Niedźwiedź władca gór – filmowa opowieść o niedźwiedziach żyjących w Karpatach

Jeszcze niedawno, bo zaledwie 400 lat temu niedźwiedzie królowały w środkowej Europie. Jednak przed 300 laty sytuacja uległa radykalnej zmianie. Populacja tych zwierząt została silnie przetrzebiona. Dziś niedźwiedzie po raz kolejny są w niebezpieczeństwie. „Niedźwiedź władca gór" to filmowa opowieść o niedźwiedziach żyjących w Karpatach.
Krystian Matysek, znany jako operator zdjęć i reżyser filmów przyrodniczych, przez dwa lata podglądał wraz z ekipą niedźwiedzie żyjące w Karpatach na terenie Polski, Ukrainy, Słowacji i Rumunii. Owocem jego pracy jest film „Niedźwiedź władca gór", dzięki któremu poznajemy zwyczaje i tryb życia niedźwiedzi w różnych miejscach i warunkach.

Młode niedźwiedzie rodzą się zimą. W chwili narodzin są nagie, ślepe i o wiele jaśniejsze niż dorosłe osobniki. Ważą po ok. 10 kilogramów każde. Opiekując się młodymi, karmiąca je mlekiem i pozbawiona dostępu do pożywienia, niedźwiedzica traci około 40 procent wagi. Nowo narodzone niedźwiedzie pozostają z matką przez 2-3 lata, ale do pierwszych urodzin dożywa co najwyżej połowa miotu.

Dorosłe niedźwiedzie są samotnikami. Polują rzadko, ale ich skuteczność i szybkość mogą zadziwiać. Mają bardzo szerokie łapy i najdłuższe pazury ze wszystkich zwierząt w Europie. Wśród innych mieszkańców gór budzą powszechną grozę. Ale polowanie to nie jedyna metoda, jaką zdobywają pożywienie. Zdarza im się także szukać padliny w miejscach, gdzie zeszły lawiny, jedzą również larwy pszczół i miód, który skutecznie uśmierza głód. Przygotowując się do zimy, na zdobywanie pożywienia mogą poświęcać nawet 20 godzin na dobę. Muszą przybrać na wadze, zanim warunki atmosferyczne ulegną pogorszeniu. Niedźwiedzie są wszystkożerne i z łatwością się przystosowują. Niegdyś 80 procent ich diety stanowił pokarm zwierzęcy, obecnie proporcje te uległy zmianie. Dorosły niedźwiedź zjada około tony pokarmu zielonego każdego roku.

Karpackie niedźwiedzie są dzisiaj zagrożone wyginięciem. Ludzie zagospodarowują coraz większe obszary gór i dokarmiają zwierzęta, co narusza naturalną równowagę w ekosystemie i paradoksalnie przyczynia się do osłabienia populacji tych zwierząt. Czy mają szansę na przetrwanie?
 

Redakcja 25/08/2014

Zobacz też

SEKS. Dlaczego on nie ma wytrysku? Jakie są PRZYCZYNY BRAKU WYTRYSKU? SEKS. Dlaczego on nie ma wytrysku? Jakie są PRZYCZYNY BRAKU WYTRYSKU? To jedno z rzadziej spotykanych zaburzeń wytrysku, ale jak już się pojawi, może być dla mężczyzny bardzo przykre, zwłaszcza młodego. Może się wiązać z wieloma przykrymi doznaniami u obojga partnerów, szczególnie gdy kobieta odczuwa satysfakcję seksualną właśnie podczas wytrysku mężczyzny. Jak dojechać na STADION we WROCŁAWIU? Gdzie zaparkować samochód przed meczem? Jak dojechać na STADION we WROCŁAWIU? Gdzie zaparkować samochód przed meczem? We Wrocławiu zaplanowano trzy mecze fazy gupowej: Rosja - Czechy (8 czerwca, wynik spotkania 4:1), Grecja - Czechy (12 czerwca, godz. 18) i Polska - Czechy (16 czerwca, godz. 20.45). Jak we wszystkich miastach gospodarzach działa tu też Strefa Kibica - na Rynku i placu Solnym - która może pomieścić 30 tys. osób. Jakie zmiany w komunikacji we Wrocławiu wymusiły mistrzostwa? Jak poruszać się po mieście? Jak dojechać do Strefy Kibica i na mecz na stadion? POLSKA – ROSJA. Co polska kadra powinna zmienić w grze, by wygrać z Rosją? POLSKA – ROSJA. Co polska kadra powinna zmienić w grze, by wygrać z Rosją? Kluczowy mecz Polski z Rosją zbliża się wielkimi krokami. Niestety na boisku nie jesteśmy faworytami. Jednak nie ma drużyn nie do pokonania. A Polacy przy odrobinie szczęścia i uniknięciu błędów z pierwszego meczu są w stanie nawiązać walkę. Co jednak muszą zrobić, żebym im się udało? Jak wygrać pojedynek z Rosją i wyjść z grupy? Kierunek wiatru nad wodą. Co wpływa na prędkość i kierunek wiatru nad wodą? Kierunek wiatru nad wodą. Co wpływa na prędkość i kierunek wiatru nad wodą? Kierunek wiatru nad wodą ma wpływ na bezpieczeństwo żeglugi. Przy brzegu akwenu zmieniają sie warunki przepływu powietrza, spowodowane zmianą szorstkości podłoża. Wpływa to na prędkość i kierunek wiatru. Co wpływa na prędkość i kierunek wiatru nad wodą?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!