Nagie miasto: Rzym. Poznaj tajemnice Rzymu!

Twórcy serialu Nagie miasto używają wspaniałej animacji CGI, by zajrzeć pod podszewkę starożytnego miasta, jakim jest Rzym. Zdejmują warstwa po warstwie drogi, betonowe współczesne budynki - i poznają tajne technologie i infrastrukturę, które umożliwiły w starożytności powstanie tej metropolii.Starożytny Rzym był prototypem wszystkich nowoczesnych miast. 2000 lat temu było to największe na świecie miasto - dom dla milionów ludzi. Rzym przetrwał burze dziejowe lepiej niż inne starożytne miasta na ziemi, a dziś jest domem dla 3 mln obywateli.

Jak Rzym stał się "Wiecznym Miastem"? Film Nagie miasto pozbawia Rzym zewnętrznych dekoracyjnych cech, by miasto mogło nam ujawnić tajemnice swojego funkcjonowania i pomysłowe technologie, które pozwoliły inżynierom zbudować Panteon, Koloseum, Fontanna di Trevi i Via Appia.
Mistrzostwo rzymskich inżynierów w tworzeniu budynków, dróg i wiaduktów pozwoliło zbudować miasto, które było stolicą największego imperium, jakie świat kiedykolwiek widział.

Przez badania struktury podłoża głęboko pod miastem możemy poznać rolę jaką odegrały w rozwoju miasta wulkany. Zejdziemy też w dół do tuneli łączących jaskinie, które znajdują się pod większą częścią starożytnego Rzymu, a także do starożytnego akweduktu. Zbadamy też, jak jest budowane nowe metro. Poznamy też geologiczną przeszłość miasta, wulkaniczny charakter podłoża pod Rzymem, które ukształtowało przeszłość miasta i tworzy jego przyszłość - choćby przez popiół, który jest kluczowym składnikiem betonu , do lawy, która stanowi podstawę do budowy jego dróg.

Nagie miasto: Rzym na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player w piątek 18 września o godzinie 19:00
 

Redakcja 15/09/2015

Podobne

Nagie miasto – poznajcie wielkie sekrety wielkich miast! Nagie miasto – poznajcie wielkie sekrety wielkich miast! Ukryta pod warstwą tynku i pod trotuarami wewnętrzna infrastruktura miast tworzy niezwykle skomplikowaną sieć. Wodociągi, kable elektryczne, rury kanalizacyjne i poszczególne warstwy geologiczne przeplatają się, tworząc fascynującą strukturę. FOKUS TV zaprasza do oglądania serii „Nagie miasto". Odkryjcie wraz z nami wielkie sekrety największych światowych metropolii! Nagie miasto: Toronto. Jakie tajemnice skrywa metropolia? Nagie miasto: Toronto. Jakie tajemnice skrywa metropolia? W kolejnym odcinku serii Nagie miasto animacja komputerowa warstwa po warstwie zdejmuje z Toronto beton, stal i skały. Dzięki temu naszym oczom ukazuje się infrastruktura techniczna, która tę wielką kanadyjską metropolię utrzymuje w ciągłym ruchu. Nagie miasto: Rzym. Poznaj tajemnice Rzymu! Nagie miasto: Rzym. Poznaj tajemnice Rzymu! Twórcy serialu Nagie miasto używają wspaniałej animacji CGI, by zajrzeć pod podszewkę starożytnego miasta, jakim jest Rzym. Zdejmują warstwa po warstwie drogi, betonowe współczesne budynki - i poznają tajne technologie i infrastrukturę, które umożliwiły w starożytności powstanie tej metropolii. Nagie miasto, odc. 2.: San Francisco. Co kryją chodniki, jezdnie i mury domów Frisco? Nagie miasto, odc. 2.: San Francisco. Co kryją chodniki, jezdnie i mury domów Frisco? W drugim odcinku programu Nagie miasto przekonamy się, dzięki jakim rozwiązaniom technicznym infrastruktura i zabudowa San Francisco jest w stanie przetrwać trzęsienia ziemi. Oszałamiające animacje CGI warstwa po warstwie zdejmą z miasta beton, szkło, stal, a także wody oceanu i skaliste podłoże, by odsłonić przed nami sekrety funkcjonowania Miasta nad Zatoką.

Zobacz też

Polskie zwyczaje wigilijne. 12 potraw, opłatek, kolędy, puste miejsce przy stole... Polskie zwyczaje wigilijne. 12 potraw, opłatek, kolędy, puste miejsce przy stole... Wigilia to w Polsce rzecz święta, chyba najważniejszy punkt świąt Bożego Narodzenia. Jednak nie wszędzie obchodzi się wigilię. Skąd się wzięła tradycja jedzenia postnej kolacji wigilijnej z określoną liczbą potraw, z menu w którym każde danie ma swoją symbolikę, a dzieleniem się opłatkiem i miejscem dla niespodziewanego gościa? Co warto wiedzieć o wigilijnych zwyczajach? Skóra – niewolnicy mody. Jaką cenę inni płacą za twoje nowe buty? WIDEO Skóra – niewolnicy mody. Jaką cenę inni płacą za twoje nowe buty? WIDEO Film „Skóra – niewolnicy mody” odsłania brudne sekrety luksusowej galanterii. Niska cena skórzanych butów, torebek i kurtek wynika z wyzysku taniej siły roboczej – również dzieci – w krajach takich jak Indie cz Bangladesz, gdzie toksyczny przemysł skórzany nie podlega nawet elementarnym normom bezpieczeństwa. Pasterka, msza pasterska – jaką ma historię?Jak przebiega, ile trwa, czy jest obowiązkowa? Pasterka, msza pasterska – jaką ma historię?Jak przebiega, ile trwa, czy jest obowiązkowa? Już niedługo Wigilia Bożego Narodzenia, śnieg, środek nocy i tłumy zmierzające na pasterkę... Ta uroczysta msza gromadzi wiernych w kościołach na całym świecie. Odprawiana na pamiątkę modlitwy i oczekiwania pasterzy na narodziny Jezusa Chrystusa, jest najważniejszym momentem świąt i piękną tradycją. Adwent – kiedy zaczyna się i kończy? Adwent – kiedy zaczyna się i kończy? Adwent to czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. To czas między 4 niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia, kiedy to adwent kończy się. W tym roku adwent zaczyna się 29 listopada.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!