Niezwykłe samoloty. Najsłynniejsze maszyny z całego świata. WIDEO, ZDJĘCIA

W programie zobaczymy wyjątkowe maszyny, a wśród nich samolot patrolowy CP-140 Aurora, uważany za jeden z najlepszych samolotów szpiegowskich na świecie, T-38 Talon - amerykański samolot szkolno-treningowy, jak również samolot ratowniczy CC-115 Buffalo wykorzystywany w Królewskich Kanadyjskich Siłach Lotniczych.

Poznamy ich konstruktorów, konserwatorów, a także pilotów i pozostałych członków załogi. Przyjrzymy się między innymi luksusowym samolotom pasażerskim, transportowym i wojskowym. Zobaczymy zalety tych potężnych maszyn oraz na czym polegają wyzwania, przed którymi na co dzień staje ich załoga.

Odcinek 1. Samolot CP-140 Aurora

Samolot patrolowy CP-140 Aurora zbudowano, aby chronić Kanadę i jej linię brzegową przed niewidocznymi wrogami. Ten słynny statek powietrzny z okresu zimnej wojny był zaprojektowany do tropienia łodzi podwodnych. Od tego czasu kanadyjska armia zmodyfikowała i unowocześniła wyposażenie CP-140, czyniąc z tego modelu jeden z najlepszych samolotów szpiegowskich na świecie. Będziemy świadkami ćwiczeń załogi, która będzie musiała namierzyć makietę łodzi podwodnej.

Odcinek 2. Samolot T-38 Talon

Pilotowanie samolotu T-38 Talon to dla lotnika jeden z najważniejszych sprawdzianów umiejętności i przepustka do światowej elity pilotów. Ta ponaddźwiękowa maszyna może osiągać zawrotne prędkości, w ciągu trzech minut wznieść się o 9 tys. metrów i skręcić o 300 stopni w ciągu jednej sekundy. Walory związane ze sterownością i szybkością samolotu sprawiają, że ta dwumiejscowa i dwusilnikowa maszyna jest przedmiotem pożądania najlepszych sił powietrznych na świecie.

Odcinek 3. Samolot CC115 Buffalo

Gdy u wybrzeży Pacyfiku fale wywrócą statek rybacki, gdy turysta wpada w lodową rozpadlinę gdzieś w Arktyce, albo gdy inny samolot rozbija się w Górach Skalistych, tylko jedna maszyna jest zdolna wyruszyć z pomocą i ratować ludzkie życie. To samolot CC 115 Buffalo, którego rolą jest służba w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych na kanadyjskim Zachodnim Wybrzeżu.

Odcinek 4. Samolot Super Guppy

Ta ogromna, masywna maszyna wygląda tak, jakby miała nigdy nie wznieść się w przestworza. Tymczasem Super Guppy, legendarny latający potwór skonstruowany w latach 60. XX wieku ze starych części samolotowych, nie tylko potrafi oderwać się od ziemi, ale także doskonale się sprawdza w transporcie największych i najcięższych dostaw dla amerykańskiego przemysłu lotniczego.

Odcinek 5. Samolot Nolinor 737

Transporty lotnicze do i z najzimniejszej kopalni na świecie, gdzie w ciągu sekundy warunki termiczne mogą się okazać zabójcze dla człowieka, wymagają specjalnej, niezawodnej maszyny. Oto i ona – samolot pasażersko-transportowy Nolinor 737, koń pociągowy Północy, zdolny do odbywania regularnych kursów na Arktykę.

Odcinek 6. Najlepsze z najlepszych

Zapnij pasy, bo startują najlepsze świata. Na początek dwie maszyny, które odmieniły podróże: największy samolot pasażerski w historii, Airbus A-380 oraz elegancki, smukły Boeing 757, którym w luksusie przemieszcza się po świecie Donald Trump. Dalej – ponaddźwiękowe myśliwce F-18 Hornet i Talon T-38, znakomici reprezentanci najnowszej generacji samolotów bojowych NATO. Następnie latający ratownicy: samolot gaśniczy Martin Mars, zrzucający wodne bomby, i powietrzny szpital Orbis DC-10. Kolejny zobaczymy gigantycznego radzieckiego transportowca Antonov 124 i jego amerykański odpowiednik, C17 Globemaster III. Ponadto samoloty Skibird, LC130 Hercules, P3 Orion i wreszcie C130 Hercules.

.. Wszystkie odcinki serii „Niezwykłe samoloty” na VOD. Oglądaj za darmo!

Redakcja 23/03/2017

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!