Niesamowite przypadki medyczne 2, odcinek 1. Operacja odtworzenia kciuka, guz o wadze 70 kg i wielki język... WIDEO

W programie Niesamowite przypadki medyczne prezentowane są rzadkie i trudne do zdiagnozowania choroby, a także niejednokrotnie nieprawdopodobne efekty wypadków, którym ulegli pacjenci. Są one  ogromnym wyzwaniem nawet dla najwybitniejszych specjalistów. Tym razem obejrzymy rekonstrukcję zniszczonego kciuka, usunięcie łagodnego, ale ogromnego guza, odbudowę skóry głowy oraz zmniejszenie wielkiego języka.

Trzydziestoczteroletni Alan Cronin pojechał do szpitala w Los Angeles na rutynową operację przepukliny, ale wszystko poszło nie tak. Miesiąc później Alan obudził się ze śpiączki i odkrył, że jego nogi i ręce zostały amputowane!  Jak doszło do tego koszmaru? Okazało się, że po operacji przepukliny doszło u Alana do zakażenia gronkowcem i jego kończyny zaatakowała gangrena. Lekarze byli zmuszeni je amputować - w momencie, gdy oszacowali, że szanse pacjenta na przeżycie wynoszą zaledwie 5-10%. Dziś Alan używa protez rąk i nóg i jest w stanie chodzić bez pomocy. Jest on jednym z pierwszych pacjentów z podwójną amputacją ponad kolanem, którzy zaczęli  chodzić z protezami nóg.

Kristi Wheeler otwierała mechaniczne drzwi przesuwne, gdy jej włosy zaplątały się w przekładnię i zostały wyrwane z głowy. Kristi została po prostu oskalpowana.  Po wypadku przewieziono ją do Kansas University Medical Center, gdzie chirurg plastyczny dr Richard Korentager zajął się  jej przypadkiem. W ciągu ostatniej dekady  na całym świecie tylko trzynaście przypadków  ponownego połączenie skóry  głowy z ciałem zakończyło się sukcesem, a więc przypadek Kriti był niezwykle trudny. Dr Korentager używał do leczenia swojej pacjentki  połączenia mikrochirurgii i wysoko zaawansowanej  technologii oraz dawnych  metod - takich jak pijawki, których używał do likwidacji krwiaków na głowie Kristi. Czy udało mu się uzdrowić Kristi?

.. Wszystkie odcinki serii „Niesamowite przypadki medyczne” na VOD. Za darmo!

Evelyn Geffers kupując nową sukienkę zauważyła, że jest trochę grubsza niż zwykle. Dieta nie pomagała jej pozbyć się tych kilku dodatkowych kilogramów, a w ciągu kolejnych 15 lat Evelyn przybyło dalszych 68 kg. Tak niepokojąco tyjąc Evelyn nie czuła bólu czy dyskomfortu, więc nie poszła do lekarza. Choć prowadziła aktywne życie: grała w softball i  zajmowała się czworgiem dzieci to jej waga stale rosła. W efekcie pojawiły się u niej  trudności z oddychaniem i poruszaniem się. W momencie, gdy wreszcie zdecydowała się zobaczyć się z lekarzem, w najszerszym miejscu w obwodzie miała 203 cm - była zbyt duża, aby zmieścić się w znajdującym się w pobliżu urządzeniu do MRI!  Evelyn odbyła więc pięciogodzinna podróż  do szpitala Parkland Memorial w Dallas na tyle furgonetki i została  dosłownie wyładowana na rampie szpitala. Dr David Miller zdiagnozował u niej z łagodnego, ale gigantycznego guza, który był odpowiedzialny za zwiększenie się jej wagi i olbrzymie rozmiary. Dziesięcioosobowy zespół lekarzy usunął niegroźny nowotwór, który ważył 70 kg! Evelyn  wróciła do normalnego rozmiaru i o wiele bardziej aktywnego trybu życia.

Richard McGinty zwykle nie jest niezdarny, ale pewnego dnia podczas rodeo w Houston, w Teksasie, ten kowboj poślizgnął się, upadł i złamał sobie kciuk. Zanim program, w którym brał udział, skończył się, jego kciuk był tak zainfekowany, że lekarz chciał go amputować. Chirurg Mark Henry miał lepszy pomysł. Zaproponował radykalną operację, podczas której miał zamiar pobrać fragment kości strzałkowej i tętnicy z lewej nogi Richarda. Kość chciał wyrzeźbić tak, aby zastąpiła zniszczone kości kciuka. Aby to zadziałało, wszystkie drobne naczynia krwionośne z kości strzałkowej musiały zostać ponownie połączone z naczyniami krwionośnymi w uszkodzonym kciuku. Richard zgodził się  na tę nowatorską operację, ale dwie godziny przed zabiegiem wyłonił się poważny problem. Większość ludzi ma dwa główne naczynia krwionośne z tyłu każdej nogi, a Richard ma tylko jedno. Dr Henry musiał szybko znaleźć inne rozwiązanie lub zrezygnować z operacji. Czy się udało i w jaki sposób? Zobacz sam  - my podpowiemy tylko, że 3 miesiące później Richard wrócił do jazdy konnej i zaganiania bydła.

Młody Balint Tarsca był odrzucany przez dzieci w jego wieku z powodu dziwnej deformacji: jego język był tak duży, że ​​wystawał mu z ust jak kilogramowa kiełbasa. Balint nie był w stanie mówic, żuć pokarmów, umyć zębów, a także pojawiać się publicznie bez narażenia się na drwiny. Lekarze w jego rodzinnych Węgrzech starali się pomóc, ale każde lekarstwo sprawiało, że jego język stawał się jeszcze większy. Gdy miał 16 lat  wiadomość o jego losie trafiła do dr Michaela Ehrenfeld, zajmującego się chirurgią jamy ustnej w Medical Center Grosshardern w Monachium. Po publicznej zbiórce pieniędzy trafił tam i Balint. Został tam poddany szeregowi skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, które obejmowały m.in. łamanie mu szczęki i usuwanie zębów, w celu wykonania operacji ratujących życie. w efekcie tych zabiegów dr Ehrenfeldowi  udało się  zmniejszyć rozmiar języka i dać Balintowi  możliwość normalnego życia. Dziś Balintma stałą pracę, przyjaciół, a także cieszy się prostymi  przyjemnościami jakie daje jedzenie i mówienie.

Redakcja 16/12/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!