Niezwykłe wypadki – na ratunek. Nietypowe urazy i bohaterska walka o życie. WIDEO

W medycynie ratunkowej niespodzianki są sposobem na życie. Ale czasami obrażenia są tak ekstremalne, a wypadki tak dziwaczne, że umiejętności doświadczonych ratowników i wykwalifikowanych lekarzy są wystawione na próbę.

Niezwykłe wypadki – na ratunek, odc. 1

Niezwykłe wypadki – na ratunek, odc. 1
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:49:14

Dwuczęściowy program Niezwykłe wypadki dokumentuje historie niesamowitych urazów ciała, a także heroicznej walki służb medycznych o ocalenia zdrowia i życia pacjentów. Dowiadujemy się, jak mimo niewyobrażalnych obrażeń pokazywanych osób udało się ocalić im życie dzięki połączeniu szybkiego reagowania kryzysowego, osobistej odwagi i doświadczenia chirurgicznego.

W 1996 roku Justin McKinney miał wypadek samochodowy, pokazany w krajowych wiadomościach. Ratując Justina lekarze i ratownicy zostali poddani testowi. Justin został przebity mierzącym ok. 180 cm drągiem, który podczas wypadku wpadł przez przednią szybę jego samochodu. Justin był przytomny i świadomy, gdy wyjmowano go z pojazdu. Dowiadujemy się, jak chirurdzy wykonali niebezpieczną operację, gdy Justin został przewieziony do sali operacyjnej na swoim fotelu samochodowym...

Wayne Petteway jest jedyną znaną ofiarą aligatora w historii Północnej Karoliny. Podczas ataku aligator ścisnął ramiona Wayne z taką siłą, że kości trzaskały jak zapałki. W efekcie tego lewa ręka Wayne'a była połączone z jego ciałem przez zaledwie kilka naczyń krwionośnych i nerwów. Dzięki pomysłowemu przeszczepowi skóry i mięśni z innych części jego ciała, ramię Wayne'a zostało odbudowane.

Justinowi Page pies odgryzł ucho. Jego mama znalazła je na chodniku, umieściła na lodzie i błyskawicznie dowiozła Justina do najbliższego szpitala. Przyszycie delikatnej tkanki ucha jest jednym z trudniejszych zabiegów chirurgicznych. Część sukcesu operacji Justina to skutek zastosowania starego sposobu medycznego - pijawek. Widzimy, jak pijawki hodowane na potrzeby medyczne i następnie dostarczane do szpitali używane są do przywracania przepływu krwi w transplantowanych częściach ciała.

Daniel Paitz również potrzebował uszu, ale nie z powodu wypadku. Daniel urodził się bez ucha. Na szczęście  jego lekarz  jest także utalentowanym rzeźbiarzem, który opracował sposób na stworzenie realistycznego ucha z chrząstki pochodzącej z klatki piersiowej pacjenta. Obserwujemy, jak chirurgia zmienia Daniela w normalnego chłopca z dwojgiem uszu.

Steve Hamelin odniósł jeden z najbardziej przerażających rodzaju urazów - stał się ofiarą poważnego oparzenia. Mimo że ofiary poparzeń po zabiegach chirurgii plastycznej nigdy nie wyglądają tak samo jak przed wypadkiem, jego lekarz Sal Lettieri zastosował wszystko, co ma do zaoferowania chirurgia plastyczna w celu przywrócenia  Steve'owi jak najlepszego wyglądu.
 

Redakcja 27/03/2017

Zobacz też

Sunbeam 28.1 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono morski jacht budowany w Austrii, w środku Alp? Jacht Sunbeam 28.1: recenzja, opinie Sunbeam 28.1 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono morski jacht budowany w Austrii, w środku Alp? Jacht Sunbeam 28.1: recenzja, opinie Ten jacht, choć jest typowo morską, bardzo dzielną konstrukcją, powstaje w środku Alp, w Austrii. Co więcej, wszystkie testy potwierdziły, że jednostka naprawdę dobrze żegluje po morzach. Czym wyróżnia się Sunbeam 28.1 i czy spotkamy go w ofercie firm czarterowych? Bavaria 37 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono najpopularniejszy morski jacht Bavarii? Jacht Bavaria 37: recenzja, opinie Bavaria 37 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono najpopularniejszy morski jacht Bavarii? Jacht Bavaria 37: recenzja, opinie Nowy jacht bawarskiej stoczni zastępuje popularną w firmach czarterowych na całym świecie Bavarię 36. To najbardziej pożądanej przez klientów wielkość jachtu – przeliczenie ceny wynajmu na ilość żeglujących na nim osób wypada najkorzystniej. Czym wyróżnia się nowa Bavaria z popularnego segmentu? Lagoon 39 – co to za jacht? Dla kogo ten ładny i zgrabny katamaran? Katamaran Lagoon 39: recenzja, opinie Lagoon 39 – co to za jacht? Dla kogo ten ładny i zgrabny katamaran? Katamaran Lagoon 39: recenzja, opinie Stocznia Lagoon, francuski producent turystycznych katamaranów, wprowadził na rynek nowy, bardzo ładnie wyglądający katamaran - Lagoon 39. Katamarany stopniowo wkraczają na rynki czarterowe. Dlaczego? Są zwykle znacznie wygodniejsze i stabilniejsze od jednokadłubowców. Czy taki też jest Lagoon 39? BRJ 33 – co to za jacht? Czy takie jachty zobaczymy kiedyś na morzu? Jacht BRJ 33: recenzja, opinie BRJ 33 – co to za jacht? Czy takie jachty zobaczymy kiedyś na morzu? Jacht BRJ 33: recenzja, opinie Zazwyczaj podpowiadamy, które jachty wybrać do bezpiecznego, wygodnego i łatwego żeglowania. Tym razem wyjątek – oto plany jachtu istniejącego tylko „na papierze” – ale plany wyjątkowe, oryginalnej konstrukcji, opracowanej przez ambitnego polskiego projektanta.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!