Nowa ustawa emerytalna. KIEDY MOŻNA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Jaka będzie emerytura?

Reforma emerytalna przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. W wieku 67 lat na emeryturę przejdą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jest też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę - kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni 65 lat - i pobierać 50 proc. świadczenia do 67 roku życia. Sprawdź, kiedy pójdziesz na emeryturę po zmianach?

Po wejściu w życie reformy emerytalnej wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat. Jednocześnie powstaje furtka umożliwiająca przejście na emeryturę wcześniej. Dla kobiet będzie to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat. Wówczas emeryci będą pobierali częściowe świadczenia z kapitału uzbieranego w ciągu lat pracy.

Przejście na wcześniejszą emeryturę wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Podstawowy to odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet przejście na wcześniejszą emeryturę częściową możliwe jest po 35 latach pracy, w przypadku mężczyzn po 40 latach.

Warto też pamiętać, że emerytura częściowa będzie o połowę niższa od normalnej emerytury i co ważne korzystanie z niej oznacza niższą emeryturę po osiągnięciu wieku 67 lat.

EMERYTURY CZĘŚCIOWE - jakie warunki trzeba spełnić:

- kobieta musi mieć skończone 62 lata i staż pracy 35 lat,

- mężczyzna musi skończyć 65 lat i mieć staż pracy 40 lat,

- oboje w czasie emerytury przejściowej nie mogą dorabiać na całym etacie,

- po skończeniu 67 lat przechodzą na emeryturę pełną. Jednak jest ona zdecydowanie niższa, bo część kapitału wykorzystali, biorąc świadczenie przejściowe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/04/2012

Zobacz też

Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy? Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy? Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po tym jak odnaleziono ją nieprzytomną w wannie. Przez niemal tydzień była w stanie śpiączki farmakologicznej. Jak donoszą zachodnie media - rodzina podjęła decyzje o odłączeniu jej od urządzeń podtrzymujących życie. Czy to prawda? Co wiemy o córce Whitney Houston? Kim jest Borys Mańkowski, polska gwiazda MMA [KARIERA] Kim jest Borys Mańkowski, polska gwiazda MMA [KARIERA] MMA, czyli mieszane sztuki walki, w Polsce kwitnie. Dzieje się tak za sprawą znakomitych polskich zawodników. Wśród nich jedna z wyróżniających się postaci jest Borys Mańkowski — aktualny międzynarodowy mistrz KSW w wadze półśredniej. Co warto o nim wiedzieć? Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA,  RODZINA] Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Daniel Wieleba przez 4 lata był panem Lotto i dał się zapamiętać, dzięki "autorskiemu" podejściu do prowadzenia losowań. Wieleba z loterii przerzucił się na architekturę i  prowadził program "Wnętrza Daniela". Stworzył również magazyn o tym samym tytule. Raj dla kobiet – seksturystki na Bali. Dokument o mężczyznach, którzy spełniają marzenia pań Raj dla kobiet – seksturystki na Bali. Dokument o mężczyznach, którzy spełniają marzenia pań Seksturystyka dla kobiet – temat tabu? W poszukiwaniu spełnienia w egzotycznych krajach przodują dziś biali mężczyźni z bogatych krajów Zachodu. Ale w tym samym celu za granicę wyjeżdżają także i kobiety. FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny „Raj dla kobiet", którego tematem jest kobieca seksturystyka rozwijająca się w jednym z najbardziej znanych centrów tego zjawiska – na indonezyjskiej wyspie Bali.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!