Na tropie kopalni króla Salomona – film o pracach misji archeologicznej i odkrytych przez nią kopalniach

Król Salomon, syn Dawida, był władcą Zjednoczonego Królestwa Izraela i wybudował Świątynię Jerozolimską. Według Biblii, Salomon był nie tylko najmądrzejszym ale również najbogatszym ze wszystkich królów. Ale skąd pochodziło jego bogactwo?
Legendy o bajecznych kopalniach złota i miedzi króla Salomona krążą od wieków. Czy tkwi w nich ziarno prawdy? Gdzie mogły się znajdować szyby kopalniane? Poza Biblią nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że Salomon był prawdziwa postacią. Wabieni wizją fantastycznych bogactw badacze i poszukiwacze skarbów szukają najsłynniejszych kopalń w historii, ale jak dotąd nie udało im się odnaleźć żadnych śladów na potwierdzenie ich istnienia. Czy uda się to współczesnym archeologom?

W programie towarzyszymy ekspedycji archeologów – Yosefa Garfinkela i Thomasa Levy’ego, którzy na pustyniach Jordanii odkrywają szyby kopalniane rzeźbione w skale, głębokie na 30 metrów oraz pozostałości starożytnego hutnictwa. W starożytności produkowano tu metale na skalę przemysłową. Czy to są kopalnie króla Salomona? Czy znalezione kości należą do jego górników?

Redakcja 01/10/2014

Zobacz też

Film „Francuskie siły specjalne w akcji”: dokument o RAID i terroryzmie we Francji Film „Francuskie siły specjalne w akcji”: dokument o RAID i terroryzmie we Francji Twórcy dokumentu wnikają w struktury francuskiej specjalnej jednostki antyterrorystycznej RAID, biorącej udział w najbardziej niebezpiecznych i skomplikowanych operacjach. RAID uczestniczył m.in. w akcji ujęcia terrorystów odpowiedzialnych za ataki w Paryżu 13 listopada 2015 roku i za zamach na redakcję gazety „Charlie Hebdo” w styczniu 2015 roku. Kamera towarzyszy członkom tej elitarnej brygady podczas szkoleń i ryzykownych akcji. Śladem francuskiego dżihadysty. Dlaczego Europejczycy zasilają Państwo Islamskie? Śladem francuskiego dżihadysty. Dlaczego Europejczycy zasilają Państwo Islamskie? Co europejskich muzułmanów – urodzonych i wychowanych we Francji, w Belgii, w Niemczech czy w Anglii – popycha ku Państwu Islamskiemu, wyjątkowo krwawej organizacji terrorystycznej? Odpowiedź w niezwykłym dokumencie. Jasełka – co to jest? Skąd się wzięła tradycja jasełek? Jasełka – co to jest? Skąd się wzięła tradycja jasełek? Jasełka to widowisko przedstawiające narodzenie Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego strapolskiego słowa, nie pochodzi z Polski - jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu. Jasełka –  skąd się wzięła nazwa jasełek? Jasełka – skąd się wzięła nazwa jasełek? Jasełka to widowisko przedstawiające narodzenie Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego strapolskiego słowa, nie pochodzi z Polski - jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!