NOWE PRAWO JAZDY. Czym się wyróżnia NOWY WZÓR? Kiedy trzeba wymienić dokument na nowy?

Od 19 stycznia 2013 roku osoby, które zdadzą egzamin na prawo jazdy otrzymają już nowe blankiety dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Nowy wzór prawa jazdy nie oznacza, że ci z wcześniej wydanymi dokumentami będą musieli je natychmiast wymieniać.

Zmiany na blankiecie prawa jazdy

Za produkcję i zabezpieczenia nowych praw jazdy odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Nowy wzór dokumentu różni się nieco grafiką od ostatnio wydawanych, zachowuje podobną kolorystykę, a przede wszystkim różni się nowoczesnymi zabezpieczeniami. Dokument jest nieco inaczej zatytułowany. Teraz głównym napisem w kolorze niebieskim jest PRAWO JAZDY, a obok kolorem zielonym umieszczono napis RZECZPOSPOLITA POLSKA. Na blankiecie są dwa zdjęcia – z lewej zdjęcie kolorowe, a z prawej mniejsze czarno-białe (tzw. duch). W dole zdjęcia kolorowego wpisywany jest numer PESEL. Pod zdjęciem mniejszym jest znak PL naniesiony metodą MLI - jest to złożony obraz laserowy, zawierający co najmniej dwa obiekty graficzne widoczne naprzemiennie pod różnymi kątami.
Na odwrocie kod kreskowy nałożony jest na kontur mapy Polski. Legenda do poszczególnych rubryk prawa jazdy znajdująca się dotychczas z lewej strony blankietu, została przeniesiona w wierszach prostopadłych na prawy margines.

Prawo jazdy dobrze zabezpieczone

Wśród zabezpieczeń charakteryzujących nowe prawa jazdy są takie elementy jak: mikrodruk negatywny, mikrodruk pozytywowy, hologram, druk irysowy (zabezpieczenie druku polegające na stosowaniu płynnych przejść barwnych przy pełnym pokryciu farby przez drukowanie kilkoma farbami - na wałkach farbowych dochodzi do mieszania się farb, przez co na druku powstają wielobarwne przejścia – irysy), tło gibszowe (jedno- lub wielobarwny rysunek złożony z cienkich, przecinających się linii), jest tam również tłoczenie powierzchni wyczuwalne dotykiem.

Kiedy wymiana na nowe prawa jazdy

Prawa jazdy wydane po 19 stycznia 2013 mają termin ważności 15 lat. Osoby, które dzisiaj legitymują się prawem jazdy wydanym bezterminowo nie muszą ich wymieniać natychmiast. Operacja wymiany tych dokumentów odbędzie się w latach 2028-2033 i nie będą w takim przypadku potrzebne badania lekarskie, chyba że na starym dokumencie było takie zastrzeżenie. Nowy blankiet otrzymają kierowcy, którzy będą wymieniać prawo jazdy ze względu na zagubienie lub kradzież, zmianę miejsca zamieszkania, gdy stracili prawo jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych lub na skutek wyroku sądu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/01/2013

Zobacz też

Hashtagi na Facebooku. Dlaczego Facebook wprowadził hashtagi? Hashtagi na Facebooku. Dlaczego Facebook wprowadził hashtagi? Czy Facebook upodabnia się do Twittera? Do tej pory Facebook i Twitter raczej ze sobą konkurowały, choć zupełnie się od siebie różniły. Ten pierwszy jest typowo społecznościowy, ten drugi zaś służył jako źródło informacji: szybkich i krótkich. Teraz Facebook korzysta z pomysłu konkurencji – wprowadza hashtagi. Po co hashtagi na Facebooku? Jak Jerzy Janowicz trenuje na autostradzie, czy można grać w tenisa na autostradzie? Jak Jerzy Janowicz trenuje na autostradzie, czy można grać w tenisa na autostradzie? Jerzy Janowicz trenuje nawet na autostradzie. Polski tenisista nawet w trakcie jazdy samochodem po autostradzie nie marnuje czasu i trenuje. Robi przy okazji wszystko by zwrócić na siebie uwagę. W sieci pojawił się filmik pokazujący jak tenisista trenuje na autostradzie. Zobacz jak Janowicz trenował na... autostradzie Kim jest Artur Andrus? Kim jest Artur Andrus? Artur Andrus to artysta multimedialny! Odpowiadając na pytanie, kim jest, ciężko zamknąć opis w kilku zdaniach. Artysta kabaretowy, piosenkarz, autor tekstów, redaktor radiowy, konferansjer, poeta, dziennikarz, autor książek, Mistrz Mowy Polskiej... Mówimy, kim jest Artur Andrus, jeden z prowadzących festiwal Opole 2013. Kim jest Honey, czyli Honorata Skarbek, laureatka SUPERPREMIERY SE 2013? Kim jest Honey, czyli Honorata Skarbek, laureatka SUPERPREMIERY SE 2013? Kim jest Honey? Nowa gwiazda muzyki czy kolejna celebrytka? Młoda piosenkarka Honorata Skarbek ma duży apetyt na sukces i jest o niej coraz głośniej. Na festiwalu Opole 2013 otrzymała nagrodę SUPER PREMIERA od "Super Expressu". Sprawdź, co wiesz o Honey, zanim stanie się prawdziwą gwiazdą!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!