Niewolnictwo XXI wieku. Jak wygląda współczesny handel ludźmi?

Jeszcze nigdy w historii ludzkości niewolnictwo nie było tak rozpowszechnione, jak dziś. Liczba niewolników szacowana jest aktualnie na 12 milionów osób na całym świecie. Duża część z nich to dzieci. Czy działania zwykłych ludzi mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się tego zjawiska?
Zdjęcie z artykułu: Niewolnictwo XXI wieku. Jak wygląda współczesny handel ludźmi?
Niewolnictwo XXI wieku. Jak wygląda współczesny handel ludźmi?źródło:Eastern Education Television Network Inc. / APT Worldwide

„Ten film to nie tylko przelotne spojrzenie na zjawisko niewolnictwa we współczesnym świecie. Chcemy pobudzić nim widzów do działania" - deklarują twórcy „Niewolnictwa XXI wieku". W jaki sposób chcą do tego doprowadzić? Opowiadając historie trójki odważnych ludzi, którzy w Indiach, Togo i Pakistanie na własną rękę walczą z niewolnictwem.

Sunitha Krishnan jest indyjską zakonnicą. Prowadzi 17 szkół dla dziewcząt, które uratowała z domów publicznych, a także dla dzieci prostytutek oraz dzieci zakażonych HIV. Sunitha prowadzi też intensywne działania na rzecz zmiany prawa w swoim kraju, a także samodzielnie organizuje „naloty" na domy publiczne, gdy policja, którą prosi o interwencję, okazuje się zbyt opieszała. Dziewczęta, które ma pod opieką, uczy między innymi tego, jak założyć firmę i utrzymać się z pracy własnych rąk.

Symphorienne Kessouagni mieszka na wsi w Togo. Tsamtejsi rodzice bardzo często wysyłają swoje dzieci do mieszkających w miastach bogatszych krewnych. Chcą zapewnić swojemu potomstwu lepszy byt, lecz, niestety, mali Togańczycy bardzo często kończą w rękach „pośredników", którzy przemycają dzieci przez granicę i sprzedają jako niewolników. Symphorienne wyszukuje ofiary handlarzy niewolnikami, nakłania je do ucieczki lub negocjuje dla nich wolność. 17 byłych dziecięcych niewolników mieszka dziś wraz z nią.

Ansar Burney jest adwokatem w Karaczi. Jego misją jest ratowanie młodych pakistańskich chłopców, sprzedawanych i wysłanych na Bliski Wschód, gdzie zatrudniani są do niewolniczej pracy jako ujeżdżacze wielbłądów. Dzieci zmuszane są tam do ścigania się po 12-14 godzin dziennie na usytuowanych na pustyni torach wyścigowych. Wielu z małych dżokejów ginie, po upadku z grzbietu wielbłąda. Ansar żąda od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by zakazały tego procederu. ZEA ogłosiły już, że mali dżokeje zostaną zastąpieni robotami.

Na ile skuteczne mogą być działania zwykłych ludzi, którzy walczą ze współczesnym niewolnictwem? Czy warto angażować się w zwalczanie tego okrutnego procederu? Czy walka z międzynarodową siecią bezwzględnych przemytników powinna być zadaniem zwykłych obywateli, czy raczej państw i instytucji międzynarodowych?

Redakcja 17/02/2016

Zobacz też

Jak poderwać kobietę? Jak czytać z MOWY CIAŁA KOBIETY? Jak poderwać kobietę? Jak czytać z MOWY CIAŁA KOBIETY? Kobieca mowa ciała od wieków zbija mężczyzn z tropu, a niekiedy wprawia ich w zakłopotanie. Oczywistym jest, że to kobiety, w większym stopniu niż mężczyźni, posługują się mową ciała i są ponadto lepsze w interpretowaniu przekazów niewerbalnych. Jeżeli jesteś mężczyzną koniecznie przeczytaj ten artykuł. Mówimy, jak odczytywać język ciała kobiety! Jakie są WSPÓŁCZESNE GRZECHY Polaków? Jakie są WSPÓŁCZESNE GRZECHY Polaków? Tak naprawdę grzechy współczesne są stare jak świat: pycha, chciwość, nieczystość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo. Tylko przejawy mają teraz inne. Choćby pół wieku temu nikt nie myślał, że spowiadać się trzeba będzie z grzechów popełnionych za sprawą techniki np. komputerowej. Jak mniszki rozmawiają z niewiernymi mężami i pomagają wrócić do żony ? Jak mniszki rozmawiają z niewiernymi mężami i pomagają wrócić do żony ? Podobnie jak św. Dominik rozmawiał z Bogiem o ludziach, a z ludźmi o Bogu, również my przedstawiamy Panu wszystkie problemy i cierpienia, z którymi boryka się współczesny człowiek – mówią mniszki z Krakowa. - Czasami niegrzeczny mąż dzwoni do nas sam. Innym razem przychodzi pod furtę, dzwoni załamany. Zakonnice potrafią poradzić, jak wrócić do żony i ją na nowo do końca życia pokochać. Jak postawić nieznajomej kobiecie drinka zgodnie z zasadami dobrego wychowania? Jak postawić nieznajomej kobiecie drinka zgodnie z zasadami dobrego wychowania? Nieznajoma kobieta w pubie zawróciła ci w głowie, ale nie masz pomysłu jak ją poderwać? Chcesz postawić jej drinka, ale nie wiesz jak to zrobić, by się nie obraziła? Sztuka podrywania w barze także wymaga znajomości dobrych manier.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!