Na tropie kopalni króla Salomona – film o pracach misji archeologicznej i odkrytych przez nią kopalniach

Król Salomon, syn Dawida, był władcą Zjednoczonego Królestwa Izraela i wybudował Świątynię Jerozolimską. Według Biblii, Salomon był nie tylko najmądrzejszym ale również najbogatszym ze wszystkich królów. Ale skąd pochodziło jego bogactwo?
Legendy o bajecznych kopalniach złota i miedzi króla Salomona krążą od wieków. Czy tkwi w nich ziarno prawdy? Gdzie mogły się znajdować szyby kopalniane? Poza Biblią nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że Salomon był prawdziwa postacią. Wabieni wizją fantastycznych bogactw badacze i poszukiwacze skarbów szukają najsłynniejszych kopalń w historii, ale jak dotąd nie udało im się odnaleźć żadnych śladów na potwierdzenie ich istnienia. Czy uda się to współczesnym archeologom?

W programie towarzyszymy ekspedycji archeologów – Yosefa Garfinkela i Thomasa Levy’ego, którzy na pustyniach Jordanii odkrywają szyby kopalniane rzeźbione w skale, głębokie na 30 metrów oraz pozostałości starożytnego hutnictwa. W starożytności produkowano tu metale na skalę przemysłową. Czy to są kopalnie króla Salomona? Czy znalezione kości należą do jego górników?

Redakcja 29/11/2014

Zobacz też

Co zrobić z ziemią z wykopów podczas budowy domu? Co zrobić z ziemią z wykopów podczas budowy domu? Ziemię wykopaną podczas budowy domu można później wykorzystać na terenie działki - dotyczy to nie tylko ziemi urodzajnej, ale także podglebia. Podpowiadamy co zrobić z ziemią z wykopów i jak zadbać o to, aby nie gleba wokół budowy nie uległa zniszczeniu podczas prac budowlanych. Jak się dowiedzieć, czy szkoła publiczna ma dotacje i skąd? Jak się dowiedzieć, czy szkoła publiczna ma dotacje i skąd? Dotacje na szkoły publiczne pochodzą z budżetów właściwych jednostek samorządu terytorialnego: gminy, powiatu lub samorządu województwa. Sprawdź, skąd określone typy szkół i placówek czerpią dotacje oświatowe. Czy wpłaty na komitet rodzicielski są obowiązkowe? Czy dyrekcja szkoły ma prawo żądać na piśmie deklaracji wpłaty na komitet rodzicielski? Czy wpłaty na komitet rodzicielski są obowiązkowe? Czy dyrekcja szkoły ma prawo żądać na piśmie deklaracji wpłaty na komitet rodzicielski? Wpłaty na komitet rodzicielski zbierane są w każdej szkole. Zdarza się, że od ich dokonania uzależnione jest otrzymanie świadectwa. Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna - zapisano w Konstytucji RP w artykule 70. Już ta podstawa prawna wystarczy, żeby jednoznacznie powiedzieć, że wpłaty na komitet rodzicielski NIE SĄ, i pod żadnym pozorem NIE MOGĄ BYĆ OBOWIĄZKOWE. Szkoła sportowa a szkoła z klasami sportowymi – czym się różnią? Szkoła sportowa a szkoła z klasami sportowymi – czym się różnią? Szkoły i klasy z oddziałami sportowymi są doskonałą alternatywą dla dzieci, które przejawiają zdolności sportowe. Codzienne treningi nie zwalniają jednak z nauki programu ogólnego. Dowiedz się, czym różni się klasa sportowa od szkoły sportowej i na czym polega nauka!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!