Nagie miasto, odc. 2.: San Francisco. Co kryją chodniki, jezdnie i mury domów Frisco?

W drugim odcinku programu Nagie miasto przekonamy się, dzięki jakim rozwiązaniom technicznym infrastruktura i zabudowa San Francisco jest w stanie przetrwać trzęsienia ziemi. Oszałamiające animacje CGI warstwa po warstwie zdejmą z miasta beton, szkło, stal, a także wody oceanu i skaliste podłoże, by odsłonić przed nami sekrety funkcjonowania Miasta nad Zatoką.

San Francisco stoi na krawędzi katastrofy - położone jest na jednym z najmłodszych uskoków transformacyjnych, czyli granic tektonicznych między dwiema płytami litosfery. To niesławny San Andreas, wywołujący w Mieście nad Zatoką liczne trzęsienia ziemi. Zaawansowana technologia pozwala jednak nawet w tak niesprzyjających warunkach stawiać niebotyczne drapacze chmur. Jak to możliwe?


Inżynierowie i geolodzy, którzy najlepiej znają San Francisco, ujawniają sekrety wieżowców - zastosowane w nich rozwiązania, które również w chwilach wstrząsów utrzymują te budynki w pionie, chroniąc mieszkańców miasta przed utratą zdrowia, a nawet życia. Film ukazuje też procesy geologiczne, które wpłynęły na dzieje miasta i określiły stojące przed nim wyzwania na przyszłość.

 

Redakcja 08/10/2015

Zobacz też

Maria Blandzi – kim jest? [KARIERA] Maria Blandzi – kim jest? [KARIERA] Maria Blandzi to aktora najmłodszego pokolenia. Zagrała Maszeńkę w filmie „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego. Czy czeka ją kariera? Co warto wiedzieć o Marysi Blandzi? Siostra Dody. Kim jest Paulina Zmudczyńska - Rabczewska? Siostra Dody. Kim jest Paulina Zmudczyńska - Rabczewska? Jakiś czas temu zrobiło się o niej głośno, gdy udzieliła emocjonalenego wywiadu, w którym opowiadała o swoim dzieciństwie bez ojca, trudnej sytuacji materialnej jak i o swojej przyrodniej siostrze Dodzie Elktrodzie. Jej wyznanie chwyciło wielu telewidzów za serce, część uznała je jednak za tani skok na pieniądze siostry. Kim jest Paulina Zmudczyńska - Rabczewska? Ksiądz, który odszedł z Kościoła. Kim jest Witold Bock? Ksiądz, który odszedł z Kościoła. Kim jest Witold Bock? Postanowił zrezygnować z kapłaństwa, bowiem miał już dosć hipokryzji w polskim Kościele. O swojej decyzji poinformował 18 duchownych oraz 15 osób świeckich. Jest już kolejnym kapłanem, który zdecydował się na tak drastyczny krok. Kim jest Witold Bock? Gen agresji – czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona? Gen agresji – czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona? Czy urodzeni mordercy są wśród nas? Czy skłonność do stosowania przemocy jest wrodzona czy nabyta? Czy o agresywnym zachowaniu rzeczywiście decyduje zidentyfikowany niedawno gen przemocy czy też jest on tylko jednym z elementów kształtujących nasze działania? Naszym przewodnikiem po mrocznym świecie ludzkiego okrucieństwa będzie Henry Rollins, niegdyś lider zespołu Black Flag, dziś pisarz i prezenter telewizyjno-radiowy, który o agresywnych zachowaniach będzie rozmawiał z gangsterami, zawodnikami sztuk walki oraz mnichami buddyjskimi

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!