Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?

Gdy na twoich ubraniach tu i tam pojawiły się niewielkie dziurki - oznacza to, że wprowadziły się do ciebie mole! Jak to możliwe, żebyś nic o tym nie wiedział? Jak się pozbyć moli - niepożądanych gości? Nie będzie to łatwe, ale gdy sięgniesz po broń biologiczną lub chemiczną - na pewno się uda pokonać mole.

Zanim zaczniesz wojnę - POZNAJ WROGA - wyszpieguj MOLE

To nic, że siedzi ukryty i po cichu zjada twoje ulubione ubrania - ty również po cichu możesz opracować strategię walki z wrogiem. Ale najpierw musisz go poznać - wtedy dowiesz się, jaka broń będzie najskuteczniejsza. I choć mól jest owadem - jego działalności nie zagrozi zwinięta w trąbkę gazeta ani też lep… Mól to nie mucha, cichym ściga nas lotem i czasem wcale nie wiemy, że w naszej szafie ma swój mały świat.

Co wiemy o molach? Mają niejedno imię - mól odzieżowy to - w taksonomii zoologicznej - mól włosienniczek (ale, niestety, nie żywi się włosiennicami - wtedy jego populacja byłaby o wiele mniejsza, bo włosiennice są trudno dostępne), mały motyl nocny z rodziny molowatych. Malutki - nie osiąga nawet 1 cm - potrafi poczynić szkody w naszej szafie, garderobie, a nawet we wnętrzu odkurzacza. Choć niewielki, jest bardzo płodny - w ciągu roku z jednej pary może rozwinąć się do 4 pokoleń.

Pamiętaj, że pacnięcie dorosłego osobnika gazetą może nic nie dać - bo naszymi ubraniami zajmują się dzieci moli, czyli larwy. Uwielbiają wełnę, ale nie pogardzą bawełną, kożuchem i futerkiem, zagryzą to peruką, a na deser skonsumują jedwabną apaszkę…

Gdy je przyciśnie głód, przeniosą się do kuchni i rzucą się na ziarna zbóż, orzechy, mąkę itd.

Aby małe larwy nie pustoszyły nam domu, jak armia Hunów, musimy je wyeksmitować.

Zlikwiduj mole, czyli pole bitwy w szafie

Mole kochają swój mały świat - w naszej szafie jest ciepło i ciemno, czyli tak jak lubią! Dlatego jeśli chcemy zruinować podstawy ich bezpiecznej egzystencji - wyjmijmy wszystko z szafy i wywieśmy w ogrodzie lub na balkonie. Światło słońca i chłód (mróz jest jeszcze lepszy!) źle na nie działają. W trakcie trwania tej masowej eksterminacji musimy dokładnie posprzątać szafę lub garderobę - odkurzyć każdy kąt, umyć na mokro podłogi, dokładnie obejrzeć listwy przypodłogowe i miejsca styku ścian z sufitem - tam larwy chętnie się kryją na czas przepoczwarzania. Do wysprzątanej szafy lub garderoby odwieszamy ubrania - przeglądając je sztuka po sztuce. Naruszone musimy zreperować i uprać - mole mogły w nich złożyć jajeczka i w rękawie twojej marynarki zapragnąć wychować kolejne pokolenia...

Dobrze dobierz broń biologiczną!

Niestety, choć z pewnością w taki niecny sposób, światłem i zimnem wygraliśmy pierwszą bitwę z molami, nie możemy jeszcze odtrąbić zwycięstwa w tej wojnie. Małe dorosłe osobniki składają jeszcze mniejsze jajeczka - z łatwością mogliśmy je przeoczyć. Dlatego teraz musimy uderzyć w mole siłą natury, czyli ziół!Mole nie lubią zapachu pewnych roślin. W Polsce klasycznym środkiem na mole było wieszanie w szafach ziela bagna, które cechuje silny zapach i to, że jest ono rośliną trującą! Jednak bagno jest rośliną objętą w Polsce całkowitą ochroną i dlatego, jeśli nie mamy pewności, że bagno pochodzi z czyjegoś ogrodu - musimy sięgnąć po inne bomby biologiczne. Mole nie lubią zapachu: lawendy, kuchennych przypraw (goździków, ziela angielskiego, lisci laurowych), sosnowych igieł, szałwi, mięty. Dlatego możesz te substancje umieścić w szafie - jest duże prawdopodobieństwo, że mole opuszczą ten śmierdzący dla nich obszar.

 Jeśli zawiodła cię broń biologiczna - sięgnij po broń chemiczną

Kiedyś niezawodnym sposobem na mole było układanie w szafach kulek z naftaliną. Kto z nas nie pamięta jej zapachu, który dominował na cmentarzach w dniu 1 listopada i był wyczuwalny także na pasterce?

Dziś naftalinę zastąpiły mniej śmierdzące substancje. Ale zanim wydasz pieniądze na przygotowanie ataku chemicznego - wyłóż półki szafy lub garderoby nowymi gazetami. Nie licz na to, że mole zginą z głodu oddając się lekturze, ale może wykończy je zapach farby drukarskiej - nie znoszą go! Pomóc może także mydło toaletowe - zanim go użyjesz, potrzymaj je trochę na półkach…

Po dostarczeniu molom na żer aktualnych informacji oraz środków higieny, możesz zabezpieczyć tyły przed atakiem wroga, tworząc zasieki z broni chemicznej. Są to zawieszki pastylki, naklejki, kartoniki, taśmy, płytki oraz woreczki z zapachowymi substancjami. Może nie czujesz się komfortowo wydając taką batalię małym bezbronnym stworzeniom - ale jeśli drży ci ręka w sklepie z chemią gospodarczą przypomnij sobie swoje zjedzone ubrania!

Jak im utrudnić zasiedlenie?

Będzie im trudno zamieszkać z tobą, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad:

  • w szafie lub garderobie wieszaj zawsze rzeczy czyste, wyprane
  • często wietrz szafę lub garderobę
  • cenne ubrania przechowuj w pokrowcach
  • odzież wieszaj luźno, dbaj by ubrania nie były ściśnięte - nie tylko pogorszysz warunki życia molom, ale także oszczędzisz sobie prasowania
  • jeśli to nie pomoże - potraktuj mole jak ulubione zwierzątka domowe - może w zamian za sympatię odwdzięczą ci się zjadaniem wyłącznie nielubianych przez ciebie ubrań?
Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/11/2011

Zobacz też

Co w święta robią osoby, które nie są katolikami? Jak święta spędzają wyznawcy innych religii? Co w święta robią osoby, które nie są katolikami? Jak święta spędzają wyznawcy innych religii? Czasy, gdy Polska była krajem monokulturowym, jednej dominującej religii, powoli odchodzą w przeszłość. Coraz więcej osób nie czuje się katolikami i ma kłopot z religijnymi uroczystościami, takimi jak święta Bożego Narodzenia. Co wtedy robią? Jak ten spędzają świąteczny dla nas czas? DREWNIANY KARMNIK DLA PTAKÓW. Jak zrobić karmnik z drewna dla ptaków? DREWNIANY KARMNIK DLA PTAKÓW. Jak zrobić karmnik z drewna dla ptaków? Karmnik z drewna dla ptaków możemy zbudować sami. Warto, bo dokarmianie ptaków w zimie to obowiązek każdego, kto szanuje przyrodę. Wydawałoby się, że zbudowanie karmnika z drewna wymaga specjalnych umiejętności. Otóż nie. Wystarczy kawałek sklejki, kilka listewek, odrobina zdolności manualnych i karmnik gotowy. Mówimy, jak zbudować karmnik z drewna dla ptaków. Jak uniknąć MANDATU za przekroczenie prędkości? Gdzie są RADARY? Co zrobić, gdy zatrzyma cię DROGÓWKA? Jak uniknąć MANDATU za przekroczenie prędkości? Gdzie są RADARY? Co zrobić, gdy zatrzyma cię DROGÓWKA? Mandat to nie tylko stracone pieniądze, ale również punkty, które nierzadko stanowią jeszcze większy problem. Jak uniknąć spotkania z policjantami? Co zrobić, by uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości, gdy już zostaniemy zatrzymani? Jak uniknąć komornika? [SPRAWDZONE SPOSOBY] Jak uniknąć komornika? [SPRAWDZONE SPOSOBY] Coraz więcej Polaków żyje na kredyt, a ich długi rosną w zastraszająco szybkim tempie. Komornik na karku? Dziś nie należy to do rzadkości. Polacy łapią się wszelkich sposobów, by uniknąć odpowiedzialności przed komornikiem. Jak się ustrzec komornika?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!