Nagie miasto, odc. 1.: Dubaj. Jak powstało miasto na pustyni i jakie kryje tajemnice?

Dubaj - jedno z najbajeczniejszych miast świata powstało na pustynnych wydmach. Potworny upał, burze piaskowe, niestabilne podłoże z wiecznie przemieszczającego się piasku - z tym wszystkim musiały zmierzyć się Zjednoczone Emiraty Arabskie i każdy z twórców tego miasta, których dzieło można nazwać prawdziwym cudem techniki! Przyjrzyjmy się Dubajowi z bardzo bliska w kolejnym odcinku programu „Nagie miasto"!Wszystko, co najwyższe

Zjednoczone Emiraty Arabskie - to właśnie tu znajduje się jedno z budzących ostatnio najwięcej emocji miast na kuli ziemskiej. Fascynujące nowoczesnym charakterem, rozmachem inwestycyjnym, orientalnym przepychem. Dubaj to prawdziwa perła na pustyni - miasto zbudowane na piasku! Ta niesamowita metropolia wyrosła z ziemi w ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci. Choć dookoła szaleją burze piaskowe, a z nieba leje się potworny upał, wciąż pnie się do góry. To właśnie tu znajduje się najwyższy budynek świata - Burj Dubaj, jeden z największych portów lotniczych, jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie Burdż al-Arab oraz bajeczne sztuczne wyspy.

Pod szklaną fasadą

W kolejnym odcinku fascynującego programu „Nagie miasto" zajrzymy pod skórę tego tętniącego życiem pustynnego miasta, będącego prawdziwym cudem inżynierii i umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów. Dzięki animacjom komputerowym zajrzymy pod szklane elewacje drapaczy chmur i dowiemy się, jak możliwe jest stworzenie tak wysokich budowli w tak niegościnnym otoczeniu. Odgarniemy też warstwę piasku, by zobaczyć, w jaki sposób budynki te zakorzenione są w podłożu. Przygotujcie się na wycieczkę do Dubaju, na jaką nigdy nie zabierze Was żadne biuro podróży! FOKUS TV, bezpłatna telewizja, poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na program „Nagie miasto", w którym pokażemy Wam najbajeczniejsze miasto świata - Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Redakcja 27/04/2015

Zobacz też

Alarm na lotnisku Alarm na lotnisku Międzynarodowe lotnisko El Dorado w Bogocie jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Ameryce Łacińskiej. Co roku obsługuje 23 miliony pasażerów i ponad pół miliona ładunków. Stolica Kolumbii to również ważny punkt tranzytowy dla handlarzy narkotyków. Ochrona lotniska musi być zawsze w pełnej gotowości. Kąpiel w balii, wizyta w sławojce. Jak dbano o higienę w XIX i XX wieku? ZDJĘCIA Kąpiel w balii, wizyta w sławojce. Jak dbano o higienę w XIX i XX wieku? ZDJĘCIA Z przekazów w literaturze wiemy, że wiedza o higienie do początków XX wieku była na bardzo niskim poziomie i wynikała z braku świadomości, złych warunków materialnych, nieznajomości kanalizacji oraz wielu innych czynników. Efektem tego był dramatyczny wręcz obraz większości siedlisk ludzkich w XIX w. i jeszcze sporadycznie w początkach kolejnego stulecia. Przepowiednie o końcu świata. Kiedy nastąpi apokalipsa? Przepowiednie o końcu świata. Kiedy nastąpi apokalipsa? Wielka wojna atomowa, asteroida, a może inwazja kosmitów lub Sąd Ostateczny? Odkąd ludzkość istnieje, boi się końca świata, jednak jak go nie było, tak nie ma. Ale kto wie, może to właśnie nasze pokolenie doczeka się przerażających dni ostatnich? Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi na wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. ZDJĘCIA Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi na wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. ZDJĘCIA Higiena kojarzy się nam z czymś pozytywnym, czystym i estetycznym. Ale jeszcze przed stu laty, kiedy nie było środków czystości, kosmetyków, łazienek ani światła elektrycznego, o higienie i jej zasadach nikt na wsi nie słyszał. Brudno było w domach i na podwórkach, zapach dookoła odrażający i wszędobylskie robactwo roznoszące choroby. Jak więc myli się ludzie? I jak załatwiali potrzeby fizjologiczne?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!