Nagie miasto, odc. 1.: Dubaj. Jak powstało miasto na pustyni i jakie kryje tajemnice?

Dubaj - jedno z najbajeczniejszych miast świata powstało na pustynnych wydmach. Potworny upał, burze piaskowe, niestabilne podłoże z wiecznie przemieszczającego się piasku - z tym wszystkim musiały zmierzyć się Zjednoczone Emiraty Arabskie i każdy z twórców tego miasta, których dzieło można nazwać prawdziwym cudem techniki! Przyjrzyjmy się Dubajowi z bardzo bliska w kolejnym odcinku programu „Nagie miasto"!Wszystko, co najwyższe

Zjednoczone Emiraty Arabskie - to właśnie tu znajduje się jedno z budzących ostatnio najwięcej emocji miast na kuli ziemskiej. Fascynujące nowoczesnym charakterem, rozmachem inwestycyjnym, orientalnym przepychem. Dubaj to prawdziwa perła na pustyni - miasto zbudowane na piasku! Ta niesamowita metropolia wyrosła z ziemi w ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci. Choć dookoła szaleją burze piaskowe, a z nieba leje się potworny upał, wciąż pnie się do góry. To właśnie tu znajduje się najwyższy budynek świata - Burj Dubaj, jeden z największych portów lotniczych, jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie Burdż al-Arab oraz bajeczne sztuczne wyspy.

Pod szklaną fasadą

W kolejnym odcinku fascynującego programu „Nagie miasto" zajrzymy pod skórę tego tętniącego życiem pustynnego miasta, będącego prawdziwym cudem inżynierii i umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów. Dzięki animacjom komputerowym zajrzymy pod szklane elewacje drapaczy chmur i dowiemy się, jak możliwe jest stworzenie tak wysokich budowli w tak niegościnnym otoczeniu. Odgarniemy też warstwę piasku, by zobaczyć, w jaki sposób budynki te zakorzenione są w podłożu. Przygotujcie się na wycieczkę do Dubaju, na jaką nigdy nie zabierze Was żadne biuro podróży! FOKUS TV, bezpłatna telewizja, poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na program „Nagie miasto", w którym pokażemy Wam najbajeczniejsze miasto świata - Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Redakcja 27/04/2015

Zobacz też

Cyganie mórz południowych. Czy tajscy rybacy zwyciężą w starciu z przemysłowych rybołówstwem? ZDJĘCIA Cyganie mórz południowych. Czy tajscy rybacy zwyciężą w starciu z przemysłowych rybołówstwem? ZDJĘCIA Plemię Mokenów, zwane Morskimi Cyganami, żyje na morzu kultywując dawne tradycje budowy łodzi i połowu ryb. Nauczyli się wyostrzać zmysły pod wodą i przewidywać pogodę. Na ląd schodzą tylko w porze deszczowej. Czy ich tradycyjny styl życia zdoła przetrwać we współczesnym świecie? Stocznia. Jak przebiega praca przy budowie okrętów? ZDJĘCIA Stocznia. Jak przebiega praca przy budowie okrętów? ZDJĘCIA Zarówno budowa, jak i remont dużych jednostek pływających – statków czy okrętów – to dla pracowników stoczni niezwykle emocjonująca przygoda. Jeśli nie wierzysz, przekonaj się, oglądając serial dokumentalny „Stocznia”. Przeszczep twarzy – ratunek dla ofiar wypadków i poparzeń. Czy rzeczywiście kontrowersyjny? Przeszczep twarzy – ratunek dla ofiar wypadków i poparzeń. Czy rzeczywiście kontrowersyjny? Film dokumentalny pt. „Przeszczepy twarzy” opowiada historię trzech zespołów chirurgów, którzy jako pierwsi podjęli się wykonania przeszczepu twarzy. Choć tego typu operacje mogą być prawdziwym wybawieniem dla oszpeconych pacjentów, budzą kontrowersje. Czy słusznie? Gigantyczne naprawy. Jak naprawić zepsuty statek, rurociąg albo most? ZDJĘCIA Gigantyczne naprawy. Jak naprawić zepsuty statek, rurociąg albo most? ZDJĘCIA Awariom ulegają nie tylko drobne sprzęty – także wielkie i skomplikowane urządzenia. Gdy turbina w elektrowni wymaga wymiany, statek potrzebuje nowego silnika, a rurociąg pęka, pojawiają się problemy. Zobacz, w jak trudnych warunkach – na dużych wysokościach, w wodzie i w powietrzu – specjaliści muszą sobie radzić z naprawami ogromnych przemysłowych maszyn.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!