Napoleon i moskiewska klęska cesarza Francuzów. Film: Napoleon – marsz na Rosję

Napoleon przegraną wojnę z Rosją zakończył wygraną bitwą. Czy spodziewał się, że jego rosyjska kampania zakończy się tak spektakularną klęską?
Na ratunek Europie

Moskiewska kampania cesarza Francuzów zakończyła się sromotną klęską. Czy brał pod uwagę to, że starcie z rosyjskim kolosem może zakończyć się dla niego klęską o tak wielkich rozmiarach? O uderzeniu na Moskwę zadecydował, gdy dowiedział się, że car planuje atak na Europę i podporządkowanie sobie całego kontynentu. Chciał raz na zawsze ujarzmić rosyjskie monstrum. 24 czerwca 1812 roku wielki wódz przekroczył Niemen i tak rozpoczął się jego marsz na Moskwę. Co się działo dalej? Dlaczego człowiek obdarzony tak wielkim militarnym geniuszem musiał ostatecznie uznać wyższość Rosji? Jakie popełnił błędy? W trakcie kampanii moskiewskiej miało miejsce kilka decydujących bitew, w tym zwycięska bitwa pod Smoleńskiem oraz ostatnie starcie w kampanii, krwawa bitwa pod Borodino, na przedpolach stolicy. 

Wygrał bitwę, przegrał wojnę

Przegraną kampanię moskiewską Napoleona zakończyła wygrana bitwa. W dniach 26-29 listopada 1812 roku armia francuska odniosła zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi pod Berezyną. Jednak cesarz wiedział już, że w wojnie z Rosją nie ma szans. Rozpoczął wycofywanie wojsk. W kampanii rosyjskiej poniósł gigantyczne straty - wróciło z niej zaledwie 10 procent jego wojsk..

Redakcja 13/04/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!