Najgroźniejszy narkotyk – czy metamfetamina to rzeczywiście najbardziej niebezpieczny środek psychotropowy?

Który narkotyk może wyrządzić najwięcej szkód? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest łatwa, bo jak zsumować wszystkie straty, które niesie ze sobą używanie danej substancji? Autorzy programu „Najgroźniejszy narkotyk" bez wahania stawiają jednak tezę, że najbardziej niebezpieczna spośród dostępnych używek jest dziś metamfetamina. Czy mają rację?
Związki z grupy substancji, do których należy amfetamina zostały zsyntetyzowane jeszcze pod koniec XIX wieku. Z początku uważane były za środki farmakologiczne, a ich produkcja i rozpowszechnianie nie były obwarowane żadnymi ograniczeniami. Podawano je żołnierze wielu armii podczas II wojny światowej, podobno używał ich także Adolf Hitler. Z biegiem czasu okazało się jednak, że ich stosowanie wiąże się z bardzo groźnymi skutkami dla społeczeństwa i zdrowia samych użytkowników. W wielu krajach ich produkcja i obrót uznane zostały za nielegalne.

Ekipa filmu „Najgroźniejszy narkotyk" bierze pod lupę jedną z odmian amfetaminy – metamfetaminę, substancję szczególnie popularną w USA. Metamfetamina jest narkotykiem tanim, można ją wyprodukować w domu i nie jest do tego potrzebne specjalne laboratorium, jak w przypadku amfetaminy. Do wywołania pożądanego efektu wystarczy zażyć niewielką ilość tej używki, a przyjmować ją można w różnych formach – palić, wstrzykiwać, połykać.

Metamfetamina daje o wiele silniejszy efekt euforii i pobudzenia niż znacznie popularniejsza od niej w Polsce amfetamina. Powoduje zwiększoną produkcję serotoniny i dopaminy - tzw. hormonów szczęścia. Ułatwia nawiązywanie kontaktów. Po jej zażyciu nie odczuwa się głodu, i z tego właśnie powodu w latach 50. w Stanach Zjednoczonych używka ta stała się bardzo popularnym środkiem na odchudzanie, szeroko rozpowszechnionym wśród gospodyń domowych. Metamfetamina działa o wiele dłużej niż amfetamina, aż do 12, a nawet, jak podają niektóre źródła 24 godzin. I, jak się domyślamy, znacznie szybciej uzależnia, powodując znacznie poważniejszy uszczerbek na zdrowiu.

Film „Najgroźniejszy narkotyk" jasno stawia tezę o szkodliwości metamfetaminy. Aby ją udowodnić, ekipa filmowa z kamerą śledzi losy osób uzależnionych, a także towarzyszy policjantom, ścigającym producentów i likwidującym nielegalne laboratoria. Dowiemy się także, jak jaki wpływ ma ten zabójczy narkotyk na ludzki mózg i jak to się dzieje, że jego przyjmowanie doprowadza do psychicznej i fizycznej ruiny.

Redakcja 26/08/2014

Zobacz też

Kim jest Katarzyna Gliszczyńska, żona Krzysztofa Jackowskiego? Kim jest Katarzyna Gliszczyńska, żona Krzysztofa Jackowskiego? On jest jednym z najbardziej znanych jasnowidzów w Europie, pomógł policji rozwikłać najmroczniejsze zagadki kryminalne, odnaleźć zaginionych, odnajdywać drogę po mentalnej nitce do materialnego kłębka. Ona jest 19 lat młodsza i kompletnie zawróciła mu w głowie, sprawiając że wizje przyszłości Krzysztofa Jackowskiego będą mniej mroczne, a na pewno dużo szczęśliwsze. Kim jest Katarzyna Gliszczyńska? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy strony www? PORADNIK Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy strony www? PORADNIK Każda firma, chcąc istnieć na rynku, musi walczyć o swoją pozycję – także w wirtualnym świecie. By móc stanąć w szranki z konkurencją, trzeba dysponować odpowiednią stroną internetową. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań wykonawcy naszej strony www. Watykan o homoseksualistach - co powiedziano na synodzie? Watykan o homoseksualistach - co powiedziano na synodzie? W Watykanie od tygodnia trwa synod poświęcony przyszłości rodziny, w którym uczestniczy papież Franciszek oraz 200 biskupów z całego świata. W dokumencie podsumowującym obrady pojawiły się uwagi na temat homoseksualizmu. Hierarchowie nie zrównali związków jednopłciowych z małżeństwem. Ludzkie oblicze planety, odc. 4. Las deszczowy – dom wśród drzew, czyli prawo dżungli Ludzkie oblicze planety, odc. 4. Las deszczowy – dom wśród drzew, czyli prawo dżungli Poznajcie Benina, który w brazylijskiej dżungli poluje na małpy za pomocą liczącej kilka metrów dmuchawy, a także Emwi, która karmi małe małpki piersią, podobnie, jak inne kobiety z jej z jej plemienia, oraz kilkuletniego Orlando z Wenezueli oraz jego koleżanki i kolegów, którzy na naszych oczach upolują największego pająka świata – ptasznika goliata. Zapraszamy do dżungli. Kto nie podporządkuje się obowiązującym tu regułom – zginie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!