NATURALNA ANTYKONCEPCJA. Jak i kiedy mierzyć temperaturę? Jakie są WADY I ZALETY metody termicznej?

Jeśli mamy stałego partnera, a nasze życie jest w miarę ustabilizowane możemy zapobiegać ciąży stosując metodę termiczną- pozbawioną zdrowotnych skutków ubocznych i moralnych dylematów. Na czym polega? Jakie są jej wady i zalety? Kto nie powinien jej stosować?

Kiedy mierzyć temperaturę? Jak interpretować wynik?

Termiczna metoda planowania ciąży wymaga od nas codziennego mierzenia temperatury, zawsze tym samym termometrem, zawsze w tym samym miejscu (w pochwie - 5 minut lub pod językiem - 8 minut). Wynik pomiaru zapisujemy w specjalnej tabeli, dzięki której łatwiej będzie nam zaobserwować wahania ciepłoty ciała.

Okres płodny u kobiety regularnie miesiączkującej to 6 dni przed wzrostem temperatury (o 3-5 kresek, czyli wynosi ok. 36,9- 37.2) oraz 3 dni po jej podwyższeniu. Jesli nie chcemy zajść w ciąże, w tym okresie wprowadzamy absolutną abstynecję seksualną. Powrót temperatury do normy oznacza koniec owulacji.

Jakie wady i zalety metody termicznej?

Głównym problemem osób stosujących tę metodę antykoncepcji jest spore ryzyko zajścia w ciąże (od 6 do 20 kobiet na 100). Dzieje się tak głównie, dlatego, że temperatura naszego ciała jest zależna nie tylko od owulacji i hormonów z nią związanych. Podróże, choroby, zmęczenie, silny stres mogą obniżyć lub podnieść temperaturę naszego ciała, co może wprowadzić nas w błąd (szczególnie kobiety miesiączkujące nieregularnie), dlatego metoda ta nie jest polecana kobietom o nieustabilizowanym trybie życia czy osobom chorowitym.

Jednak można zwiększyć skuteczność tej metody poprzez baczną obserwację własnego ciała. U każdej z nas przed menstruacją pojawiają się jakieś charakterystyczne objawy (ból brzucha, pleców, bolesność piersi, zmiany śluzu szyjkowego), które pomogą nam skuteczniej określić aktualny moment cyklu. Największą zaletą metody termicznej jest brak skutków ubocznych, jakie może powodować antykoncepcja hormonalna. Jest bardzo tania i uczy nas obserwacji własnego ciała. Dodatkowo metoda jest aprobowana przez Kościół Katolicki, więc nie przysparza nam rozterek moralnych.  

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!