Najpopularniejsze BIURA PODRÓŻY w Polsce - które WARTO wybrać?

Planując wakacje, warto zastanowić się, z jakim biurem podróży najlepiej się wybrać. Co prawda większość oferuje podobny zestaw atrakcji, ale te najlepsze poznaje się po tym, jak działają w sytuacjach niestandardowych. Oto na jakie biura warto zwrócić uwagę

Pod obiegowym pojęciem biura podróży zwykle kryją się dwa rodzaje firm. Po pierwsze touroperatorzy, czyli faktyczni organizatorzy wakacyjnych wyjazdów, którzy odpowiadają za ich przygotowanie i przeprowadzenie (najczęściej z dojazdem włącznie). Ale mianem biura podróży określają się też zwykłe agencje turystyczne, które zajmują się tylko sprzedażą wycieczek organizowanych przez touroperatorów i na tym ich rola się kończy. Jednak wiele agencji kamufluje i ukrywa przed klientami fakt, że są tylko pośrednikami, stąd po internetowych forach krążą pytania np. o wiarygodność biura podróży Travelplanet (które jest w rzeczywistości jedynie internetowym agentem). Dlatego zanim zaczniemy sprawdzać swoje "biuro podróży", upewnijmy się, że na pewno sprawdzamy organizatora, a nie zwykłego agenta.

Najpopularniejsze biura podróży: jakie są?

Właściwych biur podróży, czyli touroperatorów jest w Polsce kilkuset. Większość zajmuje niewielkie nisze, tych które działają w kilku lub więcej krajach jest kilkadziesiąt, ale większość rynku należy do kilku liderów. Absolutną pierwszą ligę stanowią w tej chwili dwa polskie biura podróży - opolska Itaka i łódzki Rainbow Tours - i dwie polskie filie dużych niemieckich firm turystycznych - TUI i Neckermann.

W 2013 roku każdy z tych organizatorów zaproponował na sezon letni nowe kierunki (np. Rainbow Tours - Albanię, Itaka - Formenterę i Ibizę). Wiąże się to zawsze z większym ryzykiem niż operowanie tylko na sprawdzonych od lat destynacjach, stąd można wnioskować, że firmy te są finansowo stabilne.

W niedawnym rankingu touroperatorów autorstwa serwisu Turystyka.rp.pl wysokie noty otrzymały też biura podróży: Alfa Star, Grecos Holiday, Exim Tours, Viva Club i Sun & Fun.

Za wiarygodnych można uznać też liderów wśród biur typowo wycieczkowych, gdzie operuje się mniejszymi sumami i działalność jest mniej ryzykowna. Za takich można uznać m.in. biura Logos Tours, CT Poland, Logos Travel i Kiribati Club

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!