Tuż przed tragedią: najgorsza akcja FBI. Sekta z Waco i próba jej unicestwienia

Najgorsza akcja FBI? To prawdopodobnie oblężenie sekty z Waco na farmie w Teksasie. Próba zatrzymania lidera Gałęzi Dawidowej - apokaliptycznej grupy religijnej zakończyła się śmiercią około 80 osób.

Członkowie radykalnej sekty religijnej Gałąź Dawidowa okazali się być bardziej zdeterminowani, niż mogło się wydawać agentom FBI. A może po prostu ta akcja była źle przygotowana i fatalnie przeprowadzona? O jej całkowitym fiasku mogło zadecydować to, że członkowie Gałęzi Dawidowej wierzyli w zbliżającą się wielkimi krokami apokalipsę. Skoro zatem koniec świata ma nadejść lada dzień, nie ma sensu bać się śmierci! Ale równie dobrze o blamażu agentów FBI mogła zdecydować ich indolencja, zbytnia pewność siebie, zła organizacja i złe przygotowanie operacji, nieumiejętność adekwatnej reakcji w zmieniających się okolicznościach? Dość, że próba zatrzymania lidera sekty - charyzmatycznego Davida Koresha zakończyła się tragicznym niepowodzeniem. Koresh wraz z około setką wyznawców swojej religii zabarykadował się na farmie w Waco w Teksasie, przybyłe na miejsce jednostki sił specjalnych rozpoczęły oblężenie budynku, w którym w pewnym momencie wybuchł pożar, a wyznawcy tajemniczej religii woleli zginąć w płomieniach niż dostać się w ręce śledczych. W oblężeniu zginęło około 80 osób, w tym kobiety i dzieci.

FOKUS TV, stacja, która zachwyca, zaciekawia i pomaga w odkrywaniu świata, zaprasza na kolejny odcinek serialu „Tuż przed tragedią", poświęcony obławie na sektę z Waco. W programie przedstawiona zostanie rekonstrukcja zdarzeń, twórcy podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie, co wpłynęło na taki a nie inny obrót spraw i czy tragedii, do której doszło, można było zapobiec.


 

Redakcja 24/03/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!