Niesamowite ciało: Marzenia senne i tajniki snu – o czym mówią nam sny?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie konsekwencje może mieć niedobór snu? Katastrofa tankowca Exxon Valdez, eksplozja wahadłowca Challenger, kolizja stacji kosmicznej Mir - drobiazgowe śledztwa przeprowadzone po tych wydarzeniach wykazały, że we wszystkich przypadkach osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cierpiały na niedostatek snu!Mija wiek, odkąd Zygmunt Freud jako pierwszy badacz w dziejach ludzkości przypisał snom naukowy walor. To właśnie dzięki niemu marzenia senne po raz pierwszy stały się obiektem naukowej refleksji. I są nim do dziś.

Niedawne badania wykazały, że prawie siedemdziesiąt procent Amerykanów cierpi z powodu braku lub zaburzeń snu. Najbardziej palącym, globalnym problemem staje się dziś jego niedobór. Zdaniem naukowców zjawisko to w najbliższej przyszłości będzie się nasilać. Tempo życia jest ogromne. Ludzie zmuszeni są coraz więcej czasu poświęcać na pracę, a coraz mniej czasu pozostaje im na odpoczynek. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia troszczymy się o odpowiednią dietę i regularnie ćwiczymy, zapominając, że sen jest kluczowy dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

O śnie i marzeniach sennych wciąż niewiele wiemy. Jest to jeden z najbardziej tajemniczych aspektów ludzkiego życia. Czym są marzenia senne? Czy rzeczywiście mają one istotne znaczenie, czy są tylko ubocznym produktem naszego umysłu? Czy można i należy kontrolować sny? W programie zabiorą głos czołowi badacze snu i marzeń sennych na świecie. Dr Mark Solms, poszukuje związku między snami a chorobami psychicznymi i twierdzi, że sny to szalona twarz zdrowego człowieka. Deirdre Barrett zajmuje się sennikami. Twierdzi, że bynajmniej nie są one uniwersalne, a każdy człowiek wypracowuje swój własny indywidualny język marzeń sennych. Dr Keith Hearne jest pionierem w zakresie świadomego śnienia. Dr Robert Stickgold i profesor Allan Hobson, czołowi badacze marzeń sennych na Uniwersytecie Harvarda, kwestionują pogląd, że sny mogą cokolwiek znaczyć. Z ich badań nad LSD wynika, iż proces powstawania snów ma charakter losowy, a tzw. sny prorocze to jeden z przejawów wiary religijnej.

W programie usłyszymy też historie zwykłych ludzi, w których życiu sny odegrały szczególną rolę. Barbara Olson dzięki terapii snem przezwyciężyła zawodowy kryzys. Barbara Garwell miała serię proroczych snów, które poprzedziły zabójstwo egipskiego prezydenta Anwara Sadata. Dla Beverly Ashwill sny są materią, którą wykorzystuje do tworzenia bajek. Z kolei w przypadku kompozytora Shirisha Korde'a sny odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia muzyki.

 

Redakcja 01/07/2014

Zobacz też

Odśnieżanie posesji średniej wielkości. JAKĄ ODŚNIEŻARKĘ WYBRAĆ? Odśnieżanie posesji średniej wielkości. JAKĄ ODŚNIEŻARKĘ WYBRAĆ? Wybór odśnieżarki powinien być uzależniony nie tylko od wielkości nawierzchni, z której będziemy usuwać śnieg, ale również od tego, jak często będziemy do robić. Oferta sklepów sprzedających tego typu sprzęty do odśnieżania jest duża - nie powinniśmy więc mieć problemu z doborem odpowiedniego urządzenia. Podpowiadamy, jakie wybrać do odśnieżania niewielkich powierzchni. JAKĄ ODŚNIEŻARKĘ wybrać do usuwania śniegu z niewielkich powierzchni? JAKĄ ODŚNIEŻARKĘ wybrać do usuwania śniegu z niewielkich powierzchni? Odśnieżanie będzie z pewnością przyjemniejsze, jeśli użyjemy do tej czynności odpowiednio dobranej odśnieżarki. Dzięki niej usuwanie śniegu pójdzie sprawnie, szybko, a my nie będziemy się czuć, jakbyśmy przerzucili tonę węgla. Podpowiadamy, jaką odśnieżarkę wybrać do usuwania śniegu z niewielkiej posesji. Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim? Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim? Pracodawca ma możliwość przeprowadzenia kontroli poprawności wystawienia zwolnienia lekarskiego i jego wykorzystania przez pracownika. Na czym ona polega? Kto może przeprowadzić kontrolę pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? Jak ODŚNIEŻAĆ chodnik i posesję? Zasady efektywnego odśnieżania! Jak ODŚNIEŻAĆ chodnik i posesję? Zasady efektywnego odśnieżania! Odśnieżanie posesji jest uniknione w okresach wzmożonych opadów śniegu. Zapewnia nie tylko bezpieczne poruszanie się po posesji, ale jest także naszym obowiązkiem - zgodnie z przepisami właściciele i współwłaściciele domów, a także użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników. Co zrobić, aby odśnieżanie nie było przykrym obowiązkiem i mozolną pracą. Jak usprawnić sobie odśnieżanie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!