Najnowsze badania naukowców nad biologią żyraf wykazały tragicznie zmniejszającą się liczbę tej populacji

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała już nową kategorię żyrafą na swojej czerwonej liście zagrożonych gatunków zmieniając ich status z "nieznacznie narażone na wyginięcie" na "zagrożone wyginięciem".

Ogłaszając tą zmianę kategorii, naukowcy powiedzieli ze smutkiem, że ten najwyższy na świecie ssak lądowy odnotował 40% spadek populacji w przeciągu ostatnich 30 lat.

„Liczebność żyraf zmniejszyła się do 97 000. To przerażająca informacja i trzeba zastanowić się co dalej?” powiedział Dennis Pate, prezes i dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Odkrycie naukowców zmusiło także ogrody zoologiczne do zastanowienia się nad tym, jak pomóc żyrafą nim będzie za późno; wiąże się to ze zmianą sposobu zarządzania populacją żyraf na uwięzi. W przeciągu ostatnich lat, zoo otrzymywało różne, sprzeczne porady hodowlane dotyczące żyraf.

Do czasu, gdy żyrafy uchodziły za populację bezpieczną, nie zagrożoną wyginięciem a w tym łagodnego usposobienia, powszechną praktyką było trzymanie różnych przedstawicieli rodziny żyrafowatych razem, przez co dochodziło do krzyżowania się gatunków. Teraz trzeba je rozdzielić aby zapobiec dalszemu rozmnażaniu się hybryd i utrzymać czyste gatunki oraz chronić proporcje między gatunkami.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody spadek zaludnienia żyraf przypisuje kilku czynnikom, w tym nielegalnym polowaniom, utratą siedlisk z powodu rolnictwa i górnictwa, konfliktom człowieka z przyrodą i niepokojom społecznym. Spośród dziewięciu powszechnie akceptowanym podgatunkom żyraf, pięciu spada liczba, trzem rośnie, a jedna jest stabilna.

Kiedyś, naturę można było zostawić samą sobie, aby powróciła do równowagi, jednak świat się zmienił i teraz natura potrzebuje naszej pomocy.

 

Tagi: żyrafy,

Redakcja 19/12/2016

Zobacz też

Jak poznać, że jest mu z tobą dobrze? Jak poznać, że jest mu z tobą dobrze? Twierdzi, że jesteś fantastyczną kochanką, że z żadną mu się tak cudownie nie kochało, jak z tobą? Ale ty jednak masz wątpliwości. Bo skoro tak, to dlaczego tak szybko zasypia po seksie? Łatwo możesz się jednak przekonać, jak jest naprawdę, uważniej mu się przyglądając. Jak wybrać dobry wibrator? Dlaczego warto mieć ten gadżet w sypialni? Jak wybrać dobry wibrator? Dlaczego warto mieć ten gadżet w sypialni? Gadżety erotyczne mogą znacznie uprzyjemnić łóżkowe igraszki, pod warunkiem, że zostaną umiejętnie dobrane. Tak, żeby istotnie podgrzewały atmosferę i wzmagały rozkosz, a nie odwrotnie. I nie należy się wstydzić użycia takich wspomagaczy nastroju. Zreszta, pierwsze wibratory stosowano leczniczo. Czy wiesz, jak wybrać dobry wibrator? Cztery kroki do idealnego pocałunku. Jak nauczyć się doskonale całować? Cztery kroki do idealnego pocałunku. Jak nauczyć się doskonale całować? Nawet jeśli potrafisz całować się do utraty tchu, to przecież zawsze może być jeszcze lepiej, prawda? Bo całować dobrze też trzeba umieć, a to, co uważasz za takie proste, jest nie lada sztuką. Na szczęście bez trudu możesz ją opanować. Najlepiej od razu trenować we dwoje. Jak nauczyć się dobrze całować  Seksowna gimnastyka dla niej - jak ćwiczyć, by mieć doskonały orgazm? 5 ćwiczeń ułatwiających osiągnięcie orgazmu Seksowna gimnastyka dla niej - jak ćwiczyć, by mieć doskonały orgazm? 5 ćwiczeń ułatwiających osiągnięcie orgazmu Marzysz o idealnym, ekscytującym orgaźmie, ale zazwyczaj kończy się tylko na marzeniach? Nie musi to jednak być twoim problemem. Wystarczy kilka prostych ćwiczęń, żeby twój (i jego) orgazm wyglądał całkiem inaczej, a może nawet, żebyście mogli jednocześnie osiągnąć superrozkosz. Jak ćwiczyć, by mieć megaorgazm?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!