Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci?

Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc, zwanej Niedzielą Palmową. Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia?
Zdjęcie z artykułu: Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci?
Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci?źródło:Photos.com

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, dla chrześcijan czas refleksji i zadumy nad ostatnimi dniami i śmiercią Jezusa. Sama w sobie Niedziela Palmowa jest upamiętnieniem przyjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy został powitany przez tłum rzucający mu liście palmowe pod nogi. Także dziś, najbardziej charakterystycznym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest obrzęd święcenia palm i uroczyste procesje z nimi. Procesje te już w IV w. obchodzili chrześcijanie w Jerozolimie, a później, w V i VI w., przyjęły się także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w.

Co symbolizują palmy wielkanocne?

W Niedzielę Palmową wierni ze wszystkich krajów przynoszą do kościołów palmy wielkanocne. W Polsce palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzbowych, często przystrojonych kwiatkami z bibuły czy suszonymi i barwionymi roślinami. Szczególnie rozbudowane palmy tworzy się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse, gdzie co roku organizowane są zawody na najdłuższą i najładniejszą palmę wielkanocną. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

Symbolika palmy wielkanocnej

Palmy wielkanocne z jednej strony symbolizują odradzające się życie, a z drugiej wyrażają hołd dla Zbawiciela. Z tych powodów liturgia tego dnia zaczyna się radosnym pochodem z palmami wielkanocnymi, które są następnie święcone. Msza w Niedzielę Palmową staje się jednak przede wszystkim wspomnieniem męczeńskiej śmierci Jezusa – z kulminacyjnym momentem podczas uroczystego odczytania opisu Męki Pańskiej.

Poświęcone palmy wielkanocne tradycyjnie powinny zostać przechowane do następnego roku. Tradycja ludowa przypisuje im nadzwyczajne, wręcz magiczne właściwości. Palma wielkanocna zetknięta za świętym obrazem, umieszczona nad drzwiami czy na parapecie okna, miała chronić m.in. przed pożarem i powodzią, a domowników i żywy inwentarz – przed chorobami.

.. Jak kiedyś wyglądała Wielkanoc?

Redakcja 06/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!