Nagie miasto, odc. 2.: San Francisco. Co kryją chodniki, jezdnie i mury domów Frisco?

W drugim odcinku programu Nagie miasto przekonamy się, dzięki jakim rozwiązaniom technicznym infrastruktura i zabudowa San Francisco jest w stanie przetrwać trzęsienia ziemi. Oszałamiające animacje CGI warstwa po warstwie zdejmą z miasta beton, szkło, stal, a także wody oceanu i skaliste podłoże, by odsłonić przed nami sekrety funkcjonowania Miasta nad Zatoką.

San Francisco stoi na krawędzi katastrofy - położone jest na jednym z najmłodszych uskoków transformacyjnych, czyli granic tektonicznych między dwiema płytami litosfery. To niesławny San Andreas, wywołujący w Mieście nad Zatoką liczne trzęsienia ziemi. Zaawansowana technologia pozwala jednak nawet w tak niesprzyjających warunkach stawiać niebotyczne drapacze chmur. Jak to możliwe?


Inżynierowie i geolodzy, którzy najlepiej znają San Francisco, ujawniają sekrety wieżowców - zastosowane w nich rozwiązania, które również w chwilach wstrząsów utrzymują te budynki w pionie, chroniąc mieszkańców miasta przed utratą zdrowia, a nawet życia. Film ukazuje też procesy geologiczne, które wpłynęły na dzieje miasta i określiły stojące przed nim wyzwania na przyszłość.

 

Redakcja 08/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!