Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci?

Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc, zwanej z tego powodu Niedzielą Palmową. Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia?

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, dla chrześcijan czas refleksji i zadumy nad ostatnimi dniami i śmiercią Jezusa. Sama w sobie Niedziela Palmowa jest upamiętnieniem przyjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy został powitany przez tłum rzucający mu liście palmowe pod nogi. Także dziś najbardziej charakterystycznym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest obrzęd święcenia palm i uroczyste procesje z nimi. Procesje te już w IV w. obchodzili chrześcijanie w Jerozolimie, a później, w V i VI w., przyjęły się także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w.

Co symbolizują palmy wielkanocne?

W Niedzielę Palmową wierni ze wszystkich krajów przynoszą do kościołów palmy wielkanocne. W Polsce palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzbowych, często przystrojonych kwiatkami z bibuły czy suszonymi i barwionymi roślinami. Szczególnie rozbudowane palmy tworzy się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse, co roku organizowane są zawody na najdłuższą i najładniejszą palmę wielkanocną. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

Symbolika palmy wielkanocnej

Palmy wielkanocne z jednej strony symbolizują odradzające się życie, a z drugiej wyrażają hołd dla Zbawiciela. Z tych powodów liturgia tego dnia zaczyna się radosnym pochodem z palmami wielkanocnymi, które są następnie święcone. Msza w Niedzielę Palmową staje się jednak przede wszystkim wspomnieniem męczeńskiej śmierci Jezusa – z kulminacyjnym momentem podczas uroczystego odczytania opisu Męki Pańskiej.

Poświęcone palmy wielkanocnej tradycyjnie powinny zostać przechowane do następnego roku. Tradycja ludowa przypisuje im nadzwyczajne, wręcz magiczne właściwości. Palma wielkanocna zatknięta za świętym obrazem, umieszczona nad drzwiami czy na parapecie okna miała chronić m.in. przed pożarem i powodzią, a domowników i żywy inwentarz – przed chorobami.

Redakcja 18/03/2016

Zobacz też

Rycerze Jana Pawła II - kim są? Jak rycerze Jana Pawła II szykują się do walki z diabłem? Rycerze Jana Pawła II - kim są? Jak rycerze Jana Pawła II szykują się do walki z diabłem? Najlepszym zbieraniem amunicji do walki z diabłem to regularne chodzenie na Msze Święte i Adoracje Najświętszego Sakramentu. Szczególnej uwadze poleca się modlitwę codzienną za wstawiennictwem Jana Pawła II, modlitwę różańcową, a także Anioł Pański, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i rachunek sumienia JAK KORZYSTAĆ Z KARTY KREDYTOWEJ? Czy wiesz jak rozsądnie używać karty kredytowej? JAK KORZYSTAĆ Z KARTY KREDYTOWEJ? Czy wiesz jak rozsądnie używać karty kredytowej? Karta kredytowa z wyglądu niczym się nie różni od tradycyjnej karty płatniczej, ale w przeciwieństwie do niej  stwarza o wiele więcej możliwości. Trzeba jednak wiedzieć, jak z niej korzystać, by stała się źródłem dodatkowych zysków. Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej? JAK OBLICZANA JEST ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA? W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową? JAK OBLICZANA JEST ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA? W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową? Zanim kredyt stanie się na dobre częścią naszego życia, warto dokładnie poznać związane z nim procedury, które mogą się wydać zawiłe. Na początek warto sprawdzić, w jaki sposób bank wyliczy naszą zdolność kredytową. Jak banki obliczają naszą zdolność kredytową i co to jest Rekomendacja S? KREDYT HIPOTECZNY - JAKICH DOKUMENTÓW POTRZEBUJEMY? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o uzyskanie kredytu? KREDYT HIPOTECZNY - JAKICH DOKUMENTÓW POTRZEBUJEMY? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o uzyskanie kredytu? Kredyt hipoteczny to z jednej strony szansa na zrealizowanie marzeń o domu czy mieszkaniu, z drugiej jednak – zobowiązanie, z którym będziemy się zmagać od kilku do kilkudziesięciu lat. Warto się zatem odpowiednio do niego przygotować, zawczasu przygotowując niezbędne dokumenty. Jakie dokumenty są niezbędne przy ubieganiu się o kredyt?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!