Niesamowite ciało – jakie tajemnice kryją stopy, ręce i głowa?

Z naszym ciałem nie rozstajemy się ani na chwilę. Mamy z nim do czynienia na co dzień i możemy je obserwować, kiedy tylko chcemy, ale czy na prawdę dobrze je znamy? Czy wiemy, jak działają nasze stopy, dłonie i głowa? Czy znamy ich możliwości? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak skomplikowanymi są maszynami?

Kobieta o wielkich nogach

Kobieta o wielkich nogach
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:44:47
Stopy to zadziwiający przykład nadzwyczaj precyzyjnej bioinżynierii. Na ich szkielet składa się aż jedna czwarta kości naszego ciała. Pozwalają nam utrzymać równowagę i sprawnie się poruszać, a ich wytrzymałość jest zadziwiająca. Przez pierwsze 50 lat życia przeciętny człowiek przemierza czterokrotną długość obwodu Ziemi! Najsprawniejsi perkusiści mogą wykonać aż 20 uderzeń stopą w pedał perkusji... na sekundę! Stopy są tak sprawne, że w razie potrzeby mogą zastąpić dłonie.

We wnętrzu naszej głowy usytuowana jest nasza tożsamość - nasze myśli, uczucia, pamięć. Głowa to najbardziej skomplikowana część naszego ciała, jednak ludzkość dopiero teraz zaczyna odkrywać, jak funkcjonuje to skomplikowane centrum dowodzenia organizmem. Wiedza na temat tej części ciała jest dziś na tyle duża, że chirurdzy są już gotowi do dokonania przeszczepu całej głowy. Ale czy znajdzie się pacjent, który się na to zdecyduje?

Ręce wyewoluowały z płetw prehistorycznych pływających potworów. Aż trudno uwierzyć, jak sprawnymi są dziś narzędziami i jak skomplikowane czynności pozwalają nam wykonywać. Przy ich pomocy ludzie dokonują precyzyjnych operacji chirurgicznych, a także odtwarzają najbardziej wyrafinowane kompozycje muzyczne. Ale ręce pełnią jeszcze inne, być może o wiele ważniejsze funkcje – są narzędziami, za pomocą których możemy przekazywać emocje i komunikować się z innymi.
 

Redakcja 18/06/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!