Mussolini - Hitler: opera zabójców. Program poświęcony relacjom między dyktatorami w okresie II wojny światowej

Zanim rozpoczęła się II wojna światowa Hitler i Mussolini w imię wspólnoty celów ściśle ze sobą współpracowali. Gdy jednak konflikt się rozwinął, okazało się, że dwa narody o zróżnicowanej kulturze, mimo, że przysięgały sobie wierność, na dłuższą metę nie mogą ze sobą zgodnie współżyć. Zapraszamy na program poświęcony relacjom między Hitlerem a Mussolinim w okresie II wojny światowej.


Jak przedstawiał się prawdziwy obraz relacji między Hitlerem i Mussolinim w okresie poprzedzającym II wojnę światową i w trakcie konfliktu? Celem twórców filmu „Mussolini - Hitler: opera zabójców" jest obnażenie fałszu, jaki kryje się za postrzeganą jako zgodna unią dwóch nacji poprzez analizę osobowości ich dwóch ówczesnych przywódców - Mussoliniego i Hitlera.

W okresie między dojściem Hitlera do władzy w styczniu 1933 roku a śmiercią obydwu dyktatorów w kwietniu 1945 r. Hitler i Mussolini spotkali się około 20 razy. W trakcie tych spotkań mężczyźni stali się sobie bliscy, zacieśnił się nie tylko ich polityczny sojusz, ale także relacje osobiste. Ale te ciepłe stosunki ustąpiły miejsca wzajemnym pretensjom i zawiści, gdy stało się jasne, że katastrofa ich wspólnego projektu jest nieuchronna.

Jakim fluktuacjom podlegały relacje Mussoliniego i Hitlera począwszy od ich pierwszego spotkania? Jak pod wpływem zmieniającej się sytuacji politycznej ewoluowały ich emocje? Program powstał w oparciu o autentyczne materiały filmowe oraz fotografie. Pochodzą one z archiwów w Niemczech, Włoszech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Izraelu. Są wśród nich filmy propagandowe, kroniki filmowe, prywatne fotografie, a także amatorskie nagrania filmowe.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na program „Mussolini - Hitler: opera zabójców", poświęcony złożonym relacjom między dwoma dyktatorami z okresu II wojny światowej.

Redakcja 02/02/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!