Niesamowite ciało: Marzenia senne i tajniki snu – o czym mówią nam sny?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie konsekwencje może mieć niedobór snu? Katastrofa tankowca Exxon Valdez, eksplozja wahadłowca Challenger, kolizja stacji kosmicznej Mir - drobiazgowe śledztwa przeprowadzone po tych wydarzeniach wykazały, że we wszystkich przypadkach osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cierpiały na niedostatek snu!Mija wiek, odkąd Zygmunt Freud jako pierwszy badacz w dziejach ludzkości przypisał snom naukowy walor. To właśnie dzięki niemu marzenia senne po raz pierwszy stały się obiektem naukowej refleksji. I są nim do dziś.

Niedawne badania wykazały, że prawie siedemdziesiąt procent Amerykanów cierpi z powodu braku lub zaburzeń snu. Najbardziej palącym, globalnym problemem staje się dziś jego niedobór. Zdaniem naukowców zjawisko to w najbliższej przyszłości będzie się nasilać. Tempo życia jest ogromne. Ludzie zmuszeni są coraz więcej czasu poświęcać na pracę, a coraz mniej czasu pozostaje im na odpoczynek. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia troszczymy się o odpowiednią dietę i regularnie ćwiczymy, zapominając, że sen jest kluczowy dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

O śnie i marzeniach sennych wciąż niewiele wiemy. Jest to jeden z najbardziej tajemniczych aspektów ludzkiego życia. Czym są marzenia senne? Czy rzeczywiście mają one istotne znaczenie, czy są tylko ubocznym produktem naszego umysłu? Czy można i należy kontrolować sny? W programie zabiorą głos czołowi badacze snu i marzeń sennych na świecie. Dr Mark Solms, poszukuje związku między snami a chorobami psychicznymi i twierdzi, że sny to szalona twarz zdrowego człowieka. Deirdre Barrett zajmuje się sennikami. Twierdzi, że bynajmniej nie są one uniwersalne, a każdy człowiek wypracowuje swój własny indywidualny język marzeń sennych. Dr Keith Hearne jest pionierem w zakresie świadomego śnienia. Dr Robert Stickgold i profesor Allan Hobson, czołowi badacze marzeń sennych na Uniwersytecie Harvarda, kwestionują pogląd, że sny mogą cokolwiek znaczyć. Z ich badań nad LSD wynika, iż proces powstawania snów ma charakter losowy, a tzw. sny prorocze to jeden z przejawów wiary religijnej.

W programie usłyszymy też historie zwykłych ludzi, w których życiu sny odegrały szczególną rolę. Barbara Olson dzięki terapii snem przezwyciężyła zawodowy kryzys. Barbara Garwell miała serię proroczych snów, które poprzedziły zabójstwo egipskiego prezydenta Anwara Sadata. Dla Beverly Ashwill sny są materią, którą wykorzystuje do tworzenia bajek. Z kolei w przypadku kompozytora Shirisha Korde'a sny odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia muzyki.

 

Redakcja 02/07/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!