Najstarsza znana orka została uznana za martwą. Miała ponad sto lat?

Orka nosząca wdzięczne imię Babcia J2, uważana była za najdłużej żyjącą ze znanych orek na świecie. Ostatni raz widziana była przez naukowców latem 2016 roku w pobliżu Rezerwatu San Juan Island (SRKW).

Jednak podczas końcowo rocznych obliczeń populacji ssaków tego gatunku, w porównaniu z rokiem ubiegłym brakowało jednej orki. Obserwacje i poszukiwania ostatecznie wskazały, że niestety chodzi o J2.

„Orka w przeciągu ostatnich czterdziestu lat była widziana tysiące razy, znajdując się tym samym w czołówce najczęściej dostrzeganych ssaków przez obserwatorów od waleni, jednak w przeciągu kilku ostatnich miesięcy nie była widziana absolutnie przez nikogo” przyznała dyrektor wykonawcza Centrum Badań nad Waleniami, Kenneth C. Balcomb.

Populacje orek w SRKW na dzień 31 grudnia 2016 roku szacuje się na 78 osobników, w tym tylko 24 osobników stałych, reszta jest wędrująca.

Orka Network w ubiegłym roku poinformował, że wiek Babci J2 szacuje się na około 105 lat, ale niewykluczone, że może być 12 lat młodsza, gdyż taki margines błędu przyjmuje się przy określaniu życia dorosłych już orek.

Średnia długość życia dzikich Orek wynosi od 60 do 80 lat.

Tagi: orka,

Redakcja 03/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!