Mroźna planeta, odc. 2. - Wiosna. Jak wygląda na Antarktydzie? WIDEO

Wiosna w regionach polarnych pojawia się, gdy Słońce po pięciu miesiącach nieobecności wraca na niebo. Oznacza to ciepło i magiczny powrót życia tego świata lodu. Następuje największa i najszybsza sezonowa transformacja na naszej planecie.

Mroźna planeta, odcinek 2: Wiosna

Mroźna planeta, odcinek 2: Wiosna
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:48:00Mroźna planeta to serial dokumentalny ukazujący życie poza kręgiem polarnym. Na wiosnę pierwsze na Antarktydę przybywają samce pingwinów Adeli. Zamierzają znaleźć dogodne miejsce na gniazda - dobry obiekt przyciąga wiele ptaków i samce zaczynają walki o najlepszą lokalizację. Ale oprócz tego ptaki muszą zmierzyć się z najsilniejszymi burzami na planecie.

Lód na zamarzniętych rzekach zaczyna się topić i kry zderzają się w największym polarnym spektaklu. Hektolitry wody ze stopionego lodu trafiają do Oceanu Arktycznego, a niesione przez nie resztki roślin karmią ogromne ławice dorszy arktycznych i narwali. Napływ słodkiej wody przyspiesza topienie lodu z wody morskiej. Obszar lodu wielkości Australii wkrótce zniknie z Antarktydy.

Gąsienice, które spędziły zimę zmrożone, wychodzą ze śniegu. Normalnie zmieniają się w motyle lub ćmy przez kilka miesięcy - zanim dojdzie do wyklucia - ale życie tutaj jest tak trudne, że przemiana niektórych owadów do osiągnięcia dorosłości trwa 14 lat!

Białe wilki polarne nie ustają w wyścigu, by wychować swoje urocze szczeniaki przed powrotem zimna. Niedźwiedzica polarna zaczyna uczyć polowania swoje młode. Ogromne stada ptaków morskich docierają do Antarktydy, by tam łączyć się w pary i wychować potomstwo - są między nimi albatrosy i pingwiny królewskie, które zostały tam całą zimę. Słonie morskie toczą na plaży wściekłe bitwy o względy swoich samic. Wreszcie przybywają samice pingwinów Adeli, które z wody wypędzają krwiożercze orki. Przed pingwinami czas na gody i odchowanie piskląt. Niedźwiedzica polarna zaczyna uczyć polowania swoje młode.

Redakcja 21/03/2017

Zobacz też

ODCISKI PALCÓW dlaczego każdy ma inne? Czym zajmuje się daktyloskopia? ODCISKI PALCÓW dlaczego każdy ma inne? Czym zajmuje się daktyloskopia? Odciski palców to nic innego tylko odciski naszych linii papilarnych. Linie papilarne to wypukłe bruzdy, zwane listewkami naskórka, znajdujące się na spodniej powierzchni skóry dłoni i stóp. A więc nie tylko na opuszkach palców. Każdy człowiek ma je inne, jedynie u bliźniąt jednojajowych są identyczne lub stanowią lustrzane odbicie. Dlaczego każdy człowiek ma jedyne na świecie odciski palców, jak można to wykorzystać? Czy wiesz, że zasoby wody pitnej się kończą? Na jak długo wystarczy nam wody? Czy wiesz, że zasoby wody pitnej się kończą? Na jak długo wystarczy nam wody? Obchody Światowego Dnia Wody, które przypadają co roku 22 marca, są okazją, by zrobić bilans zasobów wody pitnej, jakimi dysponujemy na ziemi. Z wyliczeń naukowców wynika, że przez powiększającą się z roku na rok liczbę ludności na świecie już w 2050 r. mogą się kończyć zasoby wody. Jakie są NAJZIMNIEJSZE miejsca Ziemi? Jakie są NAJZIMNIEJSZE miejsca Ziemi? Przed nami zima, podobno, sądząc z zachowania zwierząt, wyjątkowo zimna. Czy sprawdzą się pełne obaw prognozy przewidujące, że tej zimy Polską zatrzęsie, to się dopiero okaże. Są jednak miejsca, gdzie przywykłym do marznięcia mieszkańcom kilka stopni mniej nie robi różnicy. Czego używano do balsamowania zwłok w starożytnym Egipcie? Czego używano do balsamowania zwłok w starożytnym Egipcie? Skąd wziął się zwyczaj balsamowania zwłok? Jak powstawała mumia - jak usuwano wnętrzności i czym konserwowano ciała zmarłych w starożytnym Egipcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!