NO FROST - co to za funkcja?

Żywność w twojej lodówce szybko gnije? Rzeczy w zamrażalniku skleja lód, tak że nie można ich wyjąć? To znaczy, że nie masz jeszcze lodówki z systemem no frost. Mówimy na czym polega funkacja no frost.

No frost, to system usuwający z wnętrza lodówki nadmiar wilgoci, dzięki czemu na ściankach i przechowywanym jedzeniu nie powstaje szron ani lód. Stosowany najczęściej w zamrażalnikach, ale także w chłodziarkach. Lodówki z systemem no frost, podobnie jak te z automatycznym rozmrażaniem, nie wymagają kłopotliwego rozmrażania ręcznego, polegającego na wyłączaniu ich na dłuższy czas. Dzięki intensywnemu przepływowi powietrza przez wnętrze lodówki, wymuszanemu przez wentylator, jest z niej usuwana wilgoć, więc nie ma w niej co zamarznąć. Taki system jest lepiej oceniany przez użytkowników, niż automatyczne rozmrażanie polegające na okresowym podnoszeniu temperatury w lodówce w celu rozpuszczenia lodu.

Po co komora świeżości w lodówce z systemem no frost?

Działanie no frost powoduje wysychanie przechowywanego w lodówce jedzenia, dlatego najlepiej trzymać je w szczelnych opakowaniach. Wiele urządzeń z tym systemem ma też specjalną „komorę świeżości”, przeznaczoną do przechowywania produktów, których wysychanie jest szczególnie niepożądane - owoców i warzyw. Wilgotność jest w niej utrzymywana na stałym poziomie dzięki odpowiednio ukierunkowanemu przepływowi powietrza.

Czy no frost można wytwarzać lód?

W lodówkach z no frost można bez problemu wytwarzać kostki lodu w otwartym pojemniku - nie powoduje to oblodzenia zamrażalnika, jak w urządzeniach tradycyjnych. Możne je też bez większych problemów z takiego pojemnika wysypać, bo lód sublimuje i nie przywiera tak mocno do jego ścianek. Ale ponieważ przetrzymywane w otwartym pojemniku kostki lodu wyparowują, po dłuższym czasie niewiele z nich zostaje.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!