Niezwykłe wypadki – na ratunek. Nietypowe urazy i bohaterska walka o życie. WIDEO

W medycynie ratunkowej niespodzianki są sposobem na życie. Ale czasami obrażenia są tak ekstremalne, a wypadki tak dziwaczne, że umiejętności doświadczonych ratowników i wykwalifikowanych lekarzy są wystawione na próbę.

Niezwykłe wypadki – na ratunek, odc. 1

Niezwykłe wypadki – na ratunek, odc. 1
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:49:14

Dwuczęściowy program Niezwykłe wypadki dokumentuje historie niesamowitych urazów ciała, a także heroicznej walki służb medycznych o ocalenia zdrowia i życia pacjentów. Dowiadujemy się, jak mimo niewyobrażalnych obrażeń pokazywanych osób udało się ocalić im życie dzięki połączeniu szybkiego reagowania kryzysowego, osobistej odwagi i doświadczenia chirurgicznego.

W 1996 roku Justin McKinney miał wypadek samochodowy, pokazany w krajowych wiadomościach. Ratując Justina lekarze i ratownicy zostali poddani testowi. Justin został przebity mierzącym ok. 180 cm drągiem, który podczas wypadku wpadł przez przednią szybę jego samochodu. Justin był przytomny i świadomy, gdy wyjmowano go z pojazdu. Dowiadujemy się, jak chirurdzy wykonali niebezpieczną operację, gdy Justin został przewieziony do sali operacyjnej na swoim fotelu samochodowym...

Wayne Petteway jest jedyną znaną ofiarą aligatora w historii Północnej Karoliny. Podczas ataku aligator ścisnął ramiona Wayne z taką siłą, że kości trzaskały jak zapałki. W efekcie tego lewa ręka Wayne'a była połączone z jego ciałem przez zaledwie kilka naczyń krwionośnych i nerwów. Dzięki pomysłowemu przeszczepowi skóry i mięśni z innych części jego ciała, ramię Wayne'a zostało odbudowane.

Justinowi Page pies odgryzł ucho. Jego mama znalazła je na chodniku, umieściła na lodzie i błyskawicznie dowiozła Justina do najbliższego szpitala. Przyszycie delikatnej tkanki ucha jest jednym z trudniejszych zabiegów chirurgicznych. Część sukcesu operacji Justina to skutek zastosowania starego sposobu medycznego - pijawek. Widzimy, jak pijawki hodowane na potrzeby medyczne i następnie dostarczane do szpitali używane są do przywracania przepływu krwi w transplantowanych częściach ciała.

Daniel Paitz również potrzebował uszu, ale nie z powodu wypadku. Daniel urodził się bez ucha. Na szczęście  jego lekarz  jest także utalentowanym rzeźbiarzem, który opracował sposób na stworzenie realistycznego ucha z chrząstki pochodzącej z klatki piersiowej pacjenta. Obserwujemy, jak chirurgia zmienia Daniela w normalnego chłopca z dwojgiem uszu.

Steve Hamelin odniósł jeden z najbardziej przerażających rodzaju urazów - stał się ofiarą poważnego oparzenia. Mimo że ofiary poparzeń po zabiegach chirurgii plastycznej nigdy nie wyglądają tak samo jak przed wypadkiem, jego lekarz Sal Lettieri zastosował wszystko, co ma do zaoferowania chirurgia plastyczna w celu przywrócenia  Steve'owi jak najlepszego wyglądu.
 

Redakcja 28/07/2015

Zobacz też

Kim jest Aleksander G., podejrzany o zlecenie zabójstwa Jarosława Ziętary? Kim jest Aleksander G., podejrzany o zlecenie zabójstwa Jarosława Ziętary? Zabójstwo Jarosława Ziętary jest jedną z najgłośniejszych, wciąż czekających na rozwiązanie spraw kryminalnych. 24 - letni reporter Gazety Poznańskiej szedł z domu do redakcji, jednak nigdy do niej nie dotarł. Ślad o nim zaginął. Bliscy przez lata walczyli o znalezienie winnych i w końcu niedawno natrafiono na - niewykloczone, że przełomowy - trop, prowadzący do byłego senatora Aleksandra G. Ostatnie 24 godziny. Jak wyglądał ostatni dzień życia Johna F. Kennedy ego? Ostatnie 24 godziny. Jak wyglądał ostatni dzień życia Johna F. Kennedy ego? Co tuż przed śmiercią robił Sid Vicious? Jak ostatni dzień swojego życia spędził John Belushi znany z kultowej roli w filmie Blues Brothers? Jak przebiegł ostatni dzień życia Johna F. Kennedy'ego? Jak ostatnie 24 godziny spędzili przedwcześnie zmarli River Phoenix, Hunter S. Thompson, Marvin Gaye? Jak abp. Wacław Depo chce walczyć z promocją homoseksualizmu aktywnego? Jak abp. Wacław Depo chce walczyć z promocją homoseksualizmu aktywnego? Zdaniem abp. Wacława Depo emitowanie w telewizji publicznej spotu promującego homoseksualizm osłabia pozycję małżeństwa i rodziny, których ochronę gwarantuje Konstytucja RP. W liście do KRRiTV abp Depo zauważa, że treści zawarte w spocie Najbliżsi Obcy są naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji. Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych Legalna marihuana? Na początku listopada 2014 roku mieszkańcy dwóch kolejnych stanów USA - Oregon i Alaska – opowiedzieli się w głosowaniu za zalegalizowaniem marihuany do celów rekreacyjnych. Przegłosowane uregulowania zezwalają osobom w wieku powyżej 21 lat na kupowanie w sklepach do jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Liczba stanów USA, w których używanie tego miękkiego narkotyku do celów rekreacyjnych jest dozwolone wzrosła w ten sposób do czterech. Film „Za kulisami: Medycyna i marihuana" to kolejny z coraz liczniejszych głosów w dyskusji w sprawie dopuszczenia do obrotu tego miękkiego narkotyku, pokazujący pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!