NOWE PRAWO JAZDY. Czym się wyróżnia NOWY WZÓR? Kiedy trzeba wymienić dokument na nowy?

Od 19 stycznia 2013 roku osoby, które zdadzą egzamin na prawo jazdy otrzymają już nowe blankiety dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Nowy wzór prawa jazdy nie oznacza, że ci z wcześniej wydanymi dokumentami będą musieli je natychmiast wymieniać.

Zmiany na blankiecie prawa jazdy

Za produkcję i zabezpieczenia nowych praw jazdy odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Nowy wzór dokumentu różni się nieco grafiką od ostatnio wydawanych, zachowuje podobną kolorystykę, a przede wszystkim różni się nowoczesnymi zabezpieczeniami. Dokument jest nieco inaczej zatytułowany. Teraz głównym napisem w kolorze niebieskim jest PRAWO JAZDY, a obok kolorem zielonym umieszczono napis RZECZPOSPOLITA POLSKA. Na blankiecie są dwa zdjęcia – z lewej zdjęcie kolorowe, a z prawej mniejsze czarno-białe (tzw. duch). W dole zdjęcia kolorowego wpisywany jest numer PESEL. Pod zdjęciem mniejszym jest znak PL naniesiony metodą MLI - jest to złożony obraz laserowy, zawierający co najmniej dwa obiekty graficzne widoczne naprzemiennie pod różnymi kątami.
Na odwrocie kod kreskowy nałożony jest na kontur mapy Polski. Legenda do poszczególnych rubryk prawa jazdy znajdująca się dotychczas z lewej strony blankietu, została przeniesiona w wierszach prostopadłych na prawy margines.

Prawo jazdy dobrze zabezpieczone

Wśród zabezpieczeń charakteryzujących nowe prawa jazdy są takie elementy jak: mikrodruk negatywny, mikrodruk pozytywowy, hologram, druk irysowy (zabezpieczenie druku polegające na stosowaniu płynnych przejść barwnych przy pełnym pokryciu farby przez drukowanie kilkoma farbami - na wałkach farbowych dochodzi do mieszania się farb, przez co na druku powstają wielobarwne przejścia – irysy), tło gibszowe (jedno- lub wielobarwny rysunek złożony z cienkich, przecinających się linii), jest tam również tłoczenie powierzchni wyczuwalne dotykiem.

Kiedy wymiana na nowe prawa jazdy

Prawa jazdy wydane po 19 stycznia 2013 mają termin ważności 15 lat. Osoby, które dzisiaj legitymują się prawem jazdy wydanym bezterminowo nie muszą ich wymieniać natychmiast. Operacja wymiany tych dokumentów odbędzie się w latach 2028-2033 i nie będą w takim przypadku potrzebne badania lekarskie, chyba że na starym dokumencie było takie zastrzeżenie. Nowy blankiet otrzymają kierowcy, którzy będą wymieniać prawo jazdy ze względu na zagubienie lub kradzież, zmianę miejsca zamieszkania, gdy stracili prawo jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych lub na skutek wyroku sądu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/01/2013

Zobacz też

Niesamowite przypadki medyczne odc. 6, sezon 3. Co się wydarzy? Niesamowite przypadki medyczne odc. 6, sezon 3. Co się wydarzy? Niesamowite przypadki medyczne to serial, w którym mamy możliwość poznanania nowych procedur medycznych pomagających chorym na rzadkie i bardzo często niezwykle utrudniające życie schorzenia. Poznajmy też nowe techniki chirurgiczne, stosowane u pacjentów z rozległymi i nietypowymi urazami. Komu lekarze pomoga w 6 odcinku 3 serii Niesamowitych przypadków medycznych? Trud, brud i demolka, odc. 9 - Gry zręcznościowe. Czy samochód można zmienić w pojazd z gier? WIDEO Trud, brud i demolka, odc. 9 - Gry zręcznościowe. Czy samochód można zmienić w pojazd z gier? WIDEO Wyobraź sobie, że świat z gry wideo ożywa! Jonny Smith i Tom "Wookie" Ford poprowadzą swoje drużyny, które mają za zadanie przekształcić produkowane seryjnie samochody w pojazdy inspirowane grami zręcznościowymi, by następnie konkurowały ze sobą w trzech misjach, inspirowanych grami! Żelazne potwory odc. 3 - Wiertnica Moncrief, maszyna do osadzania słupów Hitachi i inne żelazne potwory Żelazne potwory odc. 3 - Wiertnica Moncrief, maszyna do osadzania słupów Hitachi i inne żelazne potwory Gdy teren jest trudny, pogoda niekorzystna, zima trwa tylko 9 miesięcy w roku - wtedy do pomocy ludziom przydają się żelazne potwory. Wielkie maszyny o specjalistycznych umijętnościach tym razem wbiją słupy tam, gdzie ludziom uniemożliwia to podłoże, przepchną wielkie tankowce przez niebezpieczne wody, nawierca dziury w wiecznie zmarcniętej glebie. Poznajcie Żelazne potwory - wcale nie straszne! Prepersi – gotowi na wszystko, odcinek 2. Survival. WIDEO Prepersi – gotowi na wszystko, odcinek 2. Survival. WIDEO W serialu „Prepersi – gotowi na wszystko” Andrzej Meller odwiedza polskich prepersów. Nie wiedziałeś, że to całkiem liczna społeczność także w naszym kraju? Chcesz dowiedzieć się dlaczego prepersi przygotowują się na wszelkie kataklizmy? A może chcesz do nich dołączyć?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!