Niesamowite przypadki medyczne 2, odcinek 2. Człowiek w betoniarce, dziecko o czterech nogach i... WIDEO

Mięsożerne bakterie, człowiek w betoniarce, dziecko o czterech nogach, a ponadto pacjenci z zespołem Crouzona i z dystonią. W 3. odcinku programu Niesamowite przypadki medyczne nie zabraknie nieprawdopodobnych ludzkich historii!

36-letni Dan Morsette był zdrowym i aktywnym mężczyzną. Pracował jako stolarz, dlatego co dzień nosił pas z narzędziami. Niewielkie otarcie spowodowane przez ten pas rozwinęło się do bolesnej rany. Stan zapalny rozszerzał się, pojawiła się opuchlizna. Dan w końcu zdecydował się udać do szpitala. Zdiagnozowano u niego martwicze zapalenie powięzi, popularnie wiązane z obecnością „mięsożernych bakterii”. Choroba, która zaczęła się od drobnego otarcia, doprowadzi do usunięcia aż 20 proc. skóry i mięśni Dana oraz licznych przeszczepów z ud, pośladków i pleców. Jaki był ostateczny rezultat kuracji?

Z daleka Kristen Vincent z Louisville w stanie Kentucky wygląda jak każda inna dziesięciolatka Nietrudno jednak dostrzec stan, który przyniósł jej niezliczone łzy. Kristen cierpi na zespół Crouzona. To rzadka choroba, która powstrzymuje rozwój kości czaszki. W miarę jak dziewczynka rosła, jej oczy zaczęły wychodzić z czaszki - zbyt małej dla rozwijającego mózgu. Problemy z oczami, stale zagrożonymi ciężkimi uszkodzeniami, to nie wszystko. Kristen ma też poważne problemy z oddychaniem. Nie rekompensuje ich nawet praca odpowiedniej maszyny. Lekarze podejmują decyzję: połamią dziewczynce kości twarzy, a następnie za pomocą specjalnej konstrukcji powiększą objętość jej czaszki. Czy skomplikowana operacja nie spowoduje nowych problemów?

.. Wszystkie odcinki serii „Niesamowite przypadki medyczne” na VOD. Za darmo!

Paul Kelly, 47-letni pracownik budowlany, odniósł straszliwe obrażenia, gdy wpadł do potężnej betoniarki. Ostrza maszyny połamały mu kości, zdarły też znaczną część skóry i mięśni. Gdy po ciągnącej się jak wieczność godzinie zdołano uwolnić go z betoniarki i przewieźć do szpitala, trzy zespoły chirurgów rozpoczęły trwającą całą dobę operację. Jej celem było m.in. zrekonstruowanie amputowanych kończyn: prawej ręki oraz lewego ramienia. Jaki rezultat przyniosą starania lekarzy? Czy pacjent wróci do dawnej sprawności?

Ed Cwalinski był zdolnym uczniem i dobrym sportowcem. I w nauce, i w sporcie niespodziewanie zaczął mu przeszkadzać ból prawego ramienia - przypadłość, której źródeł lekarze nie potrafili zdiagnozować. Ból wciąż się nasilał. Chłopiec w końcu musiał przerwać naukę. Gdy miał 16 lat, wreszcie zdiagnozowano u niego dystonię całego ciała, wadę w pracy mózgu, która może doprowadzić nawet do śmierci. Aby ratować nastolatka, lekarze z Allegheny Medical Center w Pittsburghu postanowili przeprowadzić eksperymentalną terapię: zdecydowali się wszczepić w mózg Eda elektrody, których działanie miało równoważyć sygnały wywołujące skurcze mięśni. Jakie były rezultaty operacji przeprowadzonej na otwartym mózgu i bez narkozy, przy pełnej świadomości młodego pacjenta?

Poród z 7 czerwca 2002 roku wprawił lekarzy z Baku w Azerbejdżanie w stan szoku. Kobieta, u której ciąża przebiegała najzupełniej normalnie, urodziła dziecko z czterema nogami. Doktor Cingiz Guiliyev, chirurg dziecięcy, ocenił, że nadliczbowe kończyny to relikty ciąży bliźniaczej, częściowo wchłoniętej przez rozwijające się dziecko. Czy trudna operacja usuwania dodatkowych kończyn przebiegnie pomyślnie?

Odpowiedzi na te pytania w 3. odcinku programu Niesamowite przypadki medyczne.

Redakcja 30/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!