Niezwykłe samoloty. Najsłynniejsze maszyny z całego świata. WIDEO, ZDJĘCIA

W programie zobaczymy wyjątkowe maszyny, a wśród nich samolot patrolowy CP-140 Aurora, uważany za jeden z najlepszych samolotów szpiegowskich na świecie, T-38 Talon - amerykański samolot szkolno-treningowy, jak również samolot ratowniczy CC-115 Buffalo wykorzystywany w Królewskich Kanadyjskich Siłach Lotniczych.

Poznamy ich konstruktorów, konserwatorów, a także pilotów i pozostałych członków załogi. Przyjrzymy się między innymi luksusowym samolotom pasażerskim, transportowym i wojskowym. Zobaczymy zalety tych potężnych maszyn oraz na czym polegają wyzwania, przed którymi na co dzień staje ich załoga.

Odcinek 1. Samolot CP-140 Aurora

Samolot patrolowy CP-140 Aurora zbudowano, aby chronić Kanadę i jej linię brzegową przed niewidocznymi wrogami. Ten słynny statek powietrzny z okresu zimnej wojny był zaprojektowany do tropienia łodzi podwodnych. Od tego czasu kanadyjska armia zmodyfikowała i unowocześniła wyposażenie CP-140, czyniąc z tego modelu jeden z najlepszych samolotów szpiegowskich na świecie. Będziemy świadkami ćwiczeń załogi, która będzie musiała namierzyć makietę łodzi podwodnej.

Odcinek 2. Samolot T-38 Talon

Pilotowanie samolotu T-38 Talon to dla lotnika jeden z najważniejszych sprawdzianów umiejętności i przepustka do światowej elity pilotów. Ta ponaddźwiękowa maszyna może osiągać zawrotne prędkości, w ciągu trzech minut wznieść się o 9 tys. metrów i skręcić o 300 stopni w ciągu jednej sekundy. Walory związane ze sterownością i szybkością samolotu sprawiają, że ta dwumiejscowa i dwusilnikowa maszyna jest przedmiotem pożądania najlepszych sił powietrznych na świecie.

Odcinek 3. Samolot CC115 Buffalo

Gdy u wybrzeży Pacyfiku fale wywrócą statek rybacki, gdy turysta wpada w lodową rozpadlinę gdzieś w Arktyce, albo gdy inny samolot rozbija się w Górach Skalistych, tylko jedna maszyna jest zdolna wyruszyć z pomocą i ratować ludzkie życie. To samolot CC 115 Buffalo, którego rolą jest służba w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych na kanadyjskim Zachodnim Wybrzeżu.

Odcinek 4. Samolot Super Guppy

Ta ogromna, masywna maszyna wygląda tak, jakby miała nigdy nie wznieść się w przestworza. Tymczasem Super Guppy, legendarny latający potwór skonstruowany w latach 60. XX wieku ze starych części samolotowych, nie tylko potrafi oderwać się od ziemi, ale także doskonale się sprawdza w transporcie największych i najcięższych dostaw dla amerykańskiego przemysłu lotniczego.

Odcinek 5. Samolot Nolinor 737

Transporty lotnicze do i z najzimniejszej kopalni na świecie, gdzie w ciągu sekundy warunki termiczne mogą się okazać zabójcze dla człowieka, wymagają specjalnej, niezawodnej maszyny. Oto i ona – samolot pasażersko-transportowy Nolinor 737, koń pociągowy Północy, zdolny do odbywania regularnych kursów na Arktykę.

Odcinek 6. Najlepsze z najlepszych

Zapnij pasy, bo startują najlepsze świata. Na początek dwie maszyny, które odmieniły podróże: największy samolot pasażerski w historii, Airbus A-380 oraz elegancki, smukły Boeing 757, którym w luksusie przemieszcza się po świecie Donald Trump. Dalej – ponaddźwiękowe myśliwce F-18 Hornet i Talon T-38, znakomici reprezentanci najnowszej generacji samolotów bojowych NATO. Następnie latający ratownicy: samolot gaśniczy Martin Mars, zrzucający wodne bomby, i powietrzny szpital Orbis DC-10. Kolejny zobaczymy gigantycznego radzieckiego transportowca Antonov 124 i jego amerykański odpowiednik, C17 Globemaster III. Ponadto samoloty Skibird, LC130 Hercules, P3 Orion i wreszcie C130 Hercules.

.. Wszystkie odcinki serii „Niezwykłe samoloty” na VOD. Oglądaj za darmo!

Redakcja 23/03/2017

Zobacz też

Jak dbać o świnkę morską w domu? Jak dbać o świnkę morską w domu? Hodowanie świnki morskiej nie jest skomplikowane, ale oswojnie jej wymaga czasu i cierpliwości. Jest płochliwa i nieufna, ale gdy zaskarbimy sobie jej sympatię będzie radośnie pokwikiwać na nasz widok i chętnie podda się pieszczotom. Świnka rozpoznaje opiekuna po głosie, po zapachu, po krokach. Wielkie dziecięce przyjęcia, czyli jak zorganizować party dla dzieci... Nie byle jakie party! Wielkie dziecięce przyjęcia, czyli jak zorganizować party dla dzieci... Nie byle jakie party! Masz dziecko i chcesz mu urządzić przyjęcie, jakiego nie zapomni do końca życia? Ten program jest dla ciebie! Koniecznie obejrzyj „Wielkie dziecięce przyjęcia", a dowiesz się, jak zorganizować party dla dzieci, o którym napiszą w gazetach i nakręcą film! Co to jest ASG? Jak zacząć przygodę z ASG? Co to jest ASG? Jak zacząć przygodę z ASG? ASG to elektryczne, gazowe lub sprężynowe repliki broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami o średnicy 6 lub 8 mm. Mają one niewielką energię wylotową, dlatego nie trzeba pistoletów i karabinów ASG rejestrować, ani posiadać na nie zezwoleń. Oko w oko z drapieżnikiem, czyli jak działają maszyny do zabijania ludzi. Nowa seria w Fokus TV! Oko w oko z drapieżnikiem, czyli jak działają maszyny do zabijania ludzi. Nowa seria w Fokus TV! Policjant, który staje twarzą w twarz ze wściekłym bykiem, okrutny niedźwiedź grizzly, który brutalnie przerywa rodzinną wycieczkę w Montanie, australijski nurek, który trafia między szczęki żarłacza białego... W programie „Oko w oko z drapieżnikiem” poznacie przerażające historie ludzi, na których drodze stanęły żądne krwi rozwścieczone dzikie zwierzęta.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!