Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?

Gdy na twoich ubraniach tu i tam pojawiły się niewielkie dziurki - oznacza to, że wprowadziły się do ciebie mole! Jak to możliwe, żebyś nic o tym nie wiedział? Jak się pozbyć moli - niepożądanych gości? Nie będzie to łatwe, ale gdy sięgniesz po broń biologiczną lub chemiczną - na pewno się uda pokonać mole.

Zanim zaczniesz wojnę - POZNAJ WROGA - wyszpieguj MOLE

To nic, że siedzi ukryty i po cichu zjada twoje ulubione ubrania - ty również po cichu możesz opracować strategię walki z wrogiem. Ale najpierw musisz go poznać - wtedy dowiesz się, jaka broń będzie najskuteczniejsza. I choć mól jest owadem - jego działalności nie zagrozi zwinięta w trąbkę gazeta ani też lep… Mól to nie mucha, cichym ściga nas lotem i czasem wcale nie wiemy, że w naszej szafie ma swój mały świat.

Co wiemy o molach? Mają niejedno imię - mól odzieżowy to - w taksonomii zoologicznej - mól włosienniczek (ale, niestety, nie żywi się włosiennicami - wtedy jego populacja byłaby o wiele mniejsza, bo włosiennice są trudno dostępne), mały motyl nocny z rodziny molowatych. Malutki - nie osiąga nawet 1 cm - potrafi poczynić szkody w naszej szafie, garderobie, a nawet we wnętrzu odkurzacza. Choć niewielki, jest bardzo płodny - w ciągu roku z jednej pary może rozwinąć się do 4 pokoleń.

Pamiętaj, że pacnięcie dorosłego osobnika gazetą może nic nie dać - bo naszymi ubraniami zajmują się dzieci moli, czyli larwy. Uwielbiają wełnę, ale nie pogardzą bawełną, kożuchem i futerkiem, zagryzą to peruką, a na deser skonsumują jedwabną apaszkę…

Gdy je przyciśnie głód, przeniosą się do kuchni i rzucą się na ziarna zbóż, orzechy, mąkę itd.

Aby małe larwy nie pustoszyły nam domu, jak armia Hunów, musimy je wyeksmitować.

Zlikwiduj mole, czyli pole bitwy w szafie

Mole kochają swój mały świat - w naszej szafie jest ciepło i ciemno, czyli tak jak lubią! Dlatego jeśli chcemy zruinować podstawy ich bezpiecznej egzystencji - wyjmijmy wszystko z szafy i wywieśmy w ogrodzie lub na balkonie. Światło słońca i chłód (mróz jest jeszcze lepszy!) źle na nie działają. W trakcie trwania tej masowej eksterminacji musimy dokładnie posprzątać szafę lub garderobę - odkurzyć każdy kąt, umyć na mokro podłogi, dokładnie obejrzeć listwy przypodłogowe i miejsca styku ścian z sufitem - tam larwy chętnie się kryją na czas przepoczwarzania. Do wysprzątanej szafy lub garderoby odwieszamy ubrania - przeglądając je sztuka po sztuce. Naruszone musimy zreperować i uprać - mole mogły w nich złożyć jajeczka i w rękawie twojej marynarki zapragnąć wychować kolejne pokolenia...

Dobrze dobierz broń biologiczną!

Niestety, choć z pewnością w taki niecny sposób, światłem i zimnem wygraliśmy pierwszą bitwę z molami, nie możemy jeszcze odtrąbić zwycięstwa w tej wojnie. Małe dorosłe osobniki składają jeszcze mniejsze jajeczka - z łatwością mogliśmy je przeoczyć. Dlatego teraz musimy uderzyć w mole siłą natury, czyli ziół!Mole nie lubią zapachu pewnych roślin. W Polsce klasycznym środkiem na mole było wieszanie w szafach ziela bagna, które cechuje silny zapach i to, że jest ono rośliną trującą! Jednak bagno jest rośliną objętą w Polsce całkowitą ochroną i dlatego, jeśli nie mamy pewności, że bagno pochodzi z czyjegoś ogrodu - musimy sięgnąć po inne bomby biologiczne. Mole nie lubią zapachu: lawendy, kuchennych przypraw (goździków, ziela angielskiego, lisci laurowych), sosnowych igieł, szałwi, mięty. Dlatego możesz te substancje umieścić w szafie - jest duże prawdopodobieństwo, że mole opuszczą ten śmierdzący dla nich obszar.

 Jeśli zawiodła cię broń biologiczna - sięgnij po broń chemiczną

Kiedyś niezawodnym sposobem na mole było układanie w szafach kulek z naftaliną. Kto z nas nie pamięta jej zapachu, który dominował na cmentarzach w dniu 1 listopada i był wyczuwalny także na pasterce?

Dziś naftalinę zastąpiły mniej śmierdzące substancje. Ale zanim wydasz pieniądze na przygotowanie ataku chemicznego - wyłóż półki szafy lub garderoby nowymi gazetami. Nie licz na to, że mole zginą z głodu oddając się lekturze, ale może wykończy je zapach farby drukarskiej - nie znoszą go! Pomóc może także mydło toaletowe - zanim go użyjesz, potrzymaj je trochę na półkach…

Po dostarczeniu molom na żer aktualnych informacji oraz środków higieny, możesz zabezpieczyć tyły przed atakiem wroga, tworząc zasieki z broni chemicznej. Są to zawieszki pastylki, naklejki, kartoniki, taśmy, płytki oraz woreczki z zapachowymi substancjami. Może nie czujesz się komfortowo wydając taką batalię małym bezbronnym stworzeniom - ale jeśli drży ci ręka w sklepie z chemią gospodarczą przypomnij sobie swoje zjedzone ubrania!

Jak im utrudnić zasiedlenie?

Będzie im trudno zamieszkać z tobą, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad:

  • w szafie lub garderobie wieszaj zawsze rzeczy czyste, wyprane
  • często wietrz szafę lub garderobę
  • cenne ubrania przechowuj w pokrowcach
  • odzież wieszaj luźno, dbaj by ubrania nie były ściśnięte - nie tylko pogorszysz warunki życia molom, ale także oszczędzisz sobie prasowania
  • jeśli to nie pomoże - potraktuj mole jak ulubione zwierzątka domowe - może w zamian za sympatię odwdzięczą ci się zjadaniem wyłącznie nielubianych przez ciebie ubrań?
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!