Najświętsze miejsca Jerozolimy – jedno miasto i trzy największe religie monoteistyczne świata. WIDEO

Wraz z trzema rodzinami – chrześcijańską, muzułmańską i żydowską – wyruszamy w pielgrzymkę do Jerozolimy. Dotrzemy wraz z nimi do najważniejszych miejsc kultu każdej z trzech reprezentowanych przez nich religii. Odwiedzimy święte miejsca, judaizmu i islamu i poprzez nie poznamy miasto, uznawane jest za centrum kultu religijnego trzech wielkich monoteistycznych religii świata.

Skarby Jerozolimy, część 2: XIV-wieczna łaźnia

Skarby Jerozolimy, część 2: XIV-wieczna łaźnia
Kraj produkcji: Francja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:55:36

Jerozolima to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie. Za święte miejsce uważają ją wyznawcy trzech monoteistycznych religii - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W religii żydowskiej Jerozolima jest czczona jako historyczna stolica królestwa Izraela. To właśnie na terenie tego miasta ulokowana została Arka Przymierza, symbolizująca przymierze Żydów z Jahwe. To właśnie tu znajduje się Ściana Płaczu, najświętsze miejsce judaizmu – zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej.

Dla chrześcijan Jerozolima to przede wszystkim miejsce męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Wyznawcy tej religii mogą udać się na Golgotę, gdzie Jezus został ukrzyżowany, a także do Bazyliki Grobu Świętego, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przekazami, złożono jego ciało.

Z kolei dla wyznawców islamu Jerozolima to trzecie święte miasto, obok Mekk i i Medyny, które gościło Mahometa. To właśnie tu prorok dotarł w trakcie tzw. nocnej podróży i to właśnie stąd wstąpił do siedmiu niebios.


Redakcja 05/05/2017

Zobacz też

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? Jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Gdy zawartość alkoholu przekracza 0,19 promila we krwi, można być zatrzymanym przez policję. Jaka kara za to grozi? To zależy, czy delikwent ma więcej, czy mniej niż 0,5 promila alkoholu - innymi słowy czy popełnia przestępstwo, czy wykroczenie. Prawo przewiduje w takich przypadkach inny wymiar kary. Kim jest EWA FARNA, piosenkarka, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu? Kim jest EWA FARNA, piosenkarka, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu? Ewa Farna od dziecka jest związana z muzyką, od zawsze interesowało się śpiewanie. Nic więc dziwnego, że w wieku 19 lat jej dorobek jest imponujący. Dołączyła do grona celebrytów i została twarzą nowej linii kosmetyków dla dziewczyn Oriflame - Very Me. OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 9 maja 2012 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych wprowadzającenowy taryfikator punktów. Oznacza to, że od 9 czerwca 2012 kierowców obowiązuje nowa taryfa mandatów i punktów karnych. Nowy taryfikator zaostrza kary dla kierowców m.in. za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, przewóz dzieci bez fotelika. TARYFIKATOR MANDATÓW. Ile punktów karnych za wykroczenia, przewinienia CZ. 2 TARYFIKATOR MANDATÓW. Ile punktów karnych za wykroczenia, przewinienia CZ. 2 Nowy taryfikator mandatów 2012 obowiązuje od 9 czerwca. Sprawdź za jakie wykroczenia i przewinienia możesz stracić prawo jazdy lub dostaniesz mandat i punkty karne. Zmiany wprowadzają ostrzejsze kary m.in. za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!