Na tropie kopalni króla Salomona – film o pracach misji archeologicznej i odkrytych przez nią kopalniach

Król Salomon, syn Dawida, był władcą Zjednoczonego Królestwa Izraela i wybudował Świątynię Jerozolimską. Według Biblii, Salomon był nie tylko najmądrzejszym ale również najbogatszym ze wszystkich królów. Ale skąd pochodziło jego bogactwo?
Legendy o bajecznych kopalniach złota i miedzi króla Salomona krążą od wieków. Czy tkwi w nich ziarno prawdy? Gdzie mogły się znajdować szyby kopalniane? Poza Biblią nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że Salomon był prawdziwa postacią. Wabieni wizją fantastycznych bogactw badacze i poszukiwacze skarbów szukają najsłynniejszych kopalń w historii, ale jak dotąd nie udało im się odnaleźć żadnych śladów na potwierdzenie ich istnienia. Czy uda się to współczesnym archeologom?

W programie towarzyszymy ekspedycji archeologów – Yosefa Garfinkela i Thomasa Levy’ego, którzy na pustyniach Jordanii odkrywają szyby kopalniane rzeźbione w skale, głębokie na 30 metrów oraz pozostałości starożytnego hutnictwa. W starożytności produkowano tu metale na skalę przemysłową. Czy to są kopalnie króla Salomona? Czy znalezione kości należą do jego górników?

Redakcja 29/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!