jakie są zasady? Czym różnią się pojedynki na szpady, szable i florety? Szermierka to dyscyplina sportu, której historia sięga XVII wieku, kiedy to biała broń stała się popularna wśród wyżej urodzonych, jako sposób na rozrywkę. Obecnie w szermierce wyróżnia się trzy konkurencje: szablę, szpadę i floret. Czym się różnią? Na czym polegają zasady walki? W jakiej dyscyplinie walczy Sylwia Gruchała? Jak się zachować, gdy jest się ŚWIADKIEM WYPADKU SAMOCHODOWEGO? Jak się zachować, gdy jest się ŚWIADKIEM WYPADKU SAMOCHODOWEGO? Jeśli jesteś świadkiem wypadku samochodowego nie możesz udać, że nic nie widzisz i pojechać dalej. Polskie prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku. Ale nie musisz się martwić, że jeśli zrobisz komuś krzywdę w trakcie udzielania pomocy, zostaniesz ukarany. Pamiętaj, że nawet mało fachowo udzielona pomoc jest lepsza od jej zaniechania. Dorzucanie TAK na końcu zdania. Skąd się wzięła ta denerwująca maniera językowa? Dorzucanie TAK na końcu zdania. Skąd się wzięła ta denerwująca maniera językowa? Nieznośna maniera dorzucania „tak” na końcu zdania oznajmującego panoszy się coraz bardziej. Niby drobiazg, ale irytujący, a przede wszystkim narusza normy stylistyczne języka polskiego. Nie jest to tak rażący błąd jak "półtorej roku" czy "ubrałam sukienkę", ale jednak należy walczyć z "takowaniem".

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!