Najnowsze badania naukowców nad biologią żyraf wykazały tragicznie zmniejszającą się liczbę tej populacji

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała już nową kategorię żyrafą na swojej czerwonej liście zagrożonych gatunków zmieniając ich status z "nieznacznie narażone na wyginięcie" na "zagrożone wyginięciem".

Ogłaszając tą zmianę kategorii, naukowcy powiedzieli ze smutkiem, że ten najwyższy na świecie ssak lądowy odnotował 40% spadek populacji w przeciągu ostatnich 30 lat.

„Liczebność żyraf zmniejszyła się do 97 000. To przerażająca informacja i trzeba zastanowić się co dalej?” powiedział Dennis Pate, prezes i dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Odkrycie naukowców zmusiło także ogrody zoologiczne do zastanowienia się nad tym, jak pomóc żyrafą nim będzie za późno; wiąże się to ze zmianą sposobu zarządzania populacją żyraf na uwięzi. W przeciągu ostatnich lat, zoo otrzymywało różne, sprzeczne porady hodowlane dotyczące żyraf.

Do czasu, gdy żyrafy uchodziły za populację bezpieczną, nie zagrożoną wyginięciem a w tym łagodnego usposobienia, powszechną praktyką było trzymanie różnych przedstawicieli rodziny żyrafowatych razem, przez co dochodziło do krzyżowania się gatunków. Teraz trzeba je rozdzielić aby zapobiec dalszemu rozmnażaniu się hybryd i utrzymać czyste gatunki oraz chronić proporcje między gatunkami.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody spadek zaludnienia żyraf przypisuje kilku czynnikom, w tym nielegalnym polowaniom, utratą siedlisk z powodu rolnictwa i górnictwa, konfliktom człowieka z przyrodą i niepokojom społecznym. Spośród dziewięciu powszechnie akceptowanym podgatunkom żyraf, pięciu spada liczba, trzem rośnie, a jedna jest stabilna.

Kiedyś, naturę można było zostawić samą sobie, aby powróciła do równowagi, jednak świat się zmienił i teraz natura potrzebuje naszej pomocy.

 

Tagi: żyrafy,

Redakcja 19/12/2016

Zobacz też

Ucieczka z ISIS. Wstrząsający dokument o niewolnicach państwa islamskiego Ucieczka z ISIS. Wstrząsający dokument o niewolnicach państwa islamskiego Nakręcony z ukrycia wstrząsający dokument o cierpieniach kobiet żyjących w brutalnym reżimie tzw. państwa islamskiego. Film ukazuje również niezwykłą historię podziemnej organizacji, która stara się im pomóc. I wojna światowa – Dzień zagłady. Jak fronty „wielkiej wojny” wykuwały aktorów II wojny światowej? ZDJĘCIA ARCHIWALNE I wojna światowa – Dzień zagłady. Jak fronty „wielkiej wojny” wykuwały aktorów II wojny światowej? ZDJĘCIA ARCHIWALNE I wojna światowa okazała się masakrą na niespotykaną wcześniej skalę. Nazywano ją wojną, która zakończy wszystkie wojny, tymczasem stała się zaledwie początkiem najbardziej krwawych 30 lat w historii ludzkości. Autorzy trzyczęściowego dokumentu opowiadają o pierwszej wojnie światowej, prezentując indywidualne losy biorących w niej udział postaci, które odegrały kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie – m.in. Hitlera, Goringa, de Gaulle'a, Montgomery'ego, Pattona, Modla. 7 nowych planet, czyli system Trappist-1. Co już wiadomo? Czy istnieje życie pozaziemskie? ZDJĘCIA 7 nowych planet, czyli system Trappist-1. Co już wiadomo? Czy istnieje życie pozaziemskie? ZDJĘCIA Odkrycie siedmiu nowych planet z systemu nazwanego Trapist-1, o którym NASA poinformowała podczas konferencji prasowej 22 lutego, daje nadzieję na poznanie życia pozaziemskiego. Przynajmniej trzy z tych egzoplanet znajdują się bowiem w tzw. ekosferze, zwanej też sferą życia. Egzoplanety – planety pozasłoneczne. Czym różnią się od tych z Układu Słonecznego? Egzoplanety – planety pozasłoneczne. Czym różnią się od tych z Układu Słonecznego? Egzoplanety, czyli planety pozasłoneczne, a więc krążące wokół gwiazd innych niż Słońce, wydają się tworzyć układy planetarne wyraźnie różne od Układu Słonecznego. Czy to jednak fakt, czy też pozór, wynikający z niedoskonałości metod poszukiwania planet pozasłonecznych?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!