Najświętsze miejsca Jerozolimy – jedno miasto i trzy największe religie monoteistyczne świata. WIDEO

Wraz z trzema rodzinami – chrześcijańską, muzułmańską i żydowską – wyruszamy w pielgrzymkę do Jerozolimy. Dotrzemy wraz z nimi do najważniejszych miejsc kultu każdej z trzech reprezentowanych przez nich religii. Odwiedzimy święte miejsca, judaizmu i islamu i poprzez nie poznamy miasto, uznawane jest za centrum kultu religijnego trzech wielkich monoteistycznych religii świata.

Skarby Jerozolimy, część 2: XIV-wieczna łaźnia

Skarby Jerozolimy, część 2: XIV-wieczna łaźnia
Kraj produkcji: Francja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:55:36

Jerozolima to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie. Za święte miejsce uważają ją wyznawcy trzech monoteistycznych religii - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W religii żydowskiej Jerozolima jest czczona jako historyczna stolica królestwa Izraela. To właśnie na terenie tego miasta ulokowana została Arka Przymierza, symbolizująca przymierze Żydów z Jahwe. To właśnie tu znajduje się Ściana Płaczu, najświętsze miejsce judaizmu – zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej.

Dla chrześcijan Jerozolima to przede wszystkim miejsce męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Wyznawcy tej religii mogą udać się na Golgotę, gdzie Jezus został ukrzyżowany, a także do Bazyliki Grobu Świętego, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przekazami, złożono jego ciało.

Z kolei dla wyznawców islamu Jerozolima to trzecie święte miasto, obok Mekk i i Medyny, które gościło Mahometa. To właśnie tu prorok dotarł w trakcie tzw. nocnej podróży i to właśnie stąd wstąpił do siedmiu niebios.


Redakcja 05/05/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!