Muzeum Dobranocek - jaką ma historię i co można w nim zobaczyć

Dobranocka to główny punkt wieczoru każdego dziecka. Bohaterowie dawnych dobranocek z czasów, gdy nie było niemal całodobowych dziecięcych kanałów telewizyjnych, to już legendy. Kolekcję cennych pamiątek z popularnych filmów można zobaczyć w jedynym w Polsce Muzeum Dobranocek.

Muzeum Dobranocek otwarto w marcu 2009 roku w centrum Rzeszowa, w pobliżu rynku. Historia muzeum zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który z intencją utworzenia muzeum, przekazał miastu latami gromadzone pamiątki. Muzeum utworzono z myślą o dzieciach i dorosłych, by dzięki charakterowi ekspozycji, łączyło pokolenia. Wielu z nas w dzieciństwie oczekiwało z niecierpliwością na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów wieczornych dobranocek. Emitowane ok. godz. 19 i zwykle trwające dziesięć minut (niedzielne wieczorynki były nieco dłuższe), były jednym z niewielu programów dla dzieci. Muzeum Dobranocek patronują bohaterowie najstarszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka”, która po raz pierwszy wyemitowała Telewizja Polska 2 października 1962 roku.  

Co można zobaczyć w Muzeum Dobranocek?

Muzeum Dobranocek to miejsce magiczne, w którym można się przenieść w niezapomniany świat bohaterów popularnych animacji dla dzieci m.in. Miś Uszatek, Colargol, Pomysłowy Dobromir, Bolek i Lolek, Krecik, Reksio i wielu innych. Zbiory muzeum to ok. 2,5 tysiąca przedmiotów, wśród których poza lalkami z filmów kukiełkowych, można zobaczyć przedmioty związane z popularnymi dobranockami, np. zabawki, książki, plakaty, znaczki pocztowe, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, nawet z oryginalną zawartością. W muzeum można także obejrzeć dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów oraz wiele modeli projektorów. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy. Tylko tu w czasie specjalnych  pokazów można obejrzeć najstarsze polskie dobranocki. Sklepik muzealny jest pełen pamiątek związanych z dobranockami. Można tu nabyć zabawki, filmy, wydawnictwa, gry, numizmaty oraz gadżety z wizerunkami bajkowych bohaterów.

Muzeum organizuje ekspozycje czasowe, plenerowe, lekcje muzealne, spotkania ze znanymi twórcami oraz współtworzy wystawy w innych muzeach, galeriach, bibliotekach, w centrach i domach kultury w całej Polsce. Wystawiane są zbiory własne, a także eksponaty wypożyczone od twórców, kolekcjonerów, instytucji filmowych, muzeów oraz teatrów. Muzeum Dobranocek można zwiedzać przez cały rok od wtorku do niedzieli indywidualnie, za dodatkową opłatą z przewodnikiem, a także w zorganizowanych grupach do 25 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!