Nagie miasto: Toronto. Jakie tajemnice skrywa metropolia?

W kolejnym odcinku serii Nagie miasto animacja komputerowa warstwa po warstwie zdejmuje z Toronto beton, stal i skały. Dzięki temu naszym oczom ukazuje się infrastruktura techniczna, która tę wielką kanadyjską metropolię utrzymuje w ciągłym ruchu.


Toronto, położone nad brzegiem jeziora Ontario „miasto lodu”, można nazwać metropolią skrajności. Rozległy teren, jaki dziś zajmuje betonowa dżungla strzelająca w niebo szklanymi wieżowcami, tysiące lat temu wyżłobiły lodowce. Zimą temperatura spada tu do arktycznego poziomu -40 stopni Celsjusza, a przez miasto przechodzą potężne burze śnieżne. Jak to możliwe, że w tak ekstremalnych rozwinęła się największa metropolia Kanady?

Kolejny odcinek Nagiego miasta zagląda pod skórę Toronto, by odkryć tajemnice sił geologicznych i cudów inżynierii, które umożliwiły miastu rozwój. Oszałamiająca animacja komputerowa obiera wieżowce Toronto z warstw szkła i betonu, by odsłonić ukrytą pracę wszystkich instalacji, a także odsysa wodę z jezior, by ukazać geologiczne fundamenty metropolii.

Czołowi inżynierowie i geolodzy miasta zdradzą z kolei sekrety utrzymywania CN Tower w pionie czy ochrony zabudowań miasta przed śniegiem, a mieszkańców przed mrozem. Dzięki filmowi dowiadujemy się wiele o uwarunkowaniach geologicznych, które wpłynęły zarówno na historię Toronto, jak i na perspektywy rozwoju tego megamiasta.

Redakcja 19/06/2015

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!