Niesamowite ciało – jakie tajemnice kryją stopy, ręce i głowa?

Z naszym ciałem nie rozstajemy się ani na chwilę. Mamy z nim do czynienia na co dzień i możemy je obserwować, kiedy tylko chcemy, ale czy na prawdę dobrze je znamy? Czy wiemy, jak działają nasze stopy, dłonie i głowa? Czy znamy ich możliwości? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak skomplikowanymi są maszynami?

Kobieta o wielkich nogach

Kobieta o wielkich nogach
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:44:47
Stopy to zadziwiający przykład nadzwyczaj precyzyjnej bioinżynierii. Na ich szkielet składa się aż jedna czwarta kości naszego ciała. Pozwalają nam utrzymać równowagę i sprawnie się poruszać, a ich wytrzymałość jest zadziwiająca. Przez pierwsze 50 lat życia przeciętny człowiek przemierza czterokrotną długość obwodu Ziemi! Najsprawniejsi perkusiści mogą wykonać aż 20 uderzeń stopą w pedał perkusji... na sekundę! Stopy są tak sprawne, że w razie potrzeby mogą zastąpić dłonie.

We wnętrzu naszej głowy usytuowana jest nasza tożsamość - nasze myśli, uczucia, pamięć. Głowa to najbardziej skomplikowana część naszego ciała, jednak ludzkość dopiero teraz zaczyna odkrywać, jak funkcjonuje to skomplikowane centrum dowodzenia organizmem. Wiedza na temat tej części ciała jest dziś na tyle duża, że chirurdzy są już gotowi do dokonania przeszczepu całej głowy. Ale czy znajdzie się pacjent, który się na to zdecyduje?

Ręce wyewoluowały z płetw prehistorycznych pływających potworów. Aż trudno uwierzyć, jak sprawnymi są dziś narzędziami i jak skomplikowane czynności pozwalają nam wykonywać. Przy ich pomocy ludzie dokonują precyzyjnych operacji chirurgicznych, a także odtwarzają najbardziej wyrafinowane kompozycje muzyczne. Ale ręce pełnią jeszcze inne, być może o wiele ważniejsze funkcje – są narzędziami, za pomocą których możemy przekazywać emocje i komunikować się z innymi.
 

Redakcja 18/06/2014

Zobacz też

BEZPŁATNE LODOWISKA w Warszawie. Gdzie można za darmo poślizgać się na łyżwach w ferie? BEZPŁATNE LODOWISKA w Warszawie. Gdzie można za darmo poślizgać się na łyżwach w ferie? Nie masz co robić? Ruszaj na lodowisko. W Warszawie jest kilka miejsc, gdzie możesz bezpłatnie się poślizgać. Sprawdź, gdzie w stolicy pojeździsz na łyżwach za darmo - nie tylk w ferie. Jak zwiększyć swoją ENERGIĘ SEKSUALNĄ? Jak zwiększyć swoją ENERGIĘ SEKSUALNĄ? Twój partner uważa, że masz za mało energii seksualnej, a zresztą ty też coraz częściej obserwujesz, że ci się coraz mniej chce? No to do dzieła. Jeśli co dzień przez 5 min. będziesz masować określone punkty na swoim ciele, to już po miesiącu poczujesz się tak naładowana energią seksualną, że... Dowód osobisty zamiast RMUA w przychodni. Jak to działa? Dowód osobisty zamiast RMUA w przychodni. Jak to działa? Na wizytę do lekarza nie trzeba brać wielu kwitków poświadczających ubezpieczenie, np. RMUA. Teraz wystarczy tylko dowód osobisty. Elektroniczny system zweryfikuje, czy mamy prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy system pokaże nieprawdziwe dane, mimo że jesteśmy ubezpieczeni? Czy nie dostaniemy się wtedy do lekarza? Jak wyleczyć KACA? Sprawdzone sposoby na kaca i ból głowy Jak wyleczyć KACA? Sprawdzone sposoby na kaca i ból głowy Kac czyli kryzys poranka po zabawie z alkoholem to zespół przykrych objawów obejmujących ból głowy, pragnienie, uczucie osłabienia, zawroty głowy, a także nudności i bardzo złe samopoczucie. To konsekwencja odwodnienia, spadku poziomu cukru i krążenia w krwiobiegu produktów rozpadu alkoholu. Co robić? Jak wyleczyć kaca? Kac i leczenie kaca - sposoby jak wyleczyć kaca

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!