Nagie miasto: Toronto. Jakie tajemnice skrywa metropolia?

W kolejnym odcinku serii Nagie miasto animacja komputerowa warstwa po warstwie zdejmuje z Toronto beton, stal i skały. Dzięki temu naszym oczom ukazuje się infrastruktura techniczna, która tę wielką kanadyjską metropolię utrzymuje w ciągłym ruchu.


Toronto, położone nad brzegiem jeziora Ontario „miasto lodu”, można nazwać metropolią skrajności. Rozległy teren, jaki dziś zajmuje betonowa dżungla strzelająca w niebo szklanymi wieżowcami, tysiące lat temu wyżłobiły lodowce. Zimą temperatura spada tu do arktycznego poziomu -40 stopni Celsjusza, a przez miasto przechodzą potężne burze śnieżne. Jak to możliwe, że w tak ekstremalnych rozwinęła się największa metropolia Kanady?

Kolejny odcinek Nagiego miasta zagląda pod skórę Toronto, by odkryć tajemnice sił geologicznych i cudów inżynierii, które umożliwiły miastu rozwój. Oszałamiająca animacja komputerowa obiera wieżowce Toronto z warstw szkła i betonu, by odsłonić ukrytą pracę wszystkich instalacji, a także odsysa wodę z jezior, by ukazać geologiczne fundamenty metropolii.

Czołowi inżynierowie i geolodzy miasta zdradzą z kolei sekrety utrzymywania CN Tower w pionie czy ochrony zabudowań miasta przed śniegiem, a mieszkańców przed mrozem. Dzięki filmowi dowiadujemy się wiele o uwarunkowaniach geologicznych, które wpłynęły zarówno na historię Toronto, jak i na perspektywy rozwoju tego megamiasta.

Redakcja 19/06/2015

Zobacz też

Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA Legalna marihuana? Na początku listopada 2014 roku mieszkańcy dwóch kolejnych stanów USA - Oregon i Alaska – opowiedzieli się w głosowaniu za zalegalizowaniem marihuany do celów rekreacyjnych. Przegłosowane uregulowania zezwalają osobom w wieku powyżej 21 lat na kupowanie w sklepach do jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Liczba stanów USA, w których używanie tego miękkiego narkotyku do celów rekreacyjnych jest dozwolone wzrosła w ten sposób do czterech. Film „Za kulisami: Medycyna i marihuana" to kolejny z coraz liczniejszych głosów w dyskusji w sprawie dopuszczenia do obrotu tego miękkiego narkotyku, pokazujący pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych. Kim jest Phil Rudd, perkusista AC/DC oskarżony o zlecenie dwóch zabójstw? Kim jest Phil Rudd, perkusista AC/DC oskarżony o zlecenie dwóch zabójstw? Nigdy nie mógł narzekać na brak problemów w życiu. Jednak ostatnie doniesienia, dotyczące jego osoby zaskoczyły chyba każdego. Przedstawiono mu zarzut zlecenia dwóch morderstw, grożenia śmiercią oraz posiadania narkotyków. Kim jest Phil Rudd - perkusista kultowego AC/DC? Kim jest Marcin Dołęga, przyłapany na dopingu polski sztangista? Kim jest Marcin Dołęga, przyłapany na dopingu polski sztangista? Nastały czarne dni dla polskiej sztangi i nie chodzi tu o słabsze wyniki sportowe. Na dopingu wpadali kolejno Krzysztof Zwarycz, Jacek Chruściewicz oraz Sylwester Kołecki. Dziś z rana dotarła chyba najbardziej wstrząsająca informacja - w Rosji we krwi Marcina Dołęgi wykryto nielegalne substancje. Kim jest i co osiągnął Marcin Dołęga? Ludzkie oblicze planety – odc. 7. Rzeki – groźne i życiodajne. Mekong na Półwyspie Indochińskim, Zanskar w Himalajach, Zambezi w południowej Afryce Ludzkie oblicze planety – odc. 7. Rzeki – groźne i życiodajne. Mekong na Półwyspie Indochińskim, Zanskar w Himalajach, Zambezi w południowej Afryce Rzeki pokrywają gęstą siecią wszystkie kontynenty. Dostarczają ludziom tego, co najważniejsze: życiodajnej wody i bogatego w składniki pożywienia. Są niezastąpione jako arterie komunikacyjne, a także jako zapory, chroniące przed zwierzętami i wrogiem. Ale mogą też być groźne.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!